Winter Sunday Series

Queen Mary SC

AKO Does Club Racing

Youth/Slow Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Ratings: PY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 2.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 1.0 62.0 10.0
2nd Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 4.0 3.0 6.0 (7.0) 3.0 3.0 (8.0) 6.0 40.0 25.0
3rd Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 7.0 9.0 3.0 3.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 3.0 3.0 80.0 28.0
4th Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 14.0 10.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 5.0 94.0 42.0
5th Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 9.0 11.0 8.0 (26.0 DNC) 4.0 (26.0 DNC) 6.0 4.0 94.0 42.0
6th Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 2.0 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 1.0 2.0 110.0 58.0
7th Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140 6.0 1.0 1.0 2.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 114.0 62.0
8th Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 12.0 14.0 12.0 13.0 6.0 (26.0 DNC) 7.0 (26.0 DNC) 116.0 64.0
9th Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 17.0 15.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 7.0 9.0 7.0 116.0 64.0
10th Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 13.0 13.0 16.0 12.0 8.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 119.0 67.0
11th Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140 3.0 7.0 4.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 123.0 71.0
12th Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140 16.0 4.0 5.0 4.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 133.0 81.0
13th Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 9.0 8.0 7.0 6.0 26.0 DNC 26.0 DNC 134.0 82.0
14th Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313 11.0 17.0 DNS 10.0 9.0 12.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 137.0 85.0
15th Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 17.0 6.0 12.0 DNF 8.0 26.0 DNC 26.0 DNC 147.0 95.0
16th Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313 8.0 12.0 13.0 17.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 154.0 102.0
17th Youth/Slow Handicap Topper 46046 Coco Barrett 1313 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 7.0 15.0 26.0 DNC 26.0 DNC 5.0 26.0 DNC 157.0 105.0
18th Youth/Slow Handicap RS Feva 4033 Emily Kirkby 1290 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 2.0 1.0 26.0 DNC 26.0 DNC 159.0 107.0
19th Youth/Slow Handicap Laser Radial 190525 Ed Mallett 1140 1.0 5.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 162.0 110.0
20th Youth/Slow Handicap Laser Radial 186434 Liam Horgan 1140 5.0 8.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 169.0 117.0
21st Youth/Slow Handicap Laser Radial 202456 Spike Duncan 1140 10.0 6.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 172.0 120.0
22nd Youth/Slow Handicap Topper 36720 Ben O'Driscoll 1313 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 11.0 11.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 178.0 126.0
23rd Youth/Slow Handicap Topper 46212 Ryan Mahnke 1313 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 15.0 10.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 181.0 129.0
24th Youth/Slow Handicap Topper 46213 Erin Guy 1313 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 14.0 14.0 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 184.0 132.0
25th Youth/Slow Handicap RS Feva XL 1116 Oisin Sadek 1210 15.0 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 197.0 145.0

R1 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 11.14.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 190525 Ed Mallett 1140 11.14.00 11.36.05 0.22.05   0.19.22 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 11.14.00 11.36.29 0.22.29   0.19.43 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140 11.14.00 11.37.42 0.23.42   0.20.47 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 11.14.00 11.38.04 0.24.04   0.21.07 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186434 Liam Horgan 1140 11.14.00 11.38.17 0.24.17   0.21.18 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140 11.14.00 11.38.28 0.24.28   0.21.28 6.0
7 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 11.14.00 11.40.14 0.26.14   0.23.01 7.0
8 Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313 11.14.00 11.44.30 0.30.30   0.23.14 8.0
9 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 11.14.00 11.44.37 0.30.37   0.23.19 9.0
10 Youth/Slow Handicap Laser Radial 202456 Spike Duncan 1140 11.14.00 11.40.41 0.26.41   0.23.24 10.0
11 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313 11.14.00 11.45.57 0.31.57   0.24.20 11.0
12 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 11.14.00 11.46.30 0.32.30   0.24.45 12.0
13 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 11.14.00 11.47.00 0.33.00   0.25.08 13.0
14 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 11.14.00 11.43.07 0.29.07   0.25.32 14.0
15 Youth/Slow Handicap RS Feva XL 1116 Oisin Sadek 1210 11.14.00 11.46.53 0.32.53   0.27.11 15.0
16 Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140 11.14.00 11.47.08 0.33.08   0.29.04 16.0
17 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 11.14.00 11.58.30 0.44.30   0.33.54 17.0

R2 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 12.16.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140 12.16.00 12.56.53 0.40.53   0.35.52 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 12.16.00 12.57.05 0.41.05   0.36.02 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 12.16.00 12.57.06 0.41.06   0.36.03 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140 12.16.00 12.57.38 0.41.38   0.36.31 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 190525 Ed Mallett 1140 12.16.00 12.57.42 0.41.42   0.36.35 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 202456 Spike Duncan 1140 12.16.00 12.57.50 0.41.50   0.36.42 6.0
7 Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140 12.16.00 12.57.58 0.41.58   0.36.49 7.0
8 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186434 Liam Horgan 1140 12.16.00 12.58.04 0.42.04   0.36.54 8.0
9 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 12.16.00 12.59.09 0.43.09   0.37.51 9.0
10 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 12.16.00 13.00.19 0.44.19   0.38.52 10.0
11 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 12.16.00 13.07.18 0.51.18   0.39.04 11.0
12 Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313 12.16.00 13.07.19 0.51.19   0.39.05 12.0
13 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 12.16.00 13.08.31 0.52.31   0.40.00 13.0
14 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 12.16.00 13.09.35 0.53.35   0.40.49 14.0
15 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 12.16.00 13.17.13 1.01.13   0.46.37 15.0
16 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     DNS     17.0

