venue burgee

Bloody Mary 2017

Queen Mary Sailing Club

Results are final as of 15:38 on January 10, 2017

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 287, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Start No Helm Crew Club Gmaster Junior Sailability Female R1 Total Nett
1st Firefly 2649 17 Alex DAVEY Thomas DAVEY Royal Harwich Yacht Club         1.0 1.0 1.0
2nd Firefly 3119 17 Barney SMITH Finian MORRIS Papercourt Sailing Club         2.0 2.0 2.0
3rd Solo 5491 21 Michael SIMS   Carsington Sailing Club         3.0 3.0 3.0
4th Enterprise 23349 21 Ann JACKSON Alan SKEENS Burghfield Sailing Club Gmaster     Female 4.0 4.0 4.0
5th Solo 5670 21 Vince HOREY   King George Sailing Club         5.0 5.0 5.0
6th Solo 5080 21 Fraser HAYDEN   Papercourt Sailing Club         6.0 6.0 6.0
7th Thames A Rater 24 54 Jamie STEWART James DATE Frensham Pond Sailing Club         7.0 7.0 7.0
8th Solo 5651 21 Lawrence CREASER   Hayling Island Sailing Club         8.0 8.0 8.0
9th Miracle 4040 15 Neal GIBSON Keith MACEY Redoubt Sailing Club         9.0 9.0 9.0
10th GP14 13251 24 Ian DOBSON Gemma MARSHALL Burwain SC         10.0 10.0 10.0
11th Enterprise 22901 21 Paul YOUNG Nancy GUDGEON Midland Sailing Club         11.0 11.0 11.0
12th Thames A Rater 20 54 Ben PALMER Handsome SAM Hayling Island Sailing Club         12.0 12.0 12.0
13th Topper 47641 0 Sam JONES   Hill Head Sailing Club   Junior     13.0 13.0 13.0
14th Firefly 792 17 Oli BURROWS Alex BAXTER West Oxfordshire Sailing Club         14.0 14.0 14.0
15th Solo 5666 21 Andrew BOYCE   Papercourt Sailing Club         15.0 15.0 15.0
16th Enterprise 21932 21 Ben BURROWS Bea BURROWS West Oxfordshire Sailing Club         16.0 16.0 16.0
17th Streaker 691 21 Paul JAGO   Attenborough Sailing Club         17.0 17.0 17.0
18th Solo 5466 21 Paul PLAYLE   Island Barn Reservoir Sailing Club         18.0 18.0 18.0
19th GP14 14095 24 Matt BURGE Aimee BURGE Poole Yacht Club         19.0 19.0 19.0
20th Laser 210020 25 Alistair GOODWIN   Haversham Sailing Club         20.0 20.0 20.0
21st RS200 1642 32 Maria STANLEY Rob HENDERSON Itchenor Sailing Club       Female 21.0 21.0 21.0
22nd Solo 5138 21 Patrick OVERS   Paxton Lakes Sailing Club         22.0 22.0 22.0
23rd Firefly 4125 17 James NICOLL Joe SCARBOROUGH West Oxfordshire Sailing Club         23.0 23.0 23.0
24th Comet Trio 394 29 Alex HORLOCK Robert HORLOCK Exe Sailing Club         24.0 24.0 24.0
25th National 12 3530 32 Graham CAMM Zoe BALLANTYNE Burghfield Sailing Club         25.0 25.0 25.0
26th Laser 169280 25 Andrew KERR   Weirwood SC         26.0 26.0 26.0
27th Topper 47807 0 Leo WILKINSON   Maidenhead Sailing Club   Junior     27.0 27.0 27.0
28th Topper 47257 0 Bill HUDSON   Newhaven & seaford sailing club   Junior     28.0 28.0 28.0
29th RS Feva XL 230 12 Dylan MCPHERSON Dylan COLLINGBOURNE Burnham Sailing club   Junior     29.0 29.0 29.0
30th Topper 47750 0 Maxi TUSTAIN   Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior     30.0 30.0 30.0
31st Firefly 3009 17 Mark JENNINGS Hannah JENNINGS West Oxfordshire Sailing Club         31.0 31.0 31.0
32nd Supernova 1186 30 Andrew SNELL   Datchet Water Sailing Club         32.0 32.0 32.0
33rd RS200 626 32 Will TAYLOR Matt TAYLOR Brightlingsea SC         33.0 33.0 33.0
34th Laser 182481 25 Toby AYRE   Queen Mary Sailing Club         34.0 34.0 34.0
35th RS200 967 32 Graham FLYNN Isobel TATE The Chase Sailing Club         35.0 35.0 35.0
