Summer Series 2011

Queen Mary Sailing Club

August Sunday Series 2011

Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen   962 2.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 29.0 5.0
2nd Fast Handicap Flying 15 3643 Martin Pride Joan Pride 1025 1.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 3.0 OCS 2.0 32.0 8.0
3rd Fast Handicap Flying 15 3372 Hugh Brooman Graham Webster 1025 3.0 DNF (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 3.0 38.0 14.0
4th Fast Handicap Dart 18 5781 Bob Falkner Andy Tynan 837 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 43.0 19.0
5th Fast Handicap Flying 15 3594 Chris Harris Sue Preston 1025 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 48.0 24.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast W/L RS 700 1000 Jerry Wales   845 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 34.0 4.0
2nd Fast W/L RS 700 841 Hamish Griffiths   845 5.0 5.0 6.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 78.0 22.0
3rd Fast W/L RS 700 949 Matt Conner   845 7.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 83.0 27.0
4th Fast W/L Musto Skiff 146 Griff Tanner   845 2.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 88.0 32.0
5th Fast W/L RS 200 717 Julia Rennie Will Gore-Randall 1039 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 89.0 33.0
6th Fast W/L RS 700 880 Howard Edwards   845 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 89.0 33.0
7th Fast W/L RS 700 944 James Bayliss   845 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 2.0 14.0 DNC 90.0 34.0
8th Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   845 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 3.0 DNF 90.0 34.0
9th Fast W/L RS 700 859 P O'Nions   845 3.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 90.0 34.0
10th Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies   845 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 93.0 37.0
11th Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco 870 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 93.0 37.0
12th Fast W/L RS 700 914 Graham Blake   845 6.0 6.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 96.0 40.0
13th Fast W/L Laser 4000 4480 Ian Laidlaw Sam Pambakain 911 (14.0 DNC) 7.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 105.0 49.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser Laser 180339 David Homes   1091 (5.0) (2.0) 1.0 2.0 (4.0) (27.0 DNC) 1.0 1.0 43.0 5.0
2nd Laser Laser 160825 Neil Crossouard   1091 3.0 3.0 4.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 123.0 15.0
3rd Laser Laser 173506 Anatoly Krivelevich   1091 2.0 4.0 6.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 124.0 16.0
4th Laser Laser 197367 Hideki Hayashihara   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 1.0 7.0 7.0 129.0 21.0
5th Laser Laser 155920 Garrard Vaughton   1091 (9.0) 7.0 7.0 8.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 117.0 27.0
6th Laser Laser 1 Charles Clarke   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 11.0 10.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 6.0 140.0 32.0
7th Laser Laser 200931 George Spedding   1091 1.0 1.0 12.0 DNF (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 149.0 41.0
8th Laser Laser 191113 R McManus   1091 4.0 9.0 OCS (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 150.0 42.0
9th Laser Laser 183101 Steve Metcalfe   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 2.0 167.0 59.0
10th Laser Laser 191077 J Baxter   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 5.0 169.0 61.0
11th Laser Laser 161185 Peter Young   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 171.0 63.0
12th Laser Laser 5 J Bickell   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 6.0 4.0 172.0 64.0
13th Laser Laser 1744 James Pipe   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 173.0 65.0
14th Laser Laser 185700 Peter De Souza   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 173.0 65.0
15th Laser Laser 188534 David Bates   1091 7.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 174.0 66.0
16th Laser Laser 4 Seb Scovell   1091 8.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 176.0 68.0
17th Laser Laser 197921 Roger O'Gorman   1091 6.0 9.0 OCS (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 177.0 69.0
18th Laser Laser 188579 Peter Caselton   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 179.0 71.0
19th Laser Laser 198287 S Eggleston   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 190.0 82.0
20th Laser Laser 164576 Dan Wiggins   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 192.0 84.0
21st Laser Laser 183165 Paul Bates   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 192.0 84.0
22nd Laser Laser 185730 Rupert Bedell   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 192.0 84.0
23rd Laser Laser 195742 Steve Pears   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 192.0 84.0
24th Laser Laser 197703 Ninian Eadie   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 193.0 85.0
25th Laser Laser 3 Edward Jeason   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 196.0 88.0
26th Laser Laser 191676 Dan Bigsby   1091 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 198.0 90.0

Laser Radial/4.7 Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 E Knight   1120 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 38.0 14.0
2nd Laser Radial/4.7 Laser Radial 183101 Steve Metcalfe   1120 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 38.0 14.0
3rd Laser Radial/4.7 Laser Radial 196305 Amy Foreman   1120 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 39.0 15.0
4th Laser Radial/4.7 Laser 4.7 85330 Bob Falkner   1188 2.0 2.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 40.0 16.0
5th Laser Radial/4.7 Laser Radial 183445 Andrew Rawson   1120 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 43.0 19.0

