Summer Sunday Series

August Sunday Series 2014

Fast Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.3 OOD 1.3 OOD 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 (3.0) 37.6 6.6
2nd Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton 1020 2.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 2.0 (3.0) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.7 OOD 1.7 OOD 39.4 8.4
3rd Fast Handicap Dart 16 2004 Gordon 892 3.7 OOD 3.7 OOD (7.0 DNC) (7.0 DNC) 3.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 53.4 18.4
4th Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 55.0 20.0
5th Fast Handicap Flying 15 3372 Steve Bell 1017 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 59.0 24.0
6th Fast Handicap Sprint 15 1594 George Stephen 950 3.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 61.0 26.0

Fast W/L Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Fast W/L RS 700 1031 Hamish Griffiths 835 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 6.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 2.0 77.0 22.0
2nd Fast W/L RS 700 970 Gordon Davies 835 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 77.0 22.0
3rd Fast W/L 29er 2231 Poppy Gilks 922 (11.0 DNC) 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 86.0 31.0
4th Fast W/L 29er 1960 Patrick Croghan 922 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 90.0 35.0
5th Fast W/L Race Board 7.5m 465 Alex Trickle 894 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 35.0
6th Fast W/L RS 700 859 Peter O'Nions 835 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 35.0
7th Fast W/L RS 700 914 Graham Blake 835 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 93.0 38.0
8th Fast W/L RS 700 949 Matt Conner 835 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 100.0 45.0
9th Fast W/L RS 200 1416 Debbie Sasson 1039 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 110.0 55.0
9th Fast W/L 59er nn Bill Cantwell 870 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 110.0 55.0

Laser Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser Laser 197596 Chris Ellyatt 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.0 (4.0) 139.0 7.0
2nd Laser Laser 203157 Dave Freeman 1098 3.0 1.0 1.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 1.0 (7.0) 143.0 8.0
3rd Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 1.0 4.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (6.0) 1.0 145.0 11.0
4th Laser Laser 153702 C Parkinson 1098 6.0 6.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 5.0 5.0 11.0 (15.0 ZFP) 176.0 33.0
5th Laser Laser 164576 Dan Wiggins 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 OOD 7.0 OOD (8.0) (12.0 DNF) 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 (14.0 ZFP) 133.0 35.0
6th Laser Laser 200668 Steve Pears 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 6.0 3.0 1.0 1.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 203.0 43.0
7th Laser Laser 187515 David Bates 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 4.0 5.0 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 210.0 50.0
8th Laser Laser 167704 Simon Dwyer 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 4.0 3.0 9.0 13.0 221.0 61.0
9th Laser Laser 186375 Julia Hancock 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 2.0 2.0 32.0 DNC 32.0 DNC 260.0 100.0
10th Laser Laser 206958 Ed Bolton King 1098 2.0 2.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 260.0 100.0
11th Laser Laser 203313 Micheal Hicks 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 3.0 2.0 261.0 101.0
12th Laser Laser 195108 Peter Young 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 2.0 4.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 262.0 102.0
13th Laser Laser 81002 John Roberson 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) 3.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 262.0 102.0
14th Laser Laser 195225 Michael Pryer 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 5.0 3.0 264.0 104.0
15th Laser Laser 182538 Ollie Lobb 1098 5.0 3.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 264.0 104.0
16th Laser Laser 4 Simon Hannabus 1098 4.0 5.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 265.0 105.0
17th Laser Laser 4678 Mark Sancken 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 3.0 7.0 OCS 32.0 DNC 32.0 DNC 266.0 106.0
18th Laser Laser 163428 Rich Adamson 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 4.0 6.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 266.0 106.0
19th Laser Laser 5 John Bickell 1098 7.0 7.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 270.0 110.0
20th Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 10.0 5.0 271.0 111.0
21st Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 4.0 12.0 272.0 112.0
22nd Laser Laser 201100 Paul Cooper 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 7.0 9.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 272.0 112.0
23rd Laser Laser 6 Alessandro Misiti 1098 8.0 8.0 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 272.0 112.0
24th Laser Laser 86899 David Casale 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 10.0 7.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 273.0 113.0
25th Laser Laser 197703 Ninian Eadie 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 9.0 8.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 273.0 113.0
26th Laser Laser 203156 Bob Falkner 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 12.0 6.0 274.0 114.0
27th Laser Laser 203320 Gareth Edwards 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 8.0 10.0 274.0 114.0
28th Laser Laser 198762 Shaun Curren 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 11.0 10.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 277.0 117.0
29th Laser Laser 188578 Nick Zander 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 13.0 11.0 280.0 120.0
30th Laser Laser 7 Chris Fox 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 14.0 15.0 DNF 285.0 125.0
31st Laser Laser 187441 Harry Strauss 1098 (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 4.0 32.0 DNC 32.0 DNC 292.0 132.0