36th Lark 2528 31 Stuart HYDON Jane SCOTT DAVIES Shustoke Sailing Club         36.0 36.0 36.0
37th Firefly 3120 17 Gabriel WRENN Jonathan HOWE University of Birmingham Sailing Club         37.0 37.0 37.0
38th Laser 203157 25 Michael YANKOV   Queen Mary Sailing Club         38.0 38.0 38.0
39th Topper 47531 0 Curtis MCKAY   HOAC / Queensmead   Junior     39.0 39.0 39.0
40th Laser 209265 25 Michael HICKS   Queen Mary Sailing Club Gmaster       40.0 40.0 40.0
41st Topper 47780 0 Aaron EVANS   Silver Wing Sailing Club   Junior     41.0 41.0 41.0
42nd 2.4m 125 11 Nev MILLARD   Queen Mary Sailability     Sailability   42.0 42.0 42.0
43rd Laser 180952 25 Andy LEGRISE   Warsash SC         43.0 43.0 43.0
44th GP14 14151 24 Stephen COOPER Chris LOMAX Welsh Harp sailing Club Gmaster       44.0 44.0 44.0
45th RS200 974 32 Adam WICKENDEN Lesley SARJANTSON Silverwing Sailing club         45.0 45.0 45.0
46th Laser Radial 143568 22 Magnus HANDLEY   Queen Mary Sailing Club   Junior     46.0 46.0 46.0
47th Laser 203316 25 Anatoly KREVELEVICH   Queen Mary Sailing Club         47.0 47.0 47.0
48th Laser 204678 25 Mark SANCKEN   Queen Mary Sailing Club Gmaster       48.0 48.0 48.0
49th Laser Radial 197941 22 Alex BUTLER   Hayling Island Sailing Club         49.0 49.0 49.0
50th Miracle 4064 15 Brian JONES Paul BARNES Maidenhead Sailing Club Gmaster       50.0 50.0 50.0
51st Topper 188 0 Monique VENNIS-OZANNE   Hill Head Sailing Club   Junior   Female 51.0 51.0 51.0
52nd Topper 47773 0 Ollie VENNIS-OZANNE   Hill Head Sailing Club   Junior     52.0 52.0 52.0
53rd Topper 48027 0 Tom WILLIAMSON   Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior     53.0 53.0 53.0
54th Topper 47685 0 Samuel BRACKLEY   Felpham Sailing Club   Junior     54.0 54.0 54.0
55th RS Feva XL 4407 12 Ollie JENKINS Josh HOBBS Hayling Island Sailing Club   Junior     55.0 55.0 55.0
56th Europe 351 22 Peter BELL   Highcliffe / RLYC         56.0 56.0 56.0
57th Topper 47796 0 Cameron SWORD   Papercourt Sailing Club   Junior     57.0 57.0 57.0
58th Laser 141040 25 Gareth RUSSELL   Paxton Lakes Sailing Club         58.0 58.0 58.0
59th Laser 209263 25 James BAXTER   Queen Mary Sailing Club         59.0 59.0 59.0
60th Laser 169279 25 Jamie WEBB   Rickmansworth Sailing Club         60.0 60.0 60.0
61st Laser Radial 207986 22 Eleanor CRAIG   Draycote Water Sailing Club       Female 61.0 61.0 61.0
62nd GP14 13870 24 Maciez MATYJASCZUK Dianne MARCOS Welsh Harp Sailing Club         62.0 62.0 62.0
63rd Comet 867 16 Chris ROBINSON   Burghfield Sailing Club         63.0 63.0 63.0
64th Laser Radial 186435 22 Graham COOK   Hayling Island Sailing Club         64.0 64.0 64.0
65th Laser 173312 25 Andrew MUSSELWHITE   Spinnaker Sailing Club         65.0 65.0 65.0
66th National 12 3544 32 Thomas STEWART Robert STEWART Waldringfield Sailing Club         66.0 66.0 66.0
67th Laser Radial 197705 22 Molly SACKER   Burnaham Over Staithe Sailing Club   Junior   Female 67.0 67.0 67.0
68th Laser 189111 25 Neil CROSSOUARD   HHSC         68.0 68.0 68.0
69th Topper 47779 0 Robin STEIN   Queen Mary Sailing Club   Junior     69.0 69.0 69.0
70th Laser 186375 25 Julia HANCOCK   Queen Mary Sailing Club       Female 70.0 70.0 70.0
71st Merlin Rocket 3776 41 Nick CRAIG Tobytastic LEWIS Frensham SC/ Burghfield SC         71.0 71.0 71.0
72nd Laser 202543 25 Leila MOORE   Queen Mary Sailing Club   Junior   Female 72.0 72.0 72.0