RS400 Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 935 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 41.0 5.0
2nd RS400 RS 400 1058 Tim Anderton Badger 935 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 3.0 45.0 9.0
3rd RS400 RS 400 1101 Simon Baker Zoe Roberts 935 1.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 4.0 45.0 9.0
4th RS400 RS 400 1139 James George Izzy Mitchell 935 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 57.0 21.0
5th RS400 RS 400 1251 Lou Hosken Howard Farbrother 935 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 1.0 58.0 22.0
6th RS400 RS 400 530 Desmond Taylor Fergus Taylor 935 3.0 3.0 DNF (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 60.0 24.0
7th RS400 RS 400 788 Oliver Potter James Henry 935 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 72.0 36.0
7th RS400 RS 400 789 Graeme Croy Andrew Wells 935 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 72.0 36.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Slow Handicap 2.4m 69 Margaret Foreman   1260 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 28.0 4.0
2nd Slow Handicap Topper 44272 James Cole   1297 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 33.0 9.0
3rd Slow Handicap Laser 2000 21025 Paul Gilks Buzz Gilks 1090 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 39.0 15.0
4th Slow Handicap Laser Stratos 530 Chris Round Ollie Round 1089 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 45.0 21.0
5th Slow Handicap Laser 2000 68 Luke Waterfield Monica Wolfe 1090 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 4.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 46.0 22.0

R7 - Fast Handicap Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen   962 00.05.00 00.45.09 0.40.09 4 0.41.44 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3372 Hugh Brooman Graham Webster 1025 00.05.00 00.47.59 0.42.59 4 0.41.56 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3643 Martin Pride Joan Pride 1025     OCS     3.0

R8 - Fast Handicap Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start Fast Handicap, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen   962 00.05.00 00.38.13 0.33.13 4 0.34.32 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3643 Martin Pride Joan Pride 1025 00.05.00 00.42.40 0.37.40 4 0.36.45 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3372 Hugh Brooman Graham Webster 1025 00.05.00 00.45.19 0.40.19 4 0.39.20 3.0

R7 - Fast W/L Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start Fast Windwardleeward, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 1000 Jerry Wales   845 00.10.00 43.53 1.19.43.00 5 2.3.44.09 1.0
2 Fast W/L RS 700 944 James Bayliss   845 00.10.00 49.20 2.1.10.00 5 2.10.11.07 2.0
3 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   845 00.10.00 52.03 2.3.53.00 5 2.13.24.01 3.0

R8 - Fast W/L Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start Fast Windwardleeward, Finishes: Finish time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 1000 Jerry Wales   845 00.10.00 00.40.37 0.30.37 5 0.36.14 1.0
2 Fast W/L RS 700 949 Matt Conner   845 00.10.00 00.49.02 0.39.02 5 0.46.12 2.0
3 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   845     DNF     3.0

R7 - Laser Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start Laser, Finishes: Place, Time: 00.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 180339 David Homes   1091 1 1.0
2 Laser Laser 191077 J Baxter   1091 2 2.0
3 Laser Laser 183101 Steve Metcalfe   1091 3 3.0
4 Laser Laser 197703 Ninian Eadie   1091 4 4.0
5 Laser Laser 1 Charles Clarke   1091 5 5.0
6 Laser Laser 5 J Bickell   1091 6 6.0
7 Laser Laser 197367 Hideki Hayashihara   1091 7 7.0

R8 - Laser Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start Laser, Finishes: Place, Time: 00.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Laser 180339 David Homes   1091 1 1.0
2 Laser Laser 183101 Steve Metcalfe   1091 2 2.0
3 Laser Laser 164576 Dan Wiggins   1091 3 3.0
4 Laser Laser 5 J Bickell   1091 4 4.0
5 Laser Laser 191077 J Baxter   1091 5 5.0
6 Laser Laser 1 Charles Clarke   1091 6 6.0
7 Laser Laser 197367 Hideki Hayashihara   1091 7 7.0

R7 - Laser Radial/4.7 Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start Radial 4.7, Finishes: Place, Time: 00.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 E Knight   1120 1 1.0

R8 - Laser Radial/4.7 Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start Radial 4.7, Finishes: Place, Time: 00.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 E Knight   1120 1 1.0

R7 - RS400 Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start RS400, Finishes: Place, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 935 1 1.0
2 RS400 RS 400 1101 Simon Baker Zoe Roberts 935 2 2.0
3 RS400 RS 400 1251 Lou Hosken Howard Farbrother 935 3 3.0
4 RS400 RS 400 1058 Tim Anderton Badger 935 4 4.0

R8 - RS400 Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start RS400, Finishes: Place, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS400 RS 400 1251 Lou Hosken Howard Farbrother 935 1 1.0
2 RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Jackie Wand-Tetley 935 2 2.0
3 RS400 RS 400 1058 Tim Anderton Badger 935 3 3.0
4 RS400 RS 400 1101 Simon Baker Zoe Roberts 935 4 4.0

R7 - Slow Handicap Fleet - 28/08/2011 at 10:30

Start: Start Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 2000 21025 Paul Gilks Buzz Gilks 1090 00.05.00 55.02 2.6.57.00 4 2.2.24.46 1.0

R8 - Slow Handicap Fleet - 28/08/2011 at end of race 1

Start: Start Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Topper 44272 James Cole   1297 00.05.00 00.40.24 0.35.24 3 0.27.18 1.0

www.queenmary.org.uk
phil.dickinson@queenmary.org.uk

www.queenmary.org.uk
phil.dickinson@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com