Winter Sunday Series

Queen Mary SC

Winter Sunday Series 2013

Fast Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018 1.0 (4.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 2.0 58.0 6.0
2nd Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020 2.0 1.0 2.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (3.0) (4.0) (3.0) 3.0 43.0 9.0
3rd Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton 1020 (5.0) (7.0) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 5.0 59.0 11.0
4th Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden 1020 (7.0) 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 3.0 2.0 4.0 74.0 19.0
5th Fast Handicap Flying 15 3295 Steve Bell 1020 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 80.0 20.0
6th Fast Handicap Blaze 730 Andrew Pears 1032 4.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 97.0 37.0
7th Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen 950 8.0 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 101.0 41.0
8th Fast Handicap K1 33 Chris Stanton 1062 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 101.0 41.0
9th Fast Handicap K1 20 Bill Jubb 1062 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 DNF 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 102.0 42.0
10th Fast Handicap Race Board 7.5m 102 Richard Priest 894 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 DNF 4.0 DNF (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 104.0 44.0
11th Fast Handicap Flying 15 3827 Steve Bell 1020 6.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 107.0 47.0

Youth/Slow Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 2.0 (3.0) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 143.0 8.0
2nd Youth/Slow Handicap 2.4m 96 Eric Wade 1240 3.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 146.0 10.0
3rd Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 (5.0) 4.0 (7.0) (8.0) 3.0 3.0 (9.0) (6.0) 2.0 4.0 51.0 16.0
4th Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 8.0 (10.0) 4.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 164.0 22.0
5th Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 (10.0) (12.0) (9.0) (33.0 DNC) 5.0 (33.0 DNC) 7.0 4.0 4.0 6.0 123.0 26.0
6th Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 (16.0) 11.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 5.0 5.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 180.0 32.0
7th Youth/Slow Handicap Laser Radial 10 Alessandro Misiti 1140 (15.0) (14.0) (12.0) 9.0 7.0 6.0 4.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 140.0 33.0
8th Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 2.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 206.0 41.0
9th Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313 12.0 (19.0 DNS) 11.0 11.0 (14.0 DNF) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 5.0 176.0 44.0
10th Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (10.0) 10.0 9.0 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 8.0 9.0 186.0 44.0
11th Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 13.0 (16.0) (14.0) (15.0) 8.0 (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) 6.0 11.0 DNF 157.0 46.0
12th Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140 7.0 2.0 2.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 212.0 47.0
13th Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 (19.0) 17.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 9.0 10.0 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 206.0 55.0
14th Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140 4.0 8.0 5.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 221.0 56.0
15th Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 14.0 15.0 (18.0) 14.0 10.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 210.0 60.0
16th Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140 18.0 5.0 6.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 232.0 67.0
17th Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 19.0 7.0 14.0 DNF 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 248.0 83.0
18th Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313 9.0 13.0 15.0 19.0 DNF (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 254.0 89.0
19th Youth/Slow Handicap Topper 46046 Coco Barrett 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 8.0 17.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 262.0 97.0
20th Youth/Slow Handicap Topper 46893 Patrick Croghan 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 1.0 2.0 267.0 102.0
21st Youth/Slow Handicap RS Feva 4033 Emily Kirkby 1290 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 1.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 267.0 102.0
22nd Youth/Slow Handicap Topper 46212 Ryan Mahnke 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 17.0 12.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 8.0 268.0 103.0
23rd Youth/Slow Handicap Topper 46468 Lewis Humphries 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 3.0 3.0 270.0 105.0
24th Youth/Slow Handicap Laser Radial 190525 Ed Mallett 1140 1.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 271.0 106.0
25th Youth/Slow Handicap Laser Radial 186434 Liam Horgan 1140 6.0 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 279.0 114.0
26th Youth/Slow Handicap Laser Radial 202456 Spike Duncan 1140 11.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 282.0 117.0
27th Youth/Slow Handicap Topper 36720 Ben O'Driscoll 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 13.0 13.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 290.0 125.0
28th Youth/Slow Handicap Topper 46213 Erin Guy 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 16.0 16.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 296.0 131.0
29th Youth/Slow Handicap Topper 45710 William Cook 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 1.0 298.0 133.0
30th Youth/Slow Handicap Topper 64 Owen Mahnke 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 7.0 304.0 139.0
31st Youth/Slow Handicap Topper 46726 Francesca Gilks 1313 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 7.0 33.0 DNC 304.0 139.0
32nd Youth/Slow Handicap RS Feva XL 1116 Oisin Sadek 1210 17.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 314.0 149.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser Laser 200668 Steve Pears 1098 (7.0) (5.0) 2.0 1.0 (5.0) 3.0 1.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 95.0 10.0