73rd Merlin Rocket 3739 41 Ben MCGRANE Roz MCGRANE Netley SC         73.0 73.0 73.0
74th RS200 849 32 Clare WHITEHILL James ELLIS HISC       Female 74.0 74.0 74.0
75th Topper 47733 0 Alfie LESTER   Felpham Sailing Club   Junior     75.0 75.0 75.0
76th Merlin Rocket 3759 41 Sam PASCOE Megan PASCOE Castle Cove Sailing Club         76.0 76.0 76.0
77th Topper 46919 0 Yana SKVORTSOVA   Datchet Water Sailing Club   Junior   Female 77.0 77.0 77.0
78th RS200 994 32 James GEORGE Harry GEORGE Queen Mary Sailing Club         78.0 78.0 78.0
79th Merlin Rocket 1692 41 Rob CAGE Nicky ERSKINE-TULLOCH Thames Sailing Club         79.0 79.0 79.0
80th Halo 818 38 Mike LYONS   Burghfield Sailing Club Gmaster       80.0 80.0 80.0
81st X1 7 45 Val NEDYALKOV Roger O'GORMAN London Corinthian Sailing Club         81.0 81.0 81.0
82nd RS400 1203 43 Richard GRAY Jon DYAS Queen Mary Sailing Club         82.0 82.0 82.0
83rd Scorpion 2022 35 Dave Wade Rachael Rhodes Northampton Sailing Club         83.0 83.0 83.0
84th RS200 1345 32 Jonathan LEWIS Caitlin MORLEY Burnham Sailing Club         84.0 84.0 84.0
85th Laser 181358 25 Adam MEEKINGS   Maidenhead Sailing Club         85.0 85.0 85.0
86th Topper 47956 0 Anabelle ESQUILANT   DSWC   Junior   Female 86.0 86.0 86.0
87th National 18 401 48 Oliver HOUSEMAN Jeremy Vines Tamesis Club         87.0 87.0 87.0
88th Laser 206891 25 Ben SHARP   Queen Mary Sailing Club         88.0 88.0 88.0
89th Topper 45770 0 Bjorn HANDLEY   Queen Mary Sailing Club   Junior     89.0 89.0 89.0
90th D-One 8 41 Sam BARKER   Castle Cove Sailing Club         90.0 90.0 90.0
91st Laser 168091 25 George COLES   Carsington Sailing Club   Junior     91.0 91.0 91.0
92nd RS Aero 9 2162 35 Peter CHAPLIN   Burghfield Sailing Club Gmaster       92.0 92.0 92.0
93rd RS400 1074 43 Russell CLARK Emma CLARKE RNSA / Stokes Bay SC         93.0 93.0 93.0
94th RS Aero 9 2152 35 Ben ROLFE   Burghfield Sailing Club         94.0 94.0 94.0
95th RS Aero 9 2148 35 Gareth GRIFFITHS   Island Barn Reservoir Sailing Club Gmaster       95.0 95.0 95.0
96th RS Aero 9 1888 35 Chris LARR   Northampton Sailing Club         96.0 96.0 96.0
97th National 12 3519 32 Jeremy HARTLEY Luke HARTLEY Stokes Bay Sailing Club         97.0 97.0 97.0
98th B14 795 55 Mark BARNES Charlotte JONES Exe Sailing Club         98.0 98.0 98.0
99th RS Aero 9 2093 35 Peter BARTON   Lymington Town Sailing Club         99.0 99.0 99.0
100th National 18 400 48 James FOX Tom McLaughlin/ Kaan Yargici Tamesis Club         100.0 100.0 100.0
101st RS200 1023 32 Rheanna PAVEY Claudia WILSON Stour SC / Burghfield SC       Female 101.0 101.0 101.0
102nd X1 0 45 Martin DIXON Chris INGRAM London Corinthian Sailing Club         102.0 102.0 102.0
103rd National 18 412 48 Ewen BARRY Stanley Browne DION BARRETT Royal Cork Yacht Club         103.0 103.0 103.0
104th RS200 1112 32 Nigel PEPPERDINE Diana PEPPERDINE Staunton Harold Sailing Club         104.0 104.0 104.0
105th Merlin Rocket 3676 41 Tim FELLS Fran GIFFORD Salcombe YC         105.0 105.0 105.0
106th Scorpion 2039 35 Peter GRAY Richard PEPPERDINE Staunton Harold Sailing Club         106.0 106.0 106.0
107th RS400 1189 43 Steve RESTALL Chris STUBBS Downs Sailing Club         107.0 107.0 107.0
108th RS400 1021 43 Roger BENNETT Sue TAYLOR Silver Wing Sailing Club         108.0 108.0 108.0
109th 505 9158 53 Ben ILIFFE Paddy LEWIS Datchet Water Sailing Club         109.0 109.0 109.0
110th D-Zero 195 34 Rob LENNOX   Barnt Green SC Gmaster       110.0 110.0 110.0
