venue burgee

43rd Bloody Mary 2016

Queen Mary SC

Results are final as of 11:10 on January 13, 2016

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 274, Scoring system: Appendix A
Rank Start No Class SailNo Helm Crew 2nd Crew Club GMaster Junior Lady Sailability R1 Total
1st 69 International 14 1555 Neale JONES Ed FITZGERALD   ISC         1.0 1.0
2nd 69 International 14 1519 Archie MASSEY Harvey HILLARY   Itchenor Sailing Club         2.0 2.0
3rd 60 RS800 1219 Peter BARTON Chris FEIBUSCH   Lymington Town Sailing Club         3.0 3.0
4th 60 RS800 1166 Ralph SINGLETON Sophie SINGLETON   Datchet Water Sailing Club         4.0 4.0
5th 43 Fireball 15089 Ian DOBSON Daniel SCHIEBER   SVMC         5.0 5.0
6th 54 Musto Skiff 487 Ben SCHOOLING     Datchet Water Sailing Club         6.0 6.0
7th 41 Merlin Rocket 3722 Roger GILBERT James STEWART   Frensham Pond SC         7.0 7.0
8th 43 Fireball 15122 David HALL Paul CONSTABLE   Blackwater SC         8.0 8.0
9th 40 Contender 2618 Nick NOBLE     Portishead Yacht & Sailing Club (PYSC)         9.0 9.0
10th 51 505 9117 Tom GILLARD Andy COUCH   Hayling Island sailing club         10.0 10.0
11th 24 Laser 209088 Alistair GOODWIN     Haversham SC         11.0 11.0
12th 43 Fireball 15096 Chips HOWARTH Vyv TOWNEND   Bough Beech         12.0 12.0
13th 29 420 55015 Alex SMALLWOOD James SCOTT   Datchet Water Sailing Club   Junior     13.0 13.0
14th 24 Laser 204005 Matthew REID     Spinnaker SC         14.0 14.0
15th 54 Musto Skiff 520 Dave POSTON     Datchet SC         15.0 15.0
16th 31 National 12 3530 Graham CAMM Zoe BALLANTYNE   Burghfield Sailing Club         16.0 16.0
17th 69 International 14 1541 Ben MCGRANE Olivier VIDAL   Netley SC         17.0 17.0
18th 72 49er 230 Samuel CURTIS Benjamin CLEGG   Brightlingsea SC         18.0 18.0
19th 43 Fireball 14898 Paul CULLEN Adam WHITEHOUSE   Weir Wood SC         19.0 19.0
20th 44 Osprey 1290 Martin COONEY Peter FRITH   Poole YC         20.0 20.0
21st 24 Laser 169280 Andrew KERR     Bough beech sailing club         21.0 21.0
22nd 21 Laser Radial 185730 Rupert BEDELL     Queen Mary Sailing Club         22.0 22.0
23rd 31 RS200 1389 Roger PHILLIPS Ali NORRIS   Burghfield Sailing Club         23.0 23.0
24th 47 National 18 406 Mark DICKER Gregor DAVIDSON Hugo BERNEY Blackwater Sailing Club         24.0 24.0
25th 23 GP14 14155 Graham FLYNN Adam FROGGATT   The Chase SC         25.0 25.0
26th 47 RS600 8 Richard SMITH     Wilsonian Sailing Club         26.0 26.0
27th 24 Laser 206880 Craig WILLIAMSON     HISC/University of Portsmouth         27.0 27.0
28th 31 National 12 3519 Jeremy HARTLEY Luke HARTLEY   Stokes Bay SC         28.0 28.0
29th 47 National 18 400 James FOX Kaan YARGICI Jo MCLOUGHLAN Tamesis Sailing Club         29.0 29.0
30th 51 505 9136 Stewart MEARS Richard TUCKER   RCYC         30.0 30.0
31st 14 Laser 4.7 197941 Alex BUTLER     HISC   Junior     31.0 31.0
32nd 29 420 54536 Tom COLLYER Aaron CHADWICK   Aldenham SC   Junior     32.0 32.0
33rd 14 Laser 4.7 197705 Molly SACKER     Burnham Overy Staithe   Junior FEMALE   33.0 33.0