Laser Radial/4.7 Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Laser Radial/4.7 Laser Radial 22 Adam Swift 1140 1.0 2.0 1.0 (4.0 DNF) (10.0 DNC) 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 42.0 8.0
2nd Laser Radial/4.7 Laser Radial 27 Sue Grylls 1140 (10.0 DNC) 1.0 (10.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 OOD (10.0 DNC) (4.0) 4.0 44.0 10.0
3rd Laser Radial/4.7 Laser Radial 203973 Daniel Martin 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 72.0 32.0
4th Laser Radial/4.7 Laser Radial 203976 Lucy Gates 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 72.0 32.0
5th Laser Radial/4.7 Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 74.0 34.0
6th Laser Radial/4.7 Laser Radial 198882 William Birchall 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 DNF 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 75.0 35.0
7th Laser Radial/4.7 Laser radial 193442 Angela Mahnke 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 7.0 DNF 80.0 40.0
8th Laser Radial/4.7 Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 5.0 5.0 ZFP 80.0 40.0
9th Laser Radial/4.7 Laser 4.7 31 Alice Smith 1195 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 5.0 81.0 41.0

RS400 Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st RS400 RS 400 939 Steve Janering 927 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (2.0) 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 55.0 5.0
2nd RS400 RS 400 1252 James Alsop 927 3.0 (6.0) 1.0 1.0 1.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 63.0 9.0
3rd RS400 RS 400 1101 Simon Baker 927 2.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 DNF 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 83.0 23.0
4th RS400 RS 400 896 Ian Gray 927 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 98.0 38.0
5th RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 2.0 100.0 40.0
6th RS400 RS 400 1031 Max Tosetti 927 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 104.0 44.0
7th RS400 RS 400 1399 Julia Hancock 927 8.0 DNF 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 106.0 46.0
8th RS400 RS 400 1134 Andrew Cole 927 5.0 5.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 106.0 46.0
9th RS400 RS 400 566 Glen Smith 927 6.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 114.0 54.0
10th RS400 RS 400 David Ramsden 927 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 120.0 60.0
10th RS400 RS 400 Howard Farbrother 927 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 120.0 60.0

Youth/Slow Handicap Fleet

Sailed: 10, Discards: 5, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Helm PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Total Nett
1st Youth/Slow Handicap RS Vision 0 Chris Craddock (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 66.0 16.0
2nd Youth/Slow Handicap 2.4 112 Margaret Foreman 1322 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 82.0 32.0
3rd Youth/Slow Handicap Topper 45770 Magnus Handley 1313 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 82.0 32.0
4th Youth/Slow Handicap Laser 2000 2204 Iain Yardley 1100 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 82.0 32.0
5th Youth/Slow Handicap Topper nn Francesca Gilks 1313 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 82.0 32.0
6th Youth/Slow Handicap Topper 47154 Hakan Digby 1322 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 2.0 2.0 84.0 34.0
7th Youth/Slow Handicap Laser Bahia 114 Chris Claddock 1095 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 84.0 34.0
8th Youth/Slow Handicap Topper 46212 Owen Mahnke 1322 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 3.0 86.0 36.0
9th Youth/Slow Handicap Laser 2000 84 Steven Fowles 1100 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 4.0 4.0 88.0 38.0

R9 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018     40:52 3 0:40:09 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton 1020     OOD     1.7
3 Fast Handicap Flying 15 3372 Steve Bell 1017     41:02 3 0:40:21 2.0
4 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020     41:40 3 0:40:51 3.0

R10 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Handicap Flying 15 3372 Steve Bell 1017     53:22 4 0:52:28 1.0
2 Fast Handicap Flying 15 3593 Neil Beaton 1020     OOD     1.7
3 Fast Handicap Flying 15 3630 Chris Harris 1020     53:40 4 0:52:37 2.0
4 Fast Handicap Tasar 2638 Liz Pescod 1018     57:03 4 0:56:02 3.0

R9 - Fast W/L Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L 29er 1960 Patrick Croghan 922     45:55 4 0:49:48 1.0
2 Fast W/L RS 700 1031 Hamish Griffiths 835     46:45 4 0:55:59 2.0