111th RS400 1398 43 Sarah ALLAN Gavin STANLEY Queen Mary Sailing Club       Female 111.0 111.0 111.0
112th 420 55015 30 Alex SMALLWOOD Ross THOMPSON Datchet Water Sailing Club         112.0 112.0 112.0
113th Laser Radial 205768 22 Deborah HUGHES   Upper Thames Sailing Club   Junior   Female 113.0 113.0 113.0
114th RS Aero 9 1089 35 Kent MARTIN   Ogston SC         114.0 114.0 114.0
115th Albacore 8158 32 METCALFE-SMITH METCALFE-SMITH Carsington Sailing Club         115.0 115.0 115.0
116th National 12 3217 32 John REES Mari SHEPARD Hayling Island Sailing Club         116.0 116.0 116.0
117th Merlin Rocket 3726 41 Will HENDERSON Arthur HENDERSON Salcombe YC Gmaster       117.0 117.0 117.0
118th RS200 1490 32 Ian GREGORY Gareth EDWARDS Frensham Pond Sailing Club         118.0 118.0 118.0
119th Merlin Rocket 3758 41 Tim SAXTON Jodie GREEN Grafham Water Sailing Club         119.0 119.0 119.0
120th Laser 182689 25 Andrew WHITTAKER   Queen Mary Sailing Club         120.0 120.0 120.0
121st Musto Skiff 544 55 Ben SCHOOLING   Stokes Bay Sailing Club         121.0 121.0 121.0
122nd Osprey 1347 45 Philip MEAKINS Tba TBA Warsash SC Gmaster       122.0 122.0 122.0
123rd Merlin Rocket 3707 41 Alex JACKSON James WARREN Hampton SC         123.0 123.0 123.0
124th RS200 1389 32 Roger PHILLIPS Tom CROMPTON Burghfield Sailing Club         124.0 124.0 124.0
125th National 12 3548 32 Nick COPSEY Stephen CARVER Stokes Bay Sailing Club         125.0 125.0 125.0
126th Laser 204005 25 Edward DYER             126.0 126.0 126.0
127th RS400 741 43 Michael FERGUSON Philip ADAMS Royal Ulster Yacht Club         127.0 127.0 127.0
128th RS200 1012 32 Charles WHELAN Cat SEDDON HISC         128.0 128.0 128.0
129th Osprey 1281 45 Terry CURTIS Peter GREIG Castle Cove Sailing Club         129.0 129.0 129.0
130th Laser Radial 207612 22 Jake BOWHAY   Stokes Bay Sailing Club   Junior     130.0 130.0 130.0
131st RS Aero 9 2157 35 Nigel ROLFE   Burghfield Sailing Club         131.0 131.0 131.0
132nd Int 14 155 73 Neale JONES Ed FITZGERALD Itchenor Sailing Club         132.0 132.0 132.0
133rd RS200 1178 32 Julian BRADLEY Helen CAFFERATA Wembley Sailing Club         133.0 133.0 133.0
134th RS200 812 32 Giles KUZYK Toni DUFFY Parkstone YC         134.0 134.0 134.0
135th Fireball 15096 45 Christian BIRRELL Vyv TOWNEND Bough Beech Sailing Club         135.0 135.0 135.0
136th Merlin Rocket 3682 41 Jon STEWARD Harry STEWARD Fishers Green Sailing Club         136.0 136.0 136.0
137th Laser 86899 25 David CASALE   Queen Mary Sailing Club         137.0 137.0 137.0
138th RS200 1552 32 Owain HUGHES Jade BOWEN Parkstone YC         138.0 138.0 138.0
139th 505 9136 53 Stewart MEARS Richard TUCKER RCYC         139.0 139.0 139.0
140th National 18 406 48 Jessica BERNEY Hugo Berney GREGOR DAVIDSON Datchet Water Sailing Club       Female 140.0 140.0 140.0
141st Laser 201481 25 Will BIRCHALL   Queen Mary Sailing Club         141.0 141.0 141.0
142nd RS400 1288 43 Francisco LOBATO Teresa LOBATO Queen Mary Sailing Club         142.0 142.0 142.0
143rd 420 55402 30 Joshua WAHA Thomas BRYANT Royal Southern Yacht Club   Junior     143.0 143.0 143.0
144th Laser Radial 201591 22 William COOK   Hayling Island Sailing Club   Junior     144.0 144.0 144.0
145th Laser 68965 25 Sean MULDOON   Haversham Sailing Club         145.0 145.0 145.0
146th Laser Radial 200715 22 Daniel THOMPSON   Queen Mary Sailing Club   Junior     146.0 146.0 146.0