34th 34 Scorpion 2022 Stu HYDON Richard PEPPERDINE   Staunton Harold Sailing Club         34.0 34.0
35th 44 Osprey 1281 Terry CURTIS Richard BURTON   Weymouth SC         35.0 35.0
36th 41 Merlin Rocket 3756 William WARREN Mark OAKEY   Shoreham Sailing Club         36.0 36.0
37th 44 Osprey 1347 Philip MEAKINS Ben MEAKINS   Warsash SC GMaster       37.0 37.0
38th 54 Musto Skiff 456 Serega SAMUS     Datchet         38.0 38.0
39th 48 29er 66 Mat CURRELL Eve TOWNSEND   Parkstone Yacht Club   Junior     39.0 39.0
40th 11 RS Feva XL 4530 Michael DYER Samuel DYER   Herne Bay Sailing Club   Junior     40.0 40.0
41st 11 RS Feva XL 2422 Toby MIZZI Tom CALLAN   Littleton SC   Junior     41.0 41.0
42nd 41 Merlin Rocket 3735 David WINDER Pippa TAYLER   Hollingworth lake         42.0 42.0
43rd 24 Laser 209834 Tim KEIGHLEY     West Riding Sailing Club         43.0 43.0
44th 29 Supernova 1092 Iain HORLOCK     Exe Sailing Club         44.0 44.0
45th 21 Laser Radial 203320 Gareth Edwards     Queen Mary SC         45.0 45.0
46th 42 RS400 1385 Jim DOWNER Jon PRICE   Gurnard Sailing Club         46.0 46.0
47th 27 Snipe 29977 Victor PEREZ Jenna GIBSON   Cd Canal         47.0 47.0
48th 42 RS400 1290 David BROWN Rebecca WITT   Queen Mary Sailing Club         48.0 48.0
49th 51 505 8384 David HITCHCOCK Ian NICHOLSON   Hayling Island SC         49.0 49.0
50th 21 Enterprise 23349 Ann JACKSON Alan SKEENS   Burghfield Sailing Club     FEMALE   50.0 50.0
51st 21 Laser Radial 201836 Tom FENEMORE     Royal Lymington YC   Junior     51.0 51.0
52nd 29 420 54852 Joanna KALDERON Ben SHORROCK   Itchenor Sailing Club   Junior FEMALE   52.0 52.0
53rd 21 Laser Radial 180238 John MCKELVIE     Queen Mary Sailing Club         53.0 53.0
54th 31 RS200 1452 Arthur HENDERSON Rob HENDERSON   HISC         54.0 54.0
55th 48 29er 2225 Iain BIRD Jake HARDMAN   Hayling Island Sailing Club   Junior     55.0 55.0
56th 41 Merlin Rocket 3707 Alex JACKSON James WARREN   Hampton SC         56.0 56.0
57th 21 Laser Radial 205129 James DRIVER     North London Sailing Association   Junior     57.0 57.0
58th 24 Laser 169898 Benjamin Timothy FLOWER     Starcross Yacht Club   Junior     58.0 58.0
59th 24 Laser 189111 Neil CROSSOUARD     Hill Head SC         59.0 59.0
60th 29 420 53983 Alexander HUGHES Tom SMITH   Sutton SC   Junior     60.0 60.0
61st 21 Laser Radial 207986 Eleanor CRAIG     Staunton Harold Sailing Club   Junior FEMALE   61.0 61.0
62nd 11 RS Feva XL 5064 Joseph BRADLEY Benjamin BRADLEY   Hill Head Sailing Club   Junior     62.0 62.0
63rd 21 Enterprise 22272 Charles ADAMS Alex HALLIWELL   West Lancashire Yacht Club         63.0 63.0
64th 23 GP14 13769 Sam THOMPSON Leanne HIBBERD   RNSA         64.0 64.0
65th 31 RS200 1481 Jack HOLDEN Amy YEOMAN   Arun YC         65.0 65.0
66th 24 Laser 198960 Valentin NEDYALKOV     London Corinthian SC         66.0 66.0
67th 30 Laser Vago DH 1443 Philip HORNSBY Russell AKESTER   Queen Mary Sailing Club         67.0 67.0
68th 11 RS Feva XL 5460 Jack MILLER Lauren BENTLEY   Felpham Sailing Club   Junior     68.0 68.0
69th 11 RS Feva XL 501 Ellen MORLEY Sophie JOHNSON   Blackwater SC         69.0 69.0