2nd Laser Laser 176568 Jim Fifield 1098 2.0 (8.0) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 3.0 2.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 3.0 155.0 11.0
3rd Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 (14.0) 2.0 (5.0) 2.0 2.0 (5.0) 5.0 1.0 (7.0) (9.0) 52.0 12.0
4th Laser Laser 172592 Tony Woods 1098 (8.0) (11.0) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 (34.0 DNC) 3.0 5.0 3.0 2.0 135.0 14.0
5th Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 3.0 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 (8.0) 158.0 14.0
6th Laser Laser 185698 Michael Hicks 1098 (10.0) 6.0 3.0 4.0 4.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 167.0 21.0
7th Laser Laser 197703 Ninian Eadie 1098 (13.0) (9.0) 4.0 5.0 (7.0) 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 5.0 6.0 123.0 26.0
8th Laser Laser Radial 203156 Bob Falkner 1140 (22.0) (18.0) 6.0 6.0 (9.0) 7.0 6.0 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 148.0 31.0
9th Laser Laser 191077 James Baxter 1098 15.0 14.0 1.0 3.0 6.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 209.0 39.0
10th Laser Laser 13 David Bithell 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 7.0 7.0 (12.0) (34.0 DNC) 7.0 8.0 10.0 (34.0 DNC) 187.0 39.0
11th Laser Laser 195866 Dave Freeman 1098 6.0 10.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 2.0 1.0 223.0 53.0
12th Laser Laser 162789 Ben Colclough 1098 11.0 4.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 8.0 5.0 232.0 62.0
13th Laser Laser 182538 Oliver Lobb 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 10.0 10.0 8.0 7.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 239.0 69.0
14th Laser Laser 11921 Roger O'Gorman 1098 1.0 7.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 1.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 247.0 77.0
15th Laser Laser 187515 David Bates 1098 12.0 15.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 9.0 7.0 247.0 77.0
16th Laser Laser 195225 Michael Pryer 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 2.0 4.0 34.0 DNC 34.0 DNC 278.0 108.0
17th Laser Laser 153702 Charles Parkinson 1098 21.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 11.0 9.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 279.0 109.0
18th Laser Laser 202549 Orlando Gledhill 1098 5.0 3.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 280.0 110.0
19th Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 6.0 4.0 282.0 112.0
20th Laser Laser 164576 Dan Wiggins 1098 17.0 17.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 22.7 OOD 22.7 OOD (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 283.4 113.4
21st Laser Laser 298762 Shaun Curran 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 8.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 288.0 118.0
22nd Laser Laser Radial nn Angela Mahnke 1140 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 8.0 8.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 288.0 118.0
23rd Laser Laser 197596 Chris Ellyatt 1098 4.0 13.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 289.0 119.0
24th Laser Laser Radial 202457 Sue Grylls 1140 23.0 19.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 12.0 34.0 DNC 292.0 122.0
25th Laser Laser 180339 David Homes 1098 9.0 12.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 293.0 123.0
26th Laser Laser Radial 10 J MItsianis 1140 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 13.0 11.0 DNF 296.0 126.0
27th Laser Laser 196554 Adrian Elwood 1098 18.0 16.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 306.0 136.0
28th Laser Laser Radial 202456 Tony Perkins 1140 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 11.0 34.0 DNC 317.0 147.0
29th Laser Laser 191039 Tom Brearley 1098 16.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 322.0 152.0
30th Laser Laser Radial 195294 Iona Dixon 1140 19.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 325.0 155.0
31st Laser Laser Radial 204766 Callum Dixon 1140 20.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 326.0 156.0
32nd Laser Laser 143768 Kris Neale 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 340.0 170.0
32nd Laser Laser 201357 Fred Owen 1098 (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 340.0 170.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Fast W/L RS 100 8.4 102 Tony Bishop 993 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (3.0) 2.0 1.3 OOD 1.3 OOD (17.0 DNC) (17.0 DNC) 77.6 6.6
2nd Fast W/L 59er 91 Bill Cantwell 870 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 2.0 3.0 4.0 113.0 28.0
3rd Fast W/L RS 700 949 Matt Conner 835 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 4.0 5.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 2.0 114.0 29.0
4th Fast W/L 29er 2231 Poppy Gilks 922 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 1.0 2.0 17.0 DNC 123.0 38.0
5th Fast W/L Cherub 3202 Andrew Peters 920 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 123.0 38.0
6th Fast W/L 29er 2124 Will Birchall 922 3.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 6.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 130.0 45.0
7th Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies 835 4.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 5.0 134.0 49.0
8th Fast W/L RS 700 1029 Chris Kirk 835 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 1.0 141.0 56.0
9th Fast W/L 29er 773 Matt Hodges 922 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 2.0 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 142.0 57.0
10th Fast W/L RS 700 755 Chris Fry 835 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 5.0 3.0 144.0 59.0
11th Fast W/L RS 700 94 Graham Blake 835 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 5.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 144.0 59.0
12th Fast W/L 29er 1960 Patrick Croghan 922 5.0 3.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 144.0 59.0
13th Fast W/L 29er 324 Gibby Askew 922 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 1.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 154.0 69.0
14th Fast W/L RS 700 1031 Hamish Griffiths 835 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 170.0 85.0
14th Fast W/L D-One 101 Jez Climas 955 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 170.0 85.0
14th Fast W/L International Moth 3614 Doug Pybus 555 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 170.0 85.0