147th Halo 799 38 Richard BOTTING   Draycote Water Sailing Club         147.0 147.0 147.0
148th Fireball 15122 45 Dave HALL Paul CONSTABLE Blackwater Sailing Club         148.0 148.0 148.0
149th Laser Radial 195812 22 Sammy ISAACS-JOHNSON   Maidenhead Sailing Club         149.0 149.0 149.0
150th RS400 1435 43 Matthew SHEAHAN Ellie SHEAHAN Netley SC         150.0 150.0 150.0
151st RS200 1265 32 Stuart REGNARD Charlotte PLUNKETT Lee on Solent Sailing Club         151.0 151.0 151.0
152nd Laser Radial 181426 22 Scott PARKER   Parkstone YC   Junior     152.0 152.0 152.0
153rd 420 55871 30 Alex COLQUITT Rob GIARDELLI West Kirby Sailing Club   Junior     153.0 153.0 153.0
154th 29er 111 49 Courtney BILBROUGH Hanna BRANT HISC       Female 154.0 154.0 154.0
155th Merlin Rocket 3715 41 Paul RAYSON Christian HILL Fishers Green Sailing Club         155.0 155.0 155.0
156th RS Aero 7 88 31 Daniel WIGMORE   Grafham Water Sailing Club         156.0 156.0 156.0
157th 2000 22558 27 Kev O'BRIEN Jake O'BRIEN RAF Sailing Association         157.0 157.0 157.0
158th RS200 1152 32 Jo TRIBE Niamh DAVIES Burnham sailing club       Female 158.0 158.0 158.0
159th Laser Radial 201175 22 David SAUNDERS   Hill Head Sailing Club         159.0 159.0 159.0
160th RS Aero 9 2114 35 Fernando GAMBOA   Lee on Solent Sailing Club         160.0 160.0 160.0
161st RS Aero 7 2070 31 Ben WEBB   Rickmansworth sailing club         161.0 161.0 161.0
162nd Hadron H2 102 36 Douglas POWELL   Burghfield Sailing Club         162.0 162.0 162.0
163rd GP14 13851 24 Edward COYNE Szymon MATYJASCZUK Welsh Harp Sailing Club         163.0 163.0 163.0
164th Laser Radial 164548 22 George SUNDERLAND   Olton Mere Sailing Club   Junior     164.0 164.0 164.0
165th RS Vision 1475 23 James CLANCY William SIMPKIN Desborough Sailing Club         165.0 165.0 165.0
166th RS Feva XL 6199 12 Ethan GERRELL Tom BARNES Queen Mary Sailing Club   Junior     166.0 166.0 166.0
167th RS500 575 42 James HOLMES Ben WELLS Burnham Sailing Club         167.0 167.0 167.0
168th RS200 419 32 James BAYLISS Lucinda BAYLISS Queen Mary Sailing Club         168.0 168.0 168.0
169th RS400 1134 43 Andrew COLE Jules THORNE Queen Mary Sailing Club         169.0 169.0 169.0
170th Wayfarer 10925 26 Bradley FIELD Jamie 'gingerbeard' SOUTHWELL Hill head/Benfleet         170.0 170.0 170.0
171st RS800 1166 61 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON Datchet Water Sailing Club         171.0 171.0 171.0
172nd RS400 1064 43 David RAMSDEN Petra RAMSDEN Queen Mary Sailing Club         172.0 172.0 172.0
173rd RS200 909 32 Jack VINCENT Marc VINCENT Bough Beech Sailing Club         173.0 173.0 173.0
174th 420 55472 30 Alice SENIOR Elizabeth CATTERMOLE Plymouth Sailing club   Junior   Female 174.0 174.0 174.0
175th RS200 244 32 Charlie SANSOM Zoe BAZEN Bowmoor Sailing Club         175.0 175.0 175.0
176th RS600 951 48 Michael ISZATT   King George Sailing Club         176.0 176.0 176.0
177th 29er 1221 49 Flynn DAVIES Thomas JOHNSON Burnham Sailing Club         177.0 177.0 177.0
178th Int 14 1548 73 Julian PEARSON Matt REID Oxford SC         178.0 178.0 178.0
179th RS800 1144 61 Daniel GOODMAN Debbie CLARK Datchet Water Sailing Club         179.0 179.0 179.0
180th Fireball 15070 45 Isaac MARSH Oliver DAVENPORT Northampton Sailing Club         180.0 180.0 180.0
181st RS400 854 43 Chris BROWN David RICKARD Weston Sailing Club         181.0 181.0 181.0