R10 - Fast W/L Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast W/L 29er 1960 Patrick Croghan 922     58:40 5 1:03:38 1.0
2 Fast W/L RS 700 1031 Hamish Griffiths 835     60:32 5 1:12:30 2.0

R9 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Laser 203157 Dave Freeman 1098 1 1.0
2 Laser Laser 197596 Chris Ellyatt 1098 2 2.0
3 Laser Laser 203313 Micheal Hicks 1098 3 3.0
4 Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 4 4.0
5 Laser Laser 195225 Michael Pryer 1098 5 5.0
6 Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 6 6.0
7 Laser Laser 164576 Dan Wiggins 1098 7 7.0
8 Laser Laser 203320 Gareth Edwards 1098 8 8.0
9 Laser Laser 167704 Simon Dwyer 1098 9 9.0
10 Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 10 10.0
11 Laser Laser 153702 C Parkinson 1098 11 11.0
12 Laser Laser 203156 Bob Falkner 1098 12 12.0
13 Laser Laser 188578 Nick Zander 1098 13 13.0
14 Laser Laser 7 Chris Fox 1098 14 14.0

R10 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Laser 203300 Andy Omasta 1098 1 1.0
2 Laser Laser 203313 Micheal Hicks 1098 2 2.0
3 Laser Laser 195225 Michael Pryer 1098 3 3.0
4 Laser Laser 197596 Chris Ellyatt 1098 4 4.0
5 Laser Laser 204678 Mark Sancken 1098 5 5.0
6 Laser Laser 203156 Bob Falkner 1098 6 6.0
7 Laser Laser 203157 Dave Freeman 1098 7 7.0
8 Laser Laser 203320 Gareth Edwards 1098 10 10.0
9 Laser Laser 188578 Nick Zander 1098 11 11.0
10 Laser Laser 192575 Tim Crook 1098 12 12.0
11 Laser Laser 167704 Simon Dwyer 1098 13 13.0
12 Laser Laser 164576 Dan Wiggins 1098 ZFP 14.0
13 Laser Laser 153702 C Parkinson 1098 ZFP 15.0
13 Laser Laser 7 Chris Fox 1098 DNF 15.0

R9 - Laser Radial/4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 203973 Daniel Martin 1140 1 1.0
2 Laser Radial/4.7 Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 2 2.0
3 Laser Radial/4.7 Laser radial 193442 Angela Mahnke 1140 3 3.0
4 Laser Radial/4.7 Laser Radial 27 Sue Grylls 1140 4 4.0
5 Laser Radial/4.7 Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 5 5.0
6 Laser Radial/4.7 Laser 4.7 31 Alice Smith 1195 6 6.0

R10 - Laser Radial/4.7 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 Laser Radial/4.7 Laser Radial 203973 Daniel Martin 1140 1 1.0
2 Laser Radial/4.7 Laser Radial 171987 Alex Knight 1140 2 2.0
3 Laser Radial/4.7 Laser Radial 27 Sue Grylls 1140 4 4.0
4 Laser Radial/4.7 Laser Radial 159534 Gabriel Walsh 1140 ZFP 5.0
4 Laser Radial/4.7 Laser 4.7 31 Alice Smith 1195 5 5.0
6 Laser Radial/4.7 Laser radial 193442 Angela Mahnke 1140 DNF 7.0

R9 - RS400 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 RS400 RS 400 939 Steve Janering 927 1 1.0
2 RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927 2 2.0

R10 - RS400 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 00.05.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Place Points
1 RS400 RS 400 939 Steve Janering 927 1 1.0
2 RS400 RS 400 1286 Paul Stainsby 927 2 2.0

R9 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap 2.4 112 Margaret Foreman 1322     34:44 2 0:26:16 1.0
2 Youth/Slow Handicap Topper 47154 Hakan Digby 1322     37:10 2 0:28:07 2.0
3 Youth/Slow Handicap Topper 46212 Owen Mahnke 1322     39:44 2 0:30:03 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser 2000 84 Steven Fowles 1100     36:54 2 0:33:33 4.0

R10 - Youth/Slow Handicap Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.10.00
Rank Fleet Class SailNo Helm PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Youth/Slow Handicap 2.4 112 Margaret Foreman 1322     34:26 2 0:39:04 1.0
2 Youth/Slow Handicap Topper 47154 Hakan Digby 1322     37:28 2 0:42:31 2.0
3 Youth/Slow Handicap Topper 46212 Owen Mahnke 1322     61:24 3 0:46:27 3.0
4 Youth/Slow Handicap Laser 2000 84 Steven Fowles 1100     54:52 3 0:49:53 4.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com