venue burgee

Winter Series 2017

Queen Mary SC

Winter Series 2017

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 44, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 29/10 R2 29/10 R3 5/11 R4 5/11 R5 12/11 R6 12/11 R7 19/11 R8 19/11 Total Nett
1st Laser Laser 209265 Michael Hicks   1109 5.0 (10.0) 2.0 4.0 (6.0) (6.0) 4.0 (6.0) 43.0 15.0
2nd Laser Laser 208270 Neil Davies   1109 (7.0) (5.0) 5.0 5.0 (8.0) 5.0 5.0 (7.0) 47.0 20.0
3rd Laser Laser 86899 David Casale   1109 (13.0) 7.0 9.0 (11.0) 9.0 10.0 (14.0) (11.0) 84.0 35.0
DNQ Laser Laser 202549 Orlando Gledhill   1109 1.0 4.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 1.0 1.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 187.0 7.0
DNQ Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 (3.0) (3.0) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 1.0 103.0 7.0
DNQ Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 1.0 2.0 (4.0) (4.0) 3.0 2.0 106.0 8.0
DNQ Laser Laser 213145 Chris Ellyatt   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 4.0 3.0 3.0 2.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 192.0 12.0
DNQ Laser Laser 3463 Guy Noble   1109 4.0 2.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 6.0 8.0 200.0 20.0
DNQ Laser Laser 209009 Andy Omasta   1109 (10.0) 6.0 (14.0) 6.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 2.0 9.0 137.0 23.0
DNQ Laser Laser 211363 Michael Pryer   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 6.0 7.0 5.0 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 206.0 26.0
DNQ Laser Laser 208699 Nick Barnett   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 8.0 13.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 10.0 222.0 42.0
DNQ Laser Laser 188578 Steven Fowles   1109 11.0 OOD 11.0 OOD (12.0) 10.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 12.0 (14.0) 160.0 44.0
DNQ Laser Laser 206891 Ben Sharp   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 12.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 13.0 15.0 227.0 47.0
DNQ Laser Laser 7 Charles Cooper   1109 (18.0) 14.0 13.0 14.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (16.0) 13.0 178.0 54.0
DNQ Laser Laser Radial 1918222 Tara Yamashita   1145 16.0 13.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 15.0 RET (45.0 DNC) (45.0 DNC) 235.0 55.0
DNQ Laser Laser Radial 179660 Georgina Hicks   1145 (17.0) (45.0 DNC) 16.0 16.0 12.0 15.0 RET (45.0 DNC) (45.0 DNC) 211.0 59.0
DNQ Laser Laser 209205 Thomas Pepper   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 18.0 17.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 19.0 17.0 251.0 71.0
DNQ Laser Laser 201702 Jan Willem Jannink   1109 19.0 (45.0 DNC) 17.0 21.0 RET (45.0 DNC) (45.0 DNC) 17.0 (45.0 DNC) 254.0 74.0
DNQ Laser Laser 153702 Charles Parkinson   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 15.0 15.0 13.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 268.0 88.0
DNQ Laser Laser 200527 M King   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 3.0 1.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 274.0 94.0
DNQ Laser Laser 211165 M Lyttle   1109 6.0 1.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 277.0 97.0
DNQ Laser Laser 197369 Ross Williams   1109 2.0 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 280.0 100.0
DNQ Laser Laser 209134 David Cocker   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 21.0 RET (45.0 DNC) 45.0 DNC 18.0 16.0 280.0 100.0
DNQ Laser Laser 210595 Jim Fifield   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 7.0 4.0 281.0 101.0
DNQ Laser Laser 203157 Mihail Yankov   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 8.0 3.0 281.0 101.0
DNQ Laser Laser 181358 Adam Meekings   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 10.0 5.0 285.0 105.0
DNQ Laser Laser Radial 204678 Mark Sancken   1145 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 7.0 9.0 45.0 DNC 45.0 DNC 286.0 106.0
DNQ Laser Laser Radial 203320 Gareth Edwards   1145 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 10.0 7.0 45.0 DNC 45.0 DNC 287.0 107.0
DNQ Laser Laser 212396 Adrian Elwood   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 10.0 8.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 288.0 108.0
DNQ Laser Laser 209263 James Baxter   1109 8.0 11.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 289.0 109.0
DNQ Laser Laser 207089 Peter Young   1109 11.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 9.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 290.0 110.0
DNQ Laser Laser 192463 Niall Peelo   1109 12.0 9.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 291.0 111.0
DNQ Laser Laser 204678 Mark Sancken   1109 15.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 9.0 45.0 DNC 294.0 114.0
DNQ Laser Laser Radial 143568 Magnus Handley   1145 14.0 12.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 296.0 116.0
DNQ Laser Laser 209266 Georgina Hicks   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 15.0 12.0 297.0 117.0
DNQ Laser Laser Radial 174956 Tom Pepper   1145 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 14.0 15.0 RET 45.0 DNC 45.0 DNC 299.0 119.0
DNQ Laser Laser 203266 Garrard Vaughton   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) 11.0 21.0 RET (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 302.0 122.0
DNQ Laser Laser 200668 Steve Pears   1109 9.0 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 324.0 144.0
DNQ Laser Laser Radial 182481 Toby Ayre   1145 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 11.0 45.0 DNC 45.0 DNC 326.0 146.0
DNQ Laser Laser 16651 Steve Janering   1109 21.0 RET (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 336.0 156.0
DNQ Laser Laser 179608 Alessandro Misiti   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 360.0 180.0
DNQ Laser Laser 201100 Paul Cooper   1109 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 360.0 180.0
DNQ Laser Laser 188578 Peter Caselton   1109 45.0 OOD 45.0 OOD (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 360.0 180.0
DNQ Laser Laser Radial - Matt Stein   1145 (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) (45.0 DNC) 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 45.0 DNC 360.0 180.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 29/10 R2 29/10 R3 5/11 R4 5/11 R5 12/11 R6 12/11 R7 19/11 R8 19/11 Total Nett
DNQ Fast W/L RS200 974 Adam Wickenden Beatrice Slipper 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 44.0 12.0
DNQ Fast W/L RS200 303 Flossie Tanner Tom Callan 1047 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 18.0
DNQ Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 1.0 50.0 18.0
DNQ Fast W/L RS700 914 G Blake   847 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 50.0 18.0
DNQ Fast W/L RS700 982 Roland Smith   847 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 4.0 RET 4.0 RET (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 51.0 19.0
DNQ Fast W/L Blaze 730 A Pears   1027 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 52.0 20.0
DNQ Fast W/L D-One 9 Gordon Davies   965 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 58.0 26.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 29/10 R2 29/10 R3 5/11 R4 5/11 R5 12/11 R6 12/11 Total Nett
DNQ Laser Radial Laser Radial 179660 Georgina Hicks   1145 3.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 4.0 (7.0 RET) 25.0 9.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 1918222 Tara Yamashita   1145 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 7.0 RET 32.0 14.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 143568 Magnus Handley   1145 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 38.0 20.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 204678 Mark Sancken   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 39.0 21.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 203320 Gareth Edwards   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 1.0 39.0 21.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 182481 Toby Ayre   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 48.0 30.0
DNQ Laser Radial Laser Radial 174956 Tom Pepper   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 7.0 RET 48.0 30.0
DNQ Laser Radial Laser Radial - Matt Stein   1145 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 36.0

