Summer Sunday Series

Spring Sunday Series 2013

Fast Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden Sergio 1020 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 (3.0) 2.0 3.0 1.0 52.0 7.0
2nd Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris Sue Preston 1020 (5.0) (3.0) 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 (4.0) 2.0 (3.0) 23.0 8.0
3rd Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod Roger Pescod 1018 2.5 OOD 2.5 OOD 2.0 (3.0) (5.0) 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 46.0 10.0
4th Fast Handicap Flying 15 3295 Charles Wand-Tetley Steve Bell 1020 3.0 6.0 OCS (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 2.0 68.0 12.0
5th Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton Joan Pride 1020 (4.0) (4.0) 3.0 2.0 4.0 (5.0) (6.0 DNS) 4.0 32.0 13.0
6th Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen   950 2.0 1.0 (14.0 DNC) 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 78.0 22.0
7th Fast Handicap RS 300 313 Andrew Millar   995 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 86.0 30.0
8th Fast Handicap Sprint 15 1840 Keith Chidwick   950 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 4.0 (14.0 DNC) 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 86.0 30.0
9th Fast Handicap Sprint 15 2004 Gordon Goldstone   950 1.0 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 87.0 31.0
10th Fast Handicap Flying 15 3644 Martin Pride Joan Pride 1020 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 1.0 7.0 DNF 9.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 87.0 31.0
11th Fast Handicap 29er 1960 Patrick Croghan Stephanie Orton 922 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 5.0 93.0 37.0
12th Fast Handicap K1 20 Bill Jubb   1062 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 4.0 (14.0 DNC) 6.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 94.0 38.0
13th Fast Handicap K1 33 Gordon Davies   1062 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 6.0 14.0 DNC 14.0 DNC 97.0 41.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser Laser 195866 Dave Freeman   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 2.0 121.0 5.0
2nd Laser Laser 203300 Andy Omasta   1098 2.0 1.0 (7.0) 3.0 (7.0) (10.0) (7.0) 3.0 40.0 9.0
3rd Laser Laser 176568 Jim Fifield   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 3.0 2.0 3.0 2.0 (11.0 DNF) (29.0 DNC) 108.0 10.0
4th Laser Laser 195108 Peter Young   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (5.0) 5.0 2.0 4.0 2.0 (6.0) 82.0 13.0
5th Laser Laser 197703 Ninian Eadie   1098 (4.0) 2.0 (8.0) 4.0 (5.0) (8.0) 3.0 4.0 38.0 13.0
6th Laser Laser 200668 Steve Pears   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (6.0) (8.0) 6.0 1.0 6.0 1.0 86.0 14.0
7th Laser Laser 155920 Garrard Vaughton   1098 5.0 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 135.0 19.0
8th Laser Laser 180339 David Homes   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 5.0 7.0 138.0 22.0
9th Laser Laser 188534 David Bates   1098 8.0 6.0 (9.0) (9.0) 8.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 105.0 29.0
10th Laser Laser 1 Seb Scovell   1098 6.0 4.0 10.0 14.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 150.0 34.0
11th Laser Laser 153702 Charles Parkinson   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 11.0 11.0 10.0 9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 157.0 41.0
12th Laser Laser 172592 Tony Woods   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 3.0 29.0 DNC 29.0 DNC 178.0 62.0
13th Laser Laser 197596 Chris Ellyatt   1098 1.0 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 178.0 62.0
14th Laser Laser 191676 Dan Bigsby   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 183.0 67.0
15th Laser Laser 204678 M Sancken   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 4.0 5.0 183.0 67.0
16th Laser Laser 163428 Rich Adamson   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 9.0 6.0 29.0 DNC 29.0 DNC 189.0 73.0
17th Laser Laser 181658 Nick Zander   1098 9.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 190.0 74.0
18th Laser Laser 164576 Dan Wiggins   1098 7.0 10.0 BFD (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 191.0 75.0
19th Laser Laser 198762 Shaun Curren   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 9.0 8.0 191.0 75.0
20th Laser Laser 12 Dan Eves   1098 12.0 DNF 8.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 194.0 78.0
21st Laser Laser 167704 Simon Dwyer   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 12.0 10.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 196.0 80.0
22nd Laser Laser 203311 Laurent Briant   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 12.0 11.0 29.0 DNC 29.0 DNC 197.0 81.0
23rd Laser Laser 5 Francesco   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 11.0 13.0 29.0 DNC 29.0 DNC 198.0 82.0
24th Laser Laser 201100 Paul Cooper   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 12.0 29.0 DNC 29.0 DNC 199.0 83.0
25th Laser Laser 3 Cedric Delvaux   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 12.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 199.0 83.0
26th Laser Laser 198287 S Eggleston   1098 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 206.0 90.0
27th Laser Laser 183105 Nigel Odling   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 8.0 29.0 DNC 211.0 95.0
28th Laser Laser 13 David Bithell   1098 12.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 215.0 99.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast W/L RS 800 1087 Tim Palmer Alex / Henry Nelson 820 2.0 2.0 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 62.0 6.0
2nd Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   835 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0 (4.0) 1.0 1.0 3.0 (4.0) 44.0 8.0
3rd Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 3.0 66.0 10.0
4th Fast W/L RS 200 962 Andrew Peters Jill Peters 1039 1.0 1.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 86.0 30.0
5th Fast W/L RS 700 949 Matt Conner   835 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 2.0 87.0 31.0
6th Fast W/L International Moth 3946 Paul Beard   555 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 2.0 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 91.0 35.0
7th Fast W/L Laser Vago 1434 Francesco Arianna 1064 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 5.0 DNF 2.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 91.0 35.0
8th Fast W/L RS 700 859 P O'nions   835 5.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 92.0 36.0
9th Fast W/L RS 700 1013 Hamish Griffiths   835 3.0 5.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 92.0 36.0
10th Fast W/L RS 700 914 Graham Blake   835 4.0 4.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 92.0 36.0
11th Fast W/L RS 700 1029 C Kirk   835 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 99.0 43.0
12th Fast W/L Laser Vago nn Jacqui Forbes Bonnie Wee 1064 7.0 DNF (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 105.0 49.0
13th Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies   835 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 112.0 56.0