182nd Merlin Rocket 1596 41 Sel SHAH Ben MARSHALL Thames Sailing Club       Female 182.0 182.0 182.0
183rd 29er 2494 49 Morgan ARCHER Haken DIGBY Blue Circle Sailing Club   Junior     183.0 183.0 183.0
184th Osprey 1175 45 Emma STEVENSON Tim BOWDEN Weymouth Sailing Club       Female 184.0 184.0 184.0
185th Laser 193562 25 George FINCH   Royal Harwich Yacht Club         185.0 185.0 185.0
186th Laser 91113 25 David BURROWS   Highcliffe SC         186.0 186.0 186.0
187th RS400 1192 43 Jack MUNNELLY Liam VASS Arun Yacht Club         187.0 187.0 187.0
188th GP14 13941 24 Dennis ADAMS Hannah LIPTROT Welsh Harp Sailing Club Gmaster       188.0 188.0 188.0
189th RS Vision 1487 23 Richard COWLARD Chris ABELL Desborough Sailing Club         189.0 189.0 189.0
190th RS400 1252 43 James ALSOP Simon EDWARDS Queen Mary Sailing Club         190.0 190.0 190.0
191st Laser 209141 25 Joe GALLIVAN   Spinnaker Sailing Club         191.0 191.0 191.0
192nd Phantom 1434 38 Martin KNOTT   Ribble         192.0 192.0 192.0
193rd RS400 1448 43 Paul ENGELMANN Katy ENGELMANN Queen Mary Sailing Club         193.0 193.0 193.0
194th Musto Skiff 547 55 Serega SAMUS   Datchet Water Sailing Club         194.0 194.0 194.0
195th D-Zero 211 34 Mandy SWEET   Grafham Water Sailing Club       Female 195.0 195.0 195.0
196th 29er 2123 49 Jessie MAIN Ellen MAIN Warsash SC       Female 196.0 196.0 196.0
197th D-Zero 217 34 Thomas SOUTHWELL   Netley Sailing club (ASA)         197.0 197.0 197.0
198th 420 53983 30 Alexander HUGHES Douglas BRIERLEY Sutton SC   Junior     198.0 198.0 198.0
199th 29er 843 49 Hugo BURROWS Oli KING West Oxfordshire Sailing Club   Junior     199.0 199.0 199.0
200th Musto Skiff 538 55 Paul MOLESWORTH   Stokes Bay Sailing Club         200.0 200.0 200.0
201st Musto Skiff 531 55 Andrew GOULD   Stokes Bay Sailing Club         201.0 201.0 201.0
202nd D-Zero 1 34 Ian MORGAN   Netley Sailing club (ASA)         202.0 202.0 202.0
203rd D-Zero 190 34 Robert CAMPBELL   Cransley         203.0 203.0 203.0
204th D-Zero 170 34 Sebastian PROWSE   Queen Mary Sailing Club         204.0 204.0 204.0
205th Musto Skiff 419 55 Richard SMITH   Wilsonian SC         205.0 205.0 205.0
206th 29er 1249 49 Kim MAY-PAPAILIOU Tom MITCHELL Poole Yacht Club       Female 206.0 206.0 206.0
207th Int 14 1546 73 Charles DUCHESNE Thomas BRACEWELL Itchenor Sailing Club         207.0 207.0 207.0
208th 29er 1905 49 Edoardo SIROLLA Federico SIROLLA Queen Mary Sailing Club         208.0 208.0 208.0
209th Laser 211320 25 Simon WIGMORE   Grafham Water Sailing Club         209.0 209.0 209.0
210th Finn 42 33 Richard PHILLIPS   Christchurch Sailing Club Gmaster       210.0 210.0 210.0
211th RS200 519 32 Sue BRANNAM Mike PROVEN Burghfield Sailing Club       Female 211.0 211.0 211.0
212th RS Aero 9 2135 35 Emanuel ALEXANDRE   YCGC         212.0 212.0 212.0
213th RS Aero 7 2074 31 Matt EVANS   Great Moor SC   Junior     213.0 213.0 213.0
214th D-Zero 191 34 Nigel AUSTIN   Cransley         214.0 214.0 214.0
215th Phantom 1390 38 Richard SIMS   Carsington Sailing Club Gmaster       215.0 215.0 215.0
216th 420 55632 30 Alain WAHA Benjamin WAHA Royal Southern Yacht Club         216.0 216.0 216.0
217th Laser Vago DH 757 30 Alex KNIGHT Rosie JOHNSON Queen Mary Sailing Club         217.0 217.0 217.0
218th Laser EPS 115 35 Mike STOREY   Island Barn Reservoir Sailing Club         218.0 218.0 218.0
219th RS Aero 7 1566 31 Tim HIRE   Royal Lymington Yacht Club   Junior     219.0 219.0 219.0