Youth/Slow Handicap Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R2 29/10 R3 5/11 R4 5/11 R5 12/11 R6 12/11 R7 19/11 R8 19/11 Total Nett
DNQ Youth/Slow Handicap RS Feva 1116 Simon Brown Will Brown 1290 (13.0 DNC) 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 43.0 4.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 47779 Robin Stein   1347 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 67.0 28.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 46726 Oli Ford   1347 (13.0 DNC) 2.0 4.0 RET (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 71.0 32.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 212 Victoria Ponte   1347 (13.0 DNC) 3.0 4.0 RET (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 72.0 33.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 47796 Cameron Sword   1347 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 79.0 40.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 4.2 45770 Bjorn Handley   1375 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 80.0 41.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 4.2 45047 Miles Vidler   1375 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 81.0 42.0
DNQ Youth/Slow Handicap RS Tera Pro 3229 Henry Collins   1379 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 82.0 43.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 212 Conor Williams   1347 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 83.0 44.0
DNQ Youth/Slow Handicap Bic Techno Board GBR 334 Elektra Day-San   1341 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 52.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 4.2 44513 Dylan Johnson   1375 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 52.0
DNQ Youth/Slow Handicap Topper 4.2 19 Will Brown   1375 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 91.0 52.0

RS400 Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, To qualify: 7, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 29/10 R2 29/10 R3 5/11 R4 5/11 R5 12/11 R6 12/11 R7 19/11 R8 19/11 Total Nett
DNQ RS400 RS400 1286 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 1.0 1.5 OOD 1.5 OOD (14.0 DNC) (14.0 DNC) 62.0 6.0
DNQ RS400 RS400 1101 Simon Baker Chris Hopkins 934 2.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (3.0) 3.0 2.0 (4.0) 43.0 8.0
DNQ RS400 RS400 1304 Martin Dent Ruby Dent 934 4.0 2.0 (14.0 DNC) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (6.0) 5.0 62.0 14.0
DNQ RS400 RS400 1167 Bob Joce Isabel Joce 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 3.0 71.0 15.0
DNQ RS400 RS400 1377 Francisco Lobato Teresa Lobato 934 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 73.0 17.0
DNQ RS400 RS400 1134 Andrew Cole Chris Rolff 934 5.0 (14.0 DNC) 4.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (7.0) 6.0 69.0 20.0
DNQ RS400 RS400 680 Paul Browning Sel S 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 86.0 30.0
DNQ RS400 RS400 1332 Tim Andrews Susie How 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 87.0 31.0
DNQ RS400 RS400 1435 Matt Sheahan Ellie Sheahan 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 88.0 32.0
DNQ RS400 RS400 1448 Paul Engelmann Katy Engelmann 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 2.0 89.0 33.0
DNQ RS400 RS400 1342 Max Tosetti Anna Wallin 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 7.0 95.0 39.0
DNQ RS400 RS400 1225 Steve Bell Charles Wand-Tetley 934 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 101.0 45.0
DNQ RS400 RS400 1418 Howard Farbrother Louise Hosken 934 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 OOD 14.0 OOD 112.0 56.0