RS400 Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st RS400 RS 400 680 Paul Browning 927 1.0 (2.0) 1.0 1.0 (3.0) (2.0) (3.0) 1.0 (2.0) 2.0 18.0 6.0
2nd RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927 (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 (4.0) (4.0) 29.0 11.0
3rd RS400 RS 400 1167 Bob Joce 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.3 OOD 2.3 OOD (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 (4.0) 3.0 3.0 79.6 11.6
4th RS400 RS 400 1390 Andy H 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 100.0 20.0
5th RS400 RS 400 1031 Max Tosetti 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 (5.0) (8.0) (5.0) 5.0 5.0 70.0 20.0
6th RS400 RS 400 530 Des Taylor 927 4.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (6.0) 4.0 2.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 91.0 21.0
7th RS400 RS 400 1064 David Ramsden 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 4.0 7.0 (16.0 DNC) 9.0 (16.0 DNC) 7.0 (16.0 DNC) 112.0 32.0
8th RS400 RS 400 1134 Andrew Cole 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 5.0 5.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 116.0 36.0
9th RS400 RS 400 918 Tim Hardy 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 7.0 DNF 8.0 7.0 (10.0) (9.0) 8.0 (16.0 DNC) 103.0 36.0
10th RS400 RS 400 1037 Chris Stanton 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 8.0 6.0 16.0 DNC 132.0 52.0
11th RS400 RS 400 1233 Nick Francis 927 2.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 134.0 54.0
12th RS400 RS 400 1251 Lou Hosken 927 6.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 135.0 55.0
13th RS400 RS 400 1051 Matt ? 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 138.0 58.0
14th RS400 RS 400 788 Iain Randall 927 5.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 139.0 59.0
15th RS400 RS 400 1274 Mike Adams 927 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 7.0 16.0 DNC 16.0 DNC 140.0 60.0

R9 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 3 Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018     49:58 3 0:49:05 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden 1020     50:06 3 0:49:07 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020     51:39 3 0:50:38 3.0

R10 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 3 Fast Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen 950     40:15 4 0:42:22 1.0
2 Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018     43:10 4 0:42:24 2.0
3 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020     45:33 4 0:44:39 3.0
4 Fast Handicap Flying 15 3042 Jim Lowden 1020     45:54 4 0:45:00 4.0
5 Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton 1020     48:32 4 0:47:35 5.0
6 Fast Handicap Blaze 730 Andrew Pears 1032     50:30 4 0:48:56 6.0

R9 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Topper 46893 Patrick Croghan 1313     46:41 3 0:35:33 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140     42:23 3 0:37:11 2.0
3 Youth/Slow Handicap Topper 46468 Lewis Humphries 1313     49:30 3 0:37:42 3.0
4 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313     51:10 3 0:38:58 4.0
5 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     51:24 3 0:39:09 5.0
6 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313     52:49 3 0:40:14 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 46726 Francesca Gilks 1313     53:03 3 0:40:24 7.0
8 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140     47:58 3 0:42:05 8.0