220th Vortex 2014 46 Jonathan CARTER   Rickmansworth sailing club         220.0 220.0 220.0
221st Musto Skiff 165 55 Dog STER   Queen Mary Sailing Club         221.0 221.0 221.0
222nd RS Aero 7 2110 31 Emma PEARSON   Weston Sailing Club       Female 222.0 222.0 222.0
223rd Laser Radial 179808 22 James CUXSON   Newhaven & seaford sailing club         223.0 223.0 223.0
224th Laser Vago DH 1158 30 Christophe LE LANNOU Erwann LE LANNOU Queen Mary Sailing Club         224.0 224.0 224.0
225th RS400 835 43 Nigel MAYCOCK Mark FOWLER Littleton Sailing Club         225.0 225.0 225.0
226th 49er 1082 74 Iona DIXON Callum DIXON Queen Mary Sailing Club       Female 226.0 226.0 226.0
227th RS Vision 1123 23 Mark HARTLEY Paul JOHNSON Desborough Sailing Club         227.0 227.0 227.0
228th RS200 717 32 Nick WRIGHT Ned WRIGHT Queen Mary Sailing Club         228.0 228.0 228.0
229th 420 51427 30 William RUSSELL Chris HASLAM Grafham Water Sailing Club         229.0 229.0 229.0
230th Laser 201100 25 Paul COOPER   Queen Mary Sailing Club         230.0 230.0 230.0
231st RS Quest 167 26 Iain PORTER Jon RUSSELL Sea Cadets         231.0 231.0 231.0
232nd Int 14 1551 73 Colin SMITH Peter HELM Bough Beech Sailing Club         232.0 232.0 232.0
233rd Laser Radial 185309 22 Eleanor ELDER   Queen Mary Sailing Club   Junior   Female 233.0 233.0 233.0
234th RS Aero 7 1301 31 Emily DAVIS   Great Moor SC       Female 234.0 234.0 234.0
235th Seafly 620 28 Simon HIBBERD Alan COLLETT Blakeney Sailing Club         235.0 235.0 235.0
236th RS Aero 7 1219 31 Arnaud BOUCHEZ   Club Nautique de Wimereux         236.0 236.0 236.0
237th RS Quest 168 26 Jack MITCHELL Sam GREEN Sea Cadets         237.0 237.0 237.0
238th 2000 84 27 Chris ROLFE Duncan REEKE Queen Mary Sailing Club         238.0 238.0 238.0
239th RS Quest 165 26 Lee TAYLOR Paul LOGAN Sea Cadets         239.0 239.0 239.0
240th RS Aero 5 2134 26 Alice LUCY   Rutland Sailing Club   Junior   Female 240.0 240.0 240.0
241st RS Aero 7 2133 31 Andrevon CAROLINE   CNVA       Female 241.0 241.0 241.0
242nd Laser Vago DH 1443 30 Russell AKESTER Phil HORNSBY Queen Mary Sailing Club         242.0 242.0 242.0
243rd RS Quest 166 26 Hassan KAMARA Amy BALES Sea Cadets         243.0 243.0 243.0
244th 29er 471 49 Leon STEIN Joseph DORMER Queen Mary Sailing Club   Junior     244.0 244.0 244.0
245th Musto Skiff 409 55 Andy TARBOTON   Henley Midmar Yacht Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Contender 705 41 Andrew BELSON   Rutland Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS400 845 43 Douglas CLOW Ian HAMILTON Island Barn Reservoir Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Blaze 754 35 Mark ASTBURY   Warsash SC         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS700 758 55 Simon HAWES   Queen Mary Sailing Club         288.0 DNF 288.0 288.0
245th D-Zero 174 34 Graham COOPER   South Cerney Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS Quest 180 26 Penny GILLETT Chris BURNS Sea Cadets       Female 288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS Quest 189 26 Laurence JAY Zoe BES-GREEN Sea Cadets         288.0 DNC 288.0 288.0
245th D-Zero 234 34 David SUMMERVILLE   Grafham Water Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser Stratos 341 28 Rob GULLAN Jack HOLDEN Royal Southern Yacht Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th 470 880 42 Harvey MARTIN James BISHOP Ogston         288.0 OCS 288.0 288.0