70th 21 Enterprise 22702 Jane SCUTT Nick SCUTT   Middle Nene SC     FEMALE   70.0 70.0
71st 0 Topper 45770 Magnus HANDLEY     Queen Mary Sailing Club   Junior     71.0 71.0
72nd 16 Firefly 3023 Barney SMITH Alannah HEBBERT   Hamble River SC         72.0 72.0
73rd 21 Streaker 1668 James WILSON     Staunton Harold Sailing Club         73.0 73.0
74th 46 Vortex 2014 Jonathan CARTER     Rickmansworth Sailing Club         74.0 74.0
75th 24 Laser 209835 Edward HIGSON     Bartley Sailing Club   Junior     75.0 75.0
76th 31 RS200 1010 Steve Restall Katie Restall   Down SC         76.0 76.0
77th 38 RS300 481 Martin HARRISON     Royal Victoria Yacht Club         77.0 77.0
78th 21 Enterprise 22501 Alice ALLEN Andrew MASSEY   BCYC     FEMALE   78.0 78.0
79th 47 National 18 347 Tommy DWYER Willy BERNEY Ewan O'KEITH RLymYC GMaster       79.0 79.0
80th 43 Fireball 14791 Angus HEMMINGS Steve CHESNEY   Emsworth SC         80.0 80.0
81st 21 Solo 5080 Fraser HAYDEN     Papercourt Sailing Club         81.0 81.0
82nd 0 Topper 47634 William PENNY     Horning   Junior     82.0 82.0
83rd 31 RS Aero 7 1023 Gareth GRIFFITHS     Island Barn Reservoir saiing club GMaster       83.0 83.0
84th 42 RS400 1203 Richard GRAY Jon DYAS   Queen Mary Sailing Club         84.0 84.0
85th 41 Merlin Rocket 3709 Tom LONSDALE Ninja CREW   UTSC         85.0 85.0
86th 24 Laser 193562 George FINCH     Royal Harwich Yacht Club         86.0 86.0
87th 31 RS200 962 Andy Peters Jill Peters   Queen Mary Sailing Club         87.0 87.0
88th 34 Scorpion 2034 Rachael RHODES Simon FORBES   Hayling Island SC         88.0 88.0
89th 35 Flying 15 3900 Michael HICKS James BAXTER   Queen Mary Sailing Club GMaster       89.0 89.0
90th 21 Solo 5115 Andrew BOYLE     Papercourt Sailing Club         90.0 90.0
91st 34 D-Zero 156 Ian MORGAN     hill head         91.0 91.0
92nd 54 Musto Skiff 538 Paul MOLESWORTH     Datchet Water Sailing Club         92.0 92.0
93rd 21 Enterprise 23351 Johnny ALLEN James HOBSON   BCYC         93.0 93.0
94th 31 RS200 1345 Jonathan LEWIS Jo TRIBE   Burnham S C         94.0 94.0
95th 31 RS200 626 Will TAYLOR Caitlin JONES   Brightlingsea SC   Junior     95.0 95.0
96th 25 Wayfarer 10925 Bradley FIELD Jamie SOUTHWELL   Hill Head/ Benfleet         96.0 96.0
97th 21 Enterprise 22901 Paul YOUNG Nancy GUDGEON   Midland Sailing Club         97.0 97.0
98th 51 505 8881 Neil RABBITTS Darrel SAMANJOUL   Burton SC         98.0 98.0
99th 21 Solo 5466 Paul PLAYLE     Island Barn         99.0 99.0
100th 54 Musto Skiff 531 Andrew GOULD     Emsworth Slipper SC         100.0 100.0
101st 42 RS400 976 Tim GARVIN Jenny DOUGLAS   Queen Mary Sailing Club         101.0 101.0
102nd 31 RS200 1126 David CONLON Sarah BINES   Brightlingsea SC         102.0 102.0
103rd 42 RS400 755 Tomas SILVA Frederico RABACAL   Queen Mary SC         103.0 103.0
104th 47 RS600 951 Michael ISZATT     kgsc         104.0 104.0
105th 41 Merlin Rocket 3676 Frances GIFFORD Sophie MACKLEY   Ranelagh SC     FEMALE   105.0 105.0
106th 41 Merlin Rocket 3715 Paul RAYSON Christian HILL   Fishers Gren SC         106.0 106.0