R7 19/11 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 1 1.0
2 Laser Laser 209009 Andy Omasta   1109 2 2.0
3 Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 3 3.0
4 Laser Laser 209265 Michael Hicks   1109 4 4.0
5 Laser Laser 208270 Neil Davies   1109 5 5.0
6 Laser Laser 3463 Guy Noble   1109 6 6.0
7 Laser Laser 210595 Jim Fifield   1109 7 7.0
8 Laser Laser 203157 Mihail Yankov   1109 8 8.0
9 Laser Laser 204678 Mark Sancken   1109 9 9.0
10 Laser Laser 181358 Adam Meekings   1109 10 10.0
11 Laser Laser 208699 Nick Barnett   1109 11 11.0
12 Laser Laser 188578 Steven Fowles   1109 12 12.0
13 Laser Laser 206891 Ben Sharp   1109 13 13.0
14 Laser Laser 86899 David Casale   1109 14 14.0
15 Laser Laser 209266 Georgina Hicks   1109 15 15.0
16 Laser Laser 7 Charles Cooper   1109 16 16.0
17 Laser Laser 201702 Jan Willem Jannink   1109 17 17.0
18 Laser Laser 209134 David Cocker   1109 18 18.0
19 Laser Laser 209205 Thomas Pepper   1109 19 19.0

R8 19/11 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 200843 Tony Woods   1109 1 1.0
2 Laser Laser 209122 Roger O'Gorman   1109 2 2.0
3 Laser Laser 203157 Mihail Yankov   1109 3 3.0
4 Laser Laser 210595 Jim Fifield   1109 4 4.0
5 Laser Laser 181358 Adam Meekings   1109 5 5.0
6 Laser Laser 209265 Michael Hicks   1109 6 6.0
7 Laser Laser 208270 Neil Davies   1109 7 7.0
8 Laser Laser 3463 Guy Noble   1109 8 8.0
9 Laser Laser 209009 Andy Omasta   1109 9 9.0
10 Laser Laser 208699 Nick Barnett   1109 10 10.0
11 Laser Laser 86899 David Casale   1109 11 11.0
12 Laser Laser 209266 Georgina Hicks   1109 12 12.0
13 Laser Laser 7 Charles Cooper   1109 13 13.0
14 Laser Laser 188578 Steven Fowles   1109 14 14.0
15 Laser Laser 206891 Ben Sharp   1109 15 15.0
16 Laser Laser 209134 David Cocker   1109 16 16.0
17 Laser Laser 209205 Thomas Pepper   1109 17 17.0

R7 19/11 - Fast W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870 27 1.0

R8 19/11 - Fast W/L Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870 25 1.0

R7 19/11 - Laser Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R8 19/11 - Laser Radial Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 19/11 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Youth/Slow Handicap RS Feva 1116 Simon Brown Will Brown 1290 28 1.0

R8 19/11 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Youth/Slow Handicap RS Feva 1116 Simon Brown Will Brown 1290 26 1.0

R7 19/11 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS400 RS400 680 Paul Browning Sel S 934 20 1.0
2 RS400 RS400 1101 Simon Baker Chris Hopkins 934 21 2.0
3 RS400 RS400 1448 Paul Engelmann Katy Engelmann 934 22 3.0
4 RS400 RS400 1342 Max Tosetti Anna Wallin 934 23 4.0
5 RS400 RS400 1167 Bob Joce Isabel Joce 934 24 5.0
6 RS400 RS400 1304 Martin Dent Ruby Dent 934 25 6.0
7 RS400 RS400 1134 Andrew Cole Chris Rolff 934 26 7.0
8 RS400 RS400 1418 Howard Farbrother Louise Hosken 934 OOD 14.0

R8 19/11 - RS400 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS400 RS400 680 Paul Browning Sel S 934 18 1.0
2 RS400 RS400 1448 Paul Engelmann Katy Engelmann 934 19 2.0
3 RS400 RS400 1167 Bob Joce Isabel Joce 934 20 3.0
4 RS400 RS400 1101 Simon Baker Chris Hopkins 934 21 4.0
5 RS400 RS400 1304 Martin Dent Ruby Dent 934 22 5.0
6 RS400 RS400 1134 Andrew Cole Chris Rolff 934 23 6.0
7 RS400 RS400 1342 Max Tosetti Anna Wallin 934 24 7.0
8 RS400 RS400 1418 Howard Farbrother Louise Hosken 934 OOD 14.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com