245th Finn 37 33 Steve HAYLES   Christchurch Sailing club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS200 1241 32 CJ CAVALLARI Uta GRIESENBACH Island Barn Reservoir Sailing Club         288.0 OCS 288.0 288.0
245th Phantom 1280 38 Ian STONE   Maidenhead Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Hadron 1340 34 Vanessa WEEDON-JONES   Grafham Water Sailing Club       Female 288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS700 982 55 Roland SMITH   Queen Mary Sailing Club         288.0 DNF 288.0 288.0
245th RS800 1041 61 Tristan WALKER-HUTT Tom CLAYTON Marconi Sailing Club         288.0 DNF 288.0 288.0
245th RS200 1605 32 Kevin DRUCE Christoff JENKINS Burghfield Sailing Club         288.0 OCS 288.0 288.0
245th RS Vision 1710 23 Martin PUE Caroline BUTLER Queen Mary Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS Aero 7 1891 31 Paul HILLS   Rickmansworth Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS200 1546 32 John MCKELVIE Sarah MCKELVIE Queen Mary Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Int 14 1559 73 Andy FITZGERALD Harvey HILLARY Itchenor Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS200 1566 32 Matt MEE Emma NORRIS Burghfield Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th RS400 1377 43 Mark OAKEY Jamie PIDDUCK Queen Mary Sailing Club         288.0 DNF 288.0 288.0
245th Streaker 1519 21 Angus BEYTS   Newburgh SC Gmaster       288.0 DNC 288.0 288.0
245th Int Moth 4248 97 Neil BAKER   Queen Mary Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser 208854 25 James HYDE   Mount Batten         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser Radial 211322 22 Natalya WILLIAMS   Datchet Watwe Sailing Club   Junior   Female 288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser 186828 25 Nick ROWLANDS   Queen Mary Sailing Club   Junior     288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser 188578 25 Steven FOWLES   Queen Mary Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser Radial 119580 22 Ana-lucia LIMBRICK   Sussex Yacht Club       Female 288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser 122676 25 Andrew EVERITT   North Herts and East Beds         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Laser 130773 25 Robin STOTT   North Herts and East Beds Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Solo 5703 21 John BALL   Brightlingsea sc Gmaster       288.0 DNC 288.0 288.0
245th 505 9156 53 Mike PICKERING Mike PRIDDLE Restronguet SC Gmaster       288.0 DNC 288.0 288.0
245th GP14 14166 24 Richard HAM Steve BROWNE Tollesbury Sailing Club Gmaster       288.0 DNC 288.0 288.0
245th 29er 2242 49 Ellen MORLEY Hannah TUCKER Burnham sailing club       Female 288.0 DNC 288.0 288.0
245th Lark 2522 31 Chris BIGLIN Ben BIGLIN Shustoke Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th National 12 3388 32 Alan BEETON Ella FORD Burghfield Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th National 12 3540 32 Jon IBBOTSON Rachel SMITH Burghfield Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th National 12 3543 32 John MEADOWCROFT Ollie MEADOWCROFT Upper Thames Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Int Moth 4241 97 Ian KEELY   W&OB YC         288.0 DNC 288.0 288.0
245th Solo 5689 21 Rob COOK   Northampton Sailing Club         288.0 DNC 288.0 288.0

www.queenmary.org.uk

www.thebloodymary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com