107th 47 National 18 401 Oliver HOUSEMAN Steve WATTON Jeremy VINES Tamesis Club GMaster       107.0 107.0
108th 0 Topper 47568 Abigail HOLDEN     Horning SC & Snowflakes SC   Junior FEMALE   108.0 108.0
109th 31 RS200 1102 Greg KELLY George CATCHPOLE   Isle of Man Yacht Club   Junior     109.0 109.0
110th 21 Streaker 1681 Rupert SMITH     Newhaven & Seaford SC   Junior FEMALE   110.0 110.0
111th 23 GP14 14174 Lawrence CREASER Andy HUNTER   Northampton Sailing Club         111.0 111.0
112th 42 RS400 1453 Stuart HALMAN Anna WALSH   Leigh and Lawton SC         112.0 112.0
113th 34 RS Aero 9 1298 Richard WATSHAM     Starcross Yacht Club         113.0 113.0
114th 31 RS Aero 7 1689 Andrew SNELL     Army SA         114.0 114.0
115th 54 Musto Skiff 364 Andrew RICE     Stokes Bay Sailing Club         115.0 115.0
116th 0 Topper 45055 Kiyo WONG     Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior FEMALE   116.0 116.0
117th 32 Finn 98 Cameron TWEEDLE     Oxford sailing Club   Junior     117.0 117.0
118th 38 RS300 351 James MORLAND     Warsash SC         118.0 118.0
119th 42 RS400 904 Grant BLAKE Jessica BARKR   Oxford sailing Club         119.0 119.0
120th 41 Merlin Rocket 3729 Dominic BOWNS Ben ARCHER   Lyme Regis Sailing Club         120.0 120.0
121st 31 RS200 985 Chay TAYLOR Niamh DAVIES   Burnham Sailing Club   Junior     121.0 121.0
122nd 24 Laser 209086 Sean MULDOON     Haversham SC         122.0 122.0
123rd 69 International 14 1524 Kimball MORRISON Jeremy FOWKE   Itchenor Sailing Club         123.0 123.0
124th 24 Laser 198928 Kevin SEEBALUCK     LCSC         124.0 124.0
125th 21 Laser Radial 169993 David CLAY     Reading Sailing Club         125.0 125.0
126th 41 Merlin Rocket 3682 Jon STEWARD Annabel STEWARD   Fishers Green Sailing Club         126.0 126.0
127th 26 2000 22558 Kev O'BRIEN Jake O'BRIEN   RAF Sailing Association / Burghfield SC         127.0 127.0
128th 14 Miracle 4064 Brian JONES Paul BARNES   Maidenhead Sailing Club GMaster       128.0 128.0
129th 21 Solo 4932 Mike DRAY     Island Barn SC         129.0 129.0
130th 24 Laser 195250 Edward BENZ     Queen Mary Sailing Club   Junior     130.0 130.0
131st 34 D-Zero 178 Thomas SOUTHWELL     Hill Head Sailing Club   Junior     131.0 131.0
132nd 24 Laser 141040 Gareth RUSSELL     Paxton Lakes Sailing Club         132.0 132.0
133rd 41 Merlin Rocket 3651 Colin BROCKBANK Katie WRIGHT   Wembley SC GMaster       133.0 133.0
134th 34 D-Zero 179 Mike CORNEY     QMSC         134.0 134.0
135th 21 Laser Radial 186828 Nick ROWLANDS     Queen Mary Sailing Club   Junior     135.0 135.0
136th 35 Laser EPS 115 Mike STOREY     Island Barn Reservoir Sailing Club         136.0 136.0
137th 32 Finn 548 Jonathan TWEEDLE     Oxford sailing Club         137.0 137.0
138th 29 420 52205 Henri VANDARE Yvenat CORENTIN   CN Rance Fremur, FRANCE         138.0 138.0
139th 34 D-Zero 191 Nigel AUSTIN     Cransley Sailing Club         139.0 139.0
140th 21 Laser Radial 190865 Jon CLAY     Reading Sailing Club GMaster       140.0 140.0
141st 21 Laser Radial 122676 Andrew EVERITT     North Herts and East Beds Sailing Club         141.0 141.0