Laser Radial/4.7 Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser Radial/4.7 Laser Radial 189352 George Nelson   1140 (1.0) (12.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (3.0) 23.0 4.0
2nd Laser Radial/4.7 Laser Radial 11 Sue Grylls   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (4.0) 4.0 2.0 2.0 (5.0) 4.0 45.0 12.0
3rd Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 Ed Knight   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 1.0 74.0 26.0
4th Laser Radial/4.7 Laser Radial 15 Sue Grylls   1140 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 75.0 27.0
5th Laser Radial/4.7 Laser Radial 203976 Lucy Gates   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 76.0 28.0
6th Laser Radial/4.7 Laser Radial 9 Luke Vincent   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 77.0 29.0
7th Laser Radial/4.7 Laser Radial nn Angela Mahnke   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 77.0 29.0
8th Laser Radial/4.7 Laser 4.7 185699 Rosie Johnson   1195 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 5.0 81.0 33.0
9th Laser Radial/4.7 Laser Radial 10 Alessandro Misiti   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 82.0 34.0
10th Laser Radial/4.7 Laser Radial nn Peter Mahnke   1140 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 87.0 39.0
11th Laser Radial/4.7 Laser Radial 161539 Bob Falker   1140 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 96.0 48.0

RS400 Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS400 RS 400 976 Tim Garvin Andrew Craig 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (2.0) 1.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 43.0 7.0
2nd RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Ellie Gadd 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 68.0 8.0
3rd RS400 RS 400 1274 Mike Adams Josie Adams 927 1.0 4.0 DNF (5.0) (6.0) 2.5 OOD 2.5 OOD (15.0 DNC) (15.0 DNC) 51.0 10.0
4th RS400 RS 400 1399 Julia Hancock Mark Fuller 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 4.0 6.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 73.0 13.0
5th RS400 RS 400 1101 Simon Baker Simon Edwards 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (4.0) 4.0 (7.0) 3.0 3.0 3.0 54.0 13.0
6th RS400 RS 400 1252 James Alsop Lindsay Cunningham 927 2.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 8.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 77.0 17.0
7th RS400 RS 400 896 Ian Gray Carolyn Tobin 927 5.0 DNF 2.0 7.0 5.0 (8.0) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 72.0 19.0
8th RS400 RS 400 1031 Max Tosetti Ian Craig 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 7.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 4.0 4.0 83.0 23.0
9th RS400 RS 400 1418 Howard Farbrother Lou Hosken 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 92.0 32.0
10th RS400 RS 400 1167 Bob Joce Isabel Joce 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 95.0 35.0
11th RS400 RS 400 1134 Andrew Cole James Cole 927 5.0 DNF (15.0 DNC) 6.0 9.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 95.0 35.0
12th RS400 RS 400 1031 Ian Craig Andrew Craig 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 5.0 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 100.0 40.0
13th RS400 RS 400 1037 Chris Stanton David 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 9.0 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 106.0 46.0
14th RS400 RS 400 530 Des Taylor Finninan Taylor 927 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 113.0 53.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 Total Nett
1st Slow Handicap Laser 2000 84 Paul Marks Alejandro Acosta 1100 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 1.0 1.0 1.0 22.0 6.0
2nd Slow Handicap Topper 46212 Angela Mahnke   1313 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 34.0 18.0
3rd Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth   1313 2.0 (8.0 DNC) 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 20.0
4th Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker   1313 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 41.0 25.0
5th Slow Handicap Topper 46213 Erin Guy   1313 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 43.0 27.0
6th Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell   1313 5.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 45.0 29.0
7th Slow Handicap Enterprise 22896 James George Harry George (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 32.0