R3 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140     32.51   0.28.49 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140     33.18   0.29.13 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140     34.19   0.30.06 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140     35.05   0.30.46 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140     37.17   0.32.42 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140     37.47   0.33.09 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 46046 Coco Barrett 1313     44.57   0.34.14 7.0
8 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313     45.06   0.34.21 8.0
9 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140     39.34   0.34.42 9.0
10 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     46.16   0.35.14 10.0
11 Youth/Slow Handicap Topper 36720 Ben O'Driscoll 1313     47.17   0.36.01 11.0
12 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313     50.23   0.38.22 12.0
13 Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313     50.27   0.38.25 13.0
14 Youth/Slow Handicap Topper 46213 Erin Guy 1313     51.30   0.39.13 14.0
15 Youth/Slow Handicap Topper 46212 Ryan Mahnke 1313     51.53   0.39.31 15.0
16 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313     52.37   0.40.04 16.0
17 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140     50.38   0.44.25 17.0

R4 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140     41.38   0.36.31 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 200999 Harry Anson 1140     42.35   0.37.21 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140     43.11   0.37.53 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 194753 Lucy Anson 1140     44.51   0.39.21 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 189352 George Nelson 1140     46.23   0.40.41 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140     50.58   0.44.42 6.0
7 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140     51.23   0.45.04 7.0
8 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140     55.21   0.48.33 8.0
9 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     65.27   0.49.51 9.0
10 Youth/Slow Handicap Topper 46212 Ryan Mahnke 1313     67.23   0.51.19 10.0
11 Youth/Slow Handicap Topper 36720 Ben O'Driscoll 1313     70.46   0.53.54 11.0
12 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313     72.29   0.55.12 12.0
13 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313     72.38   0.55.19 13.0
14 Youth/Slow Handicap Topper 46213 Erin Guy 1313     72.49   0.55.27 14.0
15 Youth/Slow Handicap Topper 46046 Coco Barrett 1313     73.39   0.56.06 15.0
16 Youth/Slow Handicap Topper 46538 Isobel Walker 1313     DNF     17.0

R5 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 10.40.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 00.06.00 00.47.58 0.41.58   0.36.49 1.0
2 Youth/Slow Handicap RS Feva 4033 Emily Kirkby 1290 00.06.00 00.53.39 0.47.39   0.36.56 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 00.06.00 00.48.24 0.42.24   0.37.12 3.0
4 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 00.06.00 00.57.29 0.51.29   0.39.13 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 00.06.00 00.51.48 0.45.48   0.40.11 5.0
6 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 00.06.00 00.60.37 0.54.37   0.41.36 6.0
7 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140 00.06.00 00.54.00 0.48.00   0.42.06 7.0
8 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 00.06.00 00.62.07 0.56.07   0.42.44 8.0
9 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 00.06.00 00.65.51 0.59.51   0.45.35 9.0
10 Youth/Slow Handicap Topper 22656 Emily Butterworth 1313     DNF     12.0
10 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140     DNF     12.0

R6 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 11.45.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap RS Feva 4033 Emily Kirkby 1290 00.06.00 00.35.16 0.29.16   0.22.41 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 00.06.00 00.33.44 0.27.44   0.24.20 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 00.06.00 00.33.45 0.27.45   0.24.21 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 00.06.00 00.36.13 0.30.13   0.26.30 4.0
5 Youth/Slow Handicap Topper 44375 Ellie Wall 1313 00.06.00 00.42.20 0.36.20   0.27.40 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 133294 Adrian Saunders 1140 00.03.00 00.37.12 0.34.12   0.30.00 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 00.06.00 00.46.36 0.40.36   0.30.55 7.0
8 Youth/Slow Handicap Laser Radial 186828 Nick Rowlands 1140 00.06.00 00.42.28 0.36.28   0.31.59 8.0

R7 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 10.35.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 10.35.00 11.31.44 0.56.44   0.49.46 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 10.35.00 11.32.18 0.57.18   0.50.16 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 10.35.00 11.33.20 0.58.20   0.51.10 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 10.35.00 11.33.45 0.58.45   0.51.32 4.0
5 Youth/Slow Handicap Topper 46046 Coco Barrett 1313 10.35.00 11.44.00 1.09.00   0.52.33 5.0
6 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 10.35.00 11.44.09 1.09.09   0.52.40 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 46702 Tom Bithell 1313 10.35.00 11.44.26 1.09.26   0.52.53 7.0
8 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 10.35.00 11.39.33 1.04.33   0.56.37 8.0
9 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 10.35.00 11.51.00 1.16.00   0.57.53 9.0

R8 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 3 Youth Slow Handicap, Finishes: Finish time, Time: 11.55.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap Laser Radial 195250 Edward Benz 1140 11.55.00 12.26.09 0.31.09   0.27.19 1.0
2 Youth/Slow Handicap Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 11.55.00 12.26.51 0.31.51   0.27.56 2.0
3 Youth/Slow Handicap Laser Radial 185699 Rosie Johnson 1140 11.55.00 12.26.57 0.31.57   0.28.02 3.0
4 Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 11.55.00 12.32.15 0.37.15   0.28.22 4.0
5 Youth/Slow Handicap Laser Radial 11 Nicholas Daultry Ball 1140 11.55.00 12.28.16 0.33.16   0.29.11 5.0
6 Youth/Slow Handicap Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 11.55.00 12.28.39 0.33.39   0.29.31 6.0
7 Youth/Slow Handicap Topper 64 Joe Trevor 1313 11.55.00 12.35.08 0.40.08   0.30.34 7.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com