142nd 31 National 12 3484 John REES Mari SHEPHERD   HISC         142.0 142.0
143rd 24 Laser 208882 Soren RUGAARD-LARSEN     Queen Mary         143.0 143.0
144th 24 Laser 200890 Jeremy HIGSON     Bartley Sailing Club         144.0 144.0
145th 29 420 55402 Alain WAHA Benjamin WAHA   Royal Southern Yacht Club         145.0 145.0
146th 31 RS200 963 Ed GIBBONS Rebecca BINES   Brightlingsea SC         146.0 146.0
147th 34 D-Zero 175 Dave WOODS     Rossendale Valley SC         147.0 147.0
148th 26 2000 22150 Simon MURRAY Wayne SHIRLEY   Royal Naval Sailing Association         148.0 148.0
149th 34 Scorpion 1959 Chris YATES Dave BARKER   Eastbourne Sovereign Sailing Club         149.0 149.0
150th 26 RS Aero 5 1568 Caitlin ATKIN     Alton Water Sports Centre   Junior FEMALE   150.0 150.0
151st 29 420 5405 Lainey TERKELSEN Lucy TERKELSEN   Stone Sailing Club   Junior FEMALE   151.0 151.0
152nd 16 Firefly 3841 Alec POWELL Ana POWELL RAMALLAL   Locks Sailing Club         152.0 152.0
153rd 24 Laser Radial 161552 Ed MALLETT     Queen Mary Sailing Club   Junior     153.0 153.0
154th 27 Snipe 29374 William MAGUIRE Ellie GIBSON   Bough Beech SC   Junior     154.0 154.0
155th 31 RS Aero 7 1302 Karl THORNE     Royal Lymington Yacht Club         155.0 155.0
156th 21 Laser Radial 173312 Andrew MUSSELWHITE     Spinnaker Sailing Club         156.0 156.0
157th 31 RS Aero 7 1792 Andy HILL     HISC         157.0 157.0
158th 42 RS400 845 Douglas CLOW Ian HAMILTON   Island Barn Reservoir Sailing Club         158.0 158.0
159th 31 RS200 1023 Liberty ASKEW Claudia WILSON   QMSC   Junior FEMALE   159.0 159.0
160th 24 Laser 188578 Steven FOWLES     Queen Mary Sailing Club         160.0 160.0
161st 43 Fireball 14323 Jazmin SAYED Joe IRONSIDE   Newhaven and Seaford Sailing Club   Junior FEMALE   161.0 161.0
162nd 24 Laser 176514 Ross PAGE     Milton Keynes Sailing Club         162.0 162.0
163rd 24 Laser 24 Leila MOORE     Queen Mary Laser Squad   Junior FEMALE   163.0 163.0
164th 69 International 14 1552 Andy SHAW Adam LEES   Itchenor Sailing Club         164.0 164.0
165th 21 Laser Radial 192817 Richard DIXON     HOAC         165.0 165.0
166th 48 29er 54 Robin JONES Joe WHITE   Hykeham sc         166.0 166.0
167th 37 Phantom 1297 Tom WHITTINGHAM     Bowmoor SC         167.0 167.0
168th 31 RS Aero 7 999 Pierre KIEFFER     Yacht Club Luxembourg         168.0 168.0
169th 21 Laser Radial 189352 George NELSON     Queen Mary Sailing Club   Junior     169.0 169.0
170th 21 Europe 351 Peter BELL     Highcliffe SC         170.0 170.0
171st 34 D-Zero 190 Robert CAMPBELL     Cransley         171.0 171.0
172nd 34 D-Zero 170 Seb PROWSE     Queen Mary Sailing Club         172.0 172.0
173rd 42 RS400 1392 Christopher STANTON Jules THORNE   Queen Mary SC         173.0 173.0
174th 41 Merlin Rocket 3714 Alan MARKHAM Will BUTLER   Upper Thames SC         174.0 174.0
175th 24 Laser 190862 Ollie PERRY     Silver Wing Sailing Club   Junior     175.0 175.0
176th 28 Topaz Xenon 4218 Darren LAYTON Michael GUEST   Earlswood Lakes SC         176.0 176.0