R10 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Topper 45710 William Cook 1313     40:41 3 0:30:59 1.0
2 Youth/Slow Handicap Topper 46893 Patrick Croghan 1313     40:54 3 0:31:09 2.0
3 Youth/Slow Handicap Topper 46468 Lewis Humphries 1313     41:17 3 0:31:27 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140     40.15 3 0.35.18 4.0
5 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     51:10 3 0:38:58 5.0
6 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313     54:56 3 0:41:50 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 64 Owen Mahnke 1313     55:48 3 0:42:30 7.0
8 Youth/Slow Handicap Topper 46212 Ryan Mahnke 1313     0:58:00 3 0:44:10 8.0
9 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140     55:47 3 0:48:56 9.0
10 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313     DNF 3   11.0

R9 - Laser Fleet

Start: Start 1 Laser, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Laser 176568 Jim Fifield 1098 1 1.0
2 Laser Laser 195866 Dave Freeman 1098 2 2.0
3 Laser Laser 172592 Tony Woods 1098 3 3.0
4 Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 4 4.0
5 Laser Laser 197703 Ninian Eadie 1098 5 5.0
6 Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 6 6.0
7 Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 7 7.0
8 Laser Laser 162789 Ben Colclough 1098 8 8.0
9 Laser Laser 187515 David Bates 1098 9 9.0
10 Laser Laser 13 David Bithell 1098 10 10.0
11 Laser Laser Radial 202456 Tony Perkins 1140 11 11.0
12 Laser Laser Radial 202457 Sue Grylls 1140 12 12.0
13 Laser Laser Radial 10 J MItsianis 1140 13 13.0

R10 - Laser Fleet

Start: Start 1 Laser, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Laser 195866 Dave Freeman 1098 1 1.0
2 Laser Laser 172592 Tony Woods 1098 2 2.0
3 Laser Laser 176568 Jim Fifield 1098 3 3.0
4 Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 4 4.0
5 Laser Laser 162789 Ben Colclough 1098 5 5.0
6 Laser Laser 197703 Ninian Eadie 1098 6 6.0
7 Laser Laser 187515 David Bates 1098 7 7.0
8 Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 8 8.0
9 Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 9 9.0
10 Laser Laser Radial 10 J MItsianis 1140 DNF 11.0

R9 - Fast W/L Fleet

Start: Start 2 Fast WL, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 949 Matt Conner 835     37:05 4 0:44:25 1.0
2 Fast W/L 29er 2231 Poppy Gilks 922     45:27 4 0:49:18 2.0
3 Fast W/L 59er 91 Bill Cantwell 870     43:30 4 0:50:00 3.0
4 Fast W/L RS 700 1029 Chris Kirk 835     42:22 4 0:50:44 4.0
5 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry 835     43:58 4 0:52:39 5.0
6 Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies 835     44:03 4 0:52:45 6.0

R10 - Fast W/L Fleet

Start: Start 2 Fast WL, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L RS 700 1029 Chris Kirk 835     35:54 4 0:43:00 1.0
2 Fast W/L RS 700 949 Matt Conner 835     43:34 4 0:52:11 2.0
3 Fast W/L RS 700 755 Chris Fry 835     43:50 4 0:52:30 3.0
4 Fast W/L 59er 91 Bill Cantwell 870     51:13 4 0:58:52 4.0
5 Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies 835     50:34 4 1:00:34 5.0

R9 - RS400 Fleet

Start: Start 2 RS400, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1390 Andy H 927     39:15 4 0:42:20 1.0
2 RS400 RS 400 680 Paul Browning 927     39:39 4 0:42:46 2.0
3 RS400 RS 400 1167 Bob Joce 927     41:50 4 0:45:08 3.0
4 RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927     42:17 4 0:45:37 4.0
5 RS400 RS 400 1031 Max Tosetti 927     43:55 4 0:47:23 5.0
6 RS400 RS 400 1037 Chris Stanton 927     45:36 4 0:49:11 6.0
7 RS400 RS 400 1064 David Ramsden 927     50:38 4 0:54:37 7.0
8 RS400 RS 400 918 Tim Hardy 927     53:04 4 0:57:15 8.0

R10 - RS400 Fleet

Start: Start 2 RS400, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS400 RS 400 1390 Andy H 927     36:23 4 0:39:15 1.0
2 RS400 RS 400 680 Paul Browning 927     37:50 4 0:40:49 2.0
3 RS400 RS 400 1167 Bob Joce 927     40:35 4 0:43:47 3.0
4 RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927     40:55 4 0:44:08 4.0
5 RS400 RS 400 1031 Max Tosetti 927     42:53 4 0:46:16 5.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com