R7 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Flying 15 3295 Charles Wand-Tetley Steve Bell 1020     33:30 3 0:32:51 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris Sue Preston 1020     34:46 3 0:34:05 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden Sergio 1020     34:52 3 0:34:11 3.0
4 Fast Handicap 29er 1960 Patrick Croghan Stephanie Orton 922     37:15 3 0:40:24 4.0
5 Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton Joan Pride 1020     DNS     6.0

R8 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden Sergio 1020     43:23 4 0:42:32 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3295 Charles Wand-Tetley Steve Bell 1020     44:15 4 0:43:23 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris Sue Preston 1020     45:06 4 0:44:13 3.0
4 Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton Joan Pride 1020     46:00 4 0:45:06 4.0
5 Fast Handicap 29er 1960 Patrick Croghan Stephanie Orton 922     44:35 4 0:48:21 5.0

R7 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser Laser 195866 Dave Freeman   1098 2 1.0
2 Laser Laser 195108 Peter Young   1098 3 2.0
3 Laser Laser 197703 Ninian Eadie   1098 4 3.0
4 Laser Laser 204678 M Sancken   1098 5 4.0
5 Laser Laser 180339 David Homes   1098 6 5.0
6 Laser Laser 200668 Steve Pears   1098 7 6.0
7 Laser Laser 203300 Andy Omasta   1098 8 7.0
8 Laser Laser 183105 Nigel Odling   1098 9 8.0
9 Laser Laser 198762 Shaun Curren   1098 10 9.0
10 Laser Laser 176568 Jim Fifield   1098 DNF 11.0

R8 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser Laser 200668 Steve Pears   1098 1 1.0
2 Laser Laser 195866 Dave Freeman   1098 2 2.0
3 Laser Laser 203300 Andy Omasta   1098 3 3.0
4 Laser Laser 197703 Ninian Eadie   1098 4 4.0
5 Laser Laser 204678 M Sancken   1098 5 5.0
6 Laser Laser 195108 Peter Young   1098 6 6.0
7 Laser Laser 180339 David Homes   1098 7 7.0
8 Laser Laser 198762 Shaun Curren   1098 8 8.0

R7 - Fast W/L Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 949 Matt Conner   835     36:40 3 0:43:55 1.0
2 Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870     39:50 3 0:45:47 2.0
3 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   835     39:40 3 0:47:30 3.0

R8 - Fast W/L Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 1029 C Kirk   835     42:10 4 0:50:30 1.0
2 Fast W/L RS 700 949 Matt Conner   835     44:20 4 0:53:06 2.0
3 Fast W/L 59er 091 Bill Cantwell Marco Schweer 870     46:40 4 0:53:38 3.0
4 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry   835     48:20 4 0:57:53 4.0
5 Fast W/L International Moth 3946 Paul Beard   555     35:39 4 1:04:14 5.0

R7 - Laser Radial/4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 Ed Knight   1140 1 1.0
2 Laser Radial/4.7 Laser Radial 203976 Lucy Gates   1140 2 2.0
3 Laser Radial/4.7 Laser Radial 189352 George Nelson   1140 3 3.0
4 Laser Radial/4.7 Laser 4.7 185699 Rosie Johnson   1195 4 4.0
5 Laser Radial/4.7 Laser Radial 11 Sue Grylls   1140 5 5.0

R8 - Laser Radial/4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 184313 Ed Knight   1140 1 1.0
2 Laser Radial/4.7 Laser Radial 203976 Lucy Gates   1140 2 2.0
3 Laser Radial/4.7 Laser Radial 189352 George Nelson   1140 3 3.0
4 Laser Radial/4.7 Laser Radial 11 Sue Grylls   1140 4 4.0
5 Laser Radial/4.7 Laser 4.7 185699 Rosie Johnson   1195 5 5.0

R7 - RS400 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Ellie Gadd 927 1 1.0
2 RS400 RS 400 976 Tim Garvin Andrew Craig 927 2 2.0
3 RS400 RS 400 1101 Simon Baker Simon Edwards 927 3 3.0
4 RS400 RS 400 1031 Max Tosetti Ian Craig 927 4 4.0

R8 - RS400 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Place Points
1 RS400 RS 400 461 Paul Stainsby Ellie Gadd 927 1 1.0
2 RS400 RS 400 976 Tim Garvin Andrew Craig 927 2 2.0
3 RS400 RS 400 1101 Simon Baker Simon Edwards 927 3 3.0
4 RS400 RS 400 1031 Max Tosetti Ian Craig 927 4 4.0

R7 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 2000 84 Paul Marks Alejandro Acosta 1100     30:42 2 0:27:55 1.0

R8 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 10:40:00
Rank Fleet Class SailNo Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap Laser 2000 84 Paul Marks Alejandro Acosta 1100     46:05 3 0:41:54 1.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com