177th 31 RS200 974 Adam WICKENDEN Anais BRAMALL   Silverwing Sailing club         177.0 177.0
178th 24 Laser 153702 Charles PARKINSON     Queen Mary Sailing Club         178.0 178.0
179th 42 RS400 1435 Matthew SHEAHAN Ellie SHEAHAN   Netley Sailing club (ASA)         179.0 179.0
180th 11 RS Feva XL 62 Ethan GERRELL Francesca GILKS   Queen Mary Sailing Club   Junior     180.0 180.0
181st 41 Merlin Rocket 3704 Jemma HUGHES Russell HALL   Thames Sailing Club     FEMALE   181.0 181.0
182nd 21 Laser Radial 210098 William RUSSELL     Paxton Lakes Sailing Club   Junior     182.0 182.0
183rd 21 Laser Radial 21 Chris CRADDOCK     Queen Mary Sailing Club         183.0 183.0
184th 31 RS200 1241 CJ CAVALLERI Uta GRIESENBACH   Island Barn Reservoir Sailing Club         184.0 184.0
185th 26 2000 2325 Stuart REGNARD Charlotte PLUNKETT   Lee-on-the-Solent         185.0 185.0
186th 21 Solo 5138 Patrick OVERS     Paxton Lakes Sailing Club         186.0 186.0
187th 24 Laser 195812 Samuel ISAACS-JOHNSON     Maidenhead Sailing Club   Junior     187.0 187.0
188th 44 International Lightning 14243 Sergio MESSINA Luke HAGON Patrick SARSFIELD Chipstead SC         188.0 188.0
189th 21 Laser Radial 200043 Matthew LUXTON     Staunton Harold Sailing Club   Junior     189.0 189.0
190th 35 Flying 15 3521 Christopher STAFFORD Neil O'LEARY   QMSC GMaster       190.0 190.0
191st 34 D-Zero 177 Alistair HILL     Grafham Water Sailing Club         191.0 191.0
192nd 31 RS200 1117 Jonny OLIN Natalie MESSINGHAM   Datchet Water SC         192.0 192.0
193rd 15 Comet 867 Christopher ROBINSON     Burghfield Sailing Club         193.0 193.0
194th 27 RS Quest 163 Tony ELGAR Dan GIRLING   SEA CADETS         194.0 194.0
195th 24 RS Vision 1710 Gilly SCHOFIELD DOG &John   QMSC/Emsworth         195.0 195.0
196th 29 420 49087 Carla CANTURRI Sina STAPELFELTD   South Bank SC     FEMALE   196.0 196.0
197th 27 RS Quest 164 Laurence JAY Sam SAUNDERS   SEA CADETS         197.0 197.0
198th 27 RS Quest 162 Tye SHUTTLEWORTH Chris BURNS   Sea Cadets         198.0 198.0
199th 23 GP14 13941 Dennis ADAMS Gerry WOODCOCK   Welsh Harp Sailing Club         199.0 199.0
200th 0 Topper 45155 Leon STEIN     Crawley Mariners Yacht Club   Junior     200.0 200.0
201st 0 Topper 47357 Anabelle ESQULANT     DSWC   Junior FEMALE   201.0 201.0
202nd 24 RS Vision 1487 Richard COWLARD Chris ABELL   Desborough Sailing Club         202.0 202.0
203rd 11 RS Feva XL 4355 Gumley THEO Grahame DORRINGTON   Weir Wood SC   Junior     203.0 203.0
204th 27 RS Quest 167 Iain PORTER Jon RUSSELL   Sea Cadets         204.0 204.0
205th 21 Enterprise 23218 Philip CHAMBERS Chris PARKER   Hampton SC         205.0 205.0
206th 11 RS Feva 3733 Ching WONG Elinor O'LEARY   Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior FEMALE   206.0 206.0
207th 97 Int Moth 4248 Neil BAKER     Queen Mary SC         207.0 207.0
208th 31 D-Zero Blue 108 Graham COX     Hunts Sailing Club GMaster       208.0 208.0
209th 20 Comet Versa 223 Sam HOCKING Al PARKER   Cotswold Sailing Club (CSC)         209.0 209.0
210th 34 D-Zero 193 Kevin MOLL     Hunts Sailing Club         210.0 210.0
211th 11 RS Feva 1121 Edoardo SIROLLA     Queen Mary Sailing Club   Junior     211.0 211.0
212th 27 RS Quest 165 Jack MITCHELL Michael BLACKLAW   Sea Cadets         212.0 212.0
213th 27 RS Quest 168 Penny GILLETT Colin BRAZIER   Sea Cadets     FEMALE   213.0 213.0
214th 30 Laser Vago DH 757 Alex KNIGHT Rosie JOHNSON   Queen Mary Sailing Club   Junior     214.0 214.0
215th 25 Wayfarer 9459 Gavin HALL Emma HALL   Bury Lake Young Mariners         215.0 215.0
216th 21 Enterprise 8500 Stephen SWINCHATT Helen MACVEAN   Bury Lake Young Mariners         216.0 216.0
217th 24 RS Vision 1475 Bob STEER Mike BARRETT   Desborough Sailing Club         217.0 217.0
218th 48 29er 1859 Oliver BAYLISS Issie SPEIRS   Queen Mary   Junior     218.0 218.0
219th 19 British Moth 878 Starsky TORCHIA     Staines SC   Junior     219.0 219.0
220th 27 RS Quest 166 Hassan KAMARA Amy BALES   Sea Cadets         220.0 220.0
221st 21 Laser Radial 298659 Daniel WIGMORE     Grafham Water Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 19 Lightning 368 116 Robert MANGING     Thorpe bay yacht club         275.0 DNC 275.0
221st 11 RS Feva XL 5005 Jess FLINT Alice LUCY   Rutland Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNF 275.0
221st 34 Blaze 799 Richard BOTTING     Draycote Water Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 54 B14 748 Chris WILMS Daniela ALT   Queen Mary Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 41 RS500 831 Peter TOWNEND Lee WILDE   Chelmarsh sailing club         275.0 DNC 275.0
221st 31 RS Aero 7 1211 Nick EALES     Lymington Town Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 0 Topper 47750 Maxi TUSTAIN     Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior     275.0 DNC 275.0
221st 48 29er 1249 Kim MAY-PAPAILIOU Tom MITCHELL   Surrey Sailing Club     FEMALE   275.0 DNC 275.0
221st 27 RS Quest 161 Katrina CEA Frank CEA   Sea Cadets     FEMALE   275.0 DNF 275.0
221st 60 RS800 1144 Daniel GOODMAN Debbie ROBERTSHAW   Datchet Water Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 31 RS Aero 7 1219 Arnaud BOUCHEZ     Club Nautique de Wimereux         275.0 DNC 275.0
221st 23 GP14 14023 Nick CRAIG Tobytastic LEWIS   Frensham Burghfield         275.0 DNF 275.0
221st 19 British Moth 862 Harry PAINE     Staines SC   Junior     275.0 DNF 275.0
221st 40 Contender 2572 Ed PRESLEY     Cotswold SC         275.0 DNF 275.0
221st 51 505 9156 Mike PICKERING Mike PRIDDLE   Restronguet SC GMaster       275.0 DNC 275.0
221st 34 D-Zero 53 Rodney COBB     Bosham Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 51 505 9158 Paddy LEWIS Tom HOLLAND   Datchet Water Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 26 2000 2473 Tim CRIPPS Amy CLAY   Notts County S.C         275.0 DNC 275.0
221st 39 RS100 8.4 205 Jim WICKS     Locks Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 42 RS400 1215 Howard FARBROTHER Louise HOSKEN   Queen Mary SC         275.0 DNF 275.0
221st 69 International 14 1546 C DUCHESNE Julian PEARSON   Itchenor Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 42 RS400 1447 John COOPER Becci WIGLEY   Lymington Town SC GMaster       275.0 DNC 275.0
221st 42 RS400 939 Steve Janering Rob Janering   Queen Mary SC         275.0 DNF 275.0
221st 69 International 14 1551 Colin SMITH Peter HELM   Itchenor SC         275.0 DNF 275.0
221st 48 29er 1220 Flossie TANNER Eleanor ELDER   Queen Mary Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNF 275.0
221st 29 420 54979 Adele YOUNG Colette BACON   Spinnaker sc   Junior FEMALE   275.0 DNF 275.0
221st 0 Topper 46046 Lily BARRETT     Island Barn Reservoir Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNC 275.0
221st 24 Laser 200875 Simon HAWES     Queen Mary Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 0 Topper 46126 Federico SIROLLA     Queen Mary Sailing Club   Junior     275.0 DNF 275.0
221st 21 Solo 4688 Alistair ROAF     Chipstead Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 31 RS200 1173 Chris LARR Abigail LARR   Northampton Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 97 Int Moth 4121 James PHARE     Qmsc         275.0 DNF 275.0
221st 26 2000 2078 Andy BENNETT Sally KELVIE   Littleton GMaster       275.0 DNF 275.0
221st 16 Firefly 4125 James NICOLL Jonathan HOWE   West Oxfordshire Sailing Club   Junior     275.0 DNF 275.0
221st 31 National 12 3527 Kevin ILES Rosie WHITE   Thorpe Bay Yacht Club         275.0 DNF 275.0
221st 21 Solo 5396 Nigel THOMAS     Hill Head Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 14 Laser 4.7 185699 Paul JOHNSON     QMSC         275.0 DNS 275.0
221st 34 RS Aero 9 1208 Matt THURSFIELD     Chelmarsh SC         275.0 DNF 275.0
221st 24 Laser 198990 Neil PETERS     Pevensey bay sc         275.0 DNF 275.0
221st 11 RS Feva XL 1642 Hannah MEREDITH Lydia ZAVOS   Papercourt Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNC 275.0
221st 24 RS Vision 1123 Mark HARTLEY Paul JOHNSON   Desborough Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 37 Phantom 1184 Graham DALE-JONES     Creeksea Sailing Club GMaster       275.0 DNF 275.0
221st 32 Fire 818 Mike LYONS     Burghfield SC         275.0 DNC 275.0
221st 41 Merlin Rocket 3733 The WADE Oli WELLS   Northampton Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 25 Wayfarer 10755 Richard BURTON Chris MURRAY   wosc         275.0 DNC 275.0
221st 21 Enterprise 23048 Jeremy WHITING Kyna HUYSMANS   London Corinthian Sailing Club         275.0 DNC 275.0
221st 36 Farr 3.7 405 Myles MENCE     Lymington Town Sailing Club GMaster       275.0 DNC 275.0
221st 44 Osprey 1343 Richard MARSHALL Andrew EDMONDS   Poole yacht club         275.0 DNF 275.0
221st 48 29er 2231 Poppy GILKS Buzz GILKS   Queen Mary Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNC 275.0
221st 11 RS Feva XL 4347 Issy WAHA Emily BONFIELD   Queen Mary Sailing Club   Junior FEMALE   275.0 DNF 275.0
221st 24 RS Vision 732 Martin PUE Caroline BUTLER   Queen Mary Sailing Club         275.0 DNF 275.0
221st 31 RS Aero 7 10 Yves STEFFAN     YACHT CLUB LUXEMBOURG         275.0 RET 275.0
221st 31 RS Aero 7 1340 Andre Friedrich Andre FRIEDRICH   Yacht Club Luxembourg         275.0 DNF 275.0


www.bloodymary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com