RS Feva Grand Prix 2nd-3rd October

Queen Mary Sailing Club

Final

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 59, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Club HelmName CrewName Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Total Nett
1st 1664 HISC Owen Bowerman Charlie Darling 2.0 (15.0) 1.0 1.0 2.0 5.0 26.0 11.0
2nd 2686 Penarth YC / Cardiff Bay YC Matthew Whitfield Gareth Viney 3.0 (60.0 OCS) 2.0 2.0 5.0 6.0 78.0 18.0
3rd 4000 RTYC Morgan Peach Herbie Harford 1.0 1.0 7.0 (12.0) 11.0 3.0 35.0 23.0
4th 3105 HISC Tom Darling Debbie Darling 6.0 5.0 10.0 (18.0) 1.0 4.0 44.0 26.0
5th 1641 RTYC Ben Binmore Luke MacDermott (17.0) 8.0 5.0 11.0 6.0 1.0 48.0 31.0
6th 1250 RTYC Jovian Short James Barlow 5.0 (60.0 OCS) 13.0 8.0 3.0 2.0 91.0 31.0
7th 3938 Emsworth SC Finbar Preston Ed Shelley 8.0 6.0 12.0 5.0 4.0 (60.0 DNC) 95.0 35.0
8th 3184 HISC Emily Peters Suzy Peters 11.0 13.0 6.0 3.0 9.0 (60.0 OCS) 102.0 42.0
9th 3818 Lymington Town SC Anna Prescott Jess Eales (13.0) 11.0 3.0 10.0 8.0 10.0 55.0 42.0
10th 2995 HISC Gemma Bird Guy Wilkinson 16.0 3.0 (27.0) 7.0 7.0 11.0 71.0 44.0
11th 129 Bewl Valley SC Barnaby Blackstone William Proud 9.0 2.0 9.0 21.0 (23.0) 7.0 71.0 48.0
12th 2617 RTYC Jacob Barnett Emma Barnett 7.0 4.0 (19.0) 6.0 19.0 17.0 72.0 53.0
13th 3458 Emsworth SC Hugo Tucker Tim Collino 26.0 17.0 4.0 4.0 (60.0 DNC) 9.0 120.0 60.0
14th 3746 Oakham School Misha Radionovski Toni Duffy 20.0 10.0 17.0 (26.0) 16.0 21.0 110.0 84.0
15th 3341 Calshot SC Ben Oliver Tom Oliver 29.0 (31.0) 18.0 17.0 15.0 8.0 118.0 87.0
16th 3003 RTYC Emma Scourfield Jessica Scourfield 19.0 9.0 (28.0) 28.0 21.0 13.0 118.0 90.0
17th 3357 Burghfield SC Matilda Dolin William Dolin 18.0 18.0 16.0 15.0 (29.0) 26.0 122.0 93.0
18th 2416 HISC Robert Masterman Alice Masterman 4.0 (60.0 OCS) 8.0 9.0 14.0 60.0 OCS 155.0 95.0
19th 3672 RTYC Sarah Hissey Hannah Harvey-Trott 33.0 21.0 11.0 14.0 17.0 (60.0 DNC) 156.0 96.0
20th 2915 Oakham School Will Robinson George Hunter 23.0 (38.0) 23.0 24.0 13.0 15.0 136.0 98.0
21st 3001 HISC Hugo Andrews Elliot Spensley-Corfield 24.0 24.0 22.0 (46.0) 10.0 19.0 145.0 99.0
22nd 3537 Emsworth SC Phoebe Warren Lily Summers 30.0 (39.0) 25.0 22.0 12.0 12.0 140.0 101.0
23rd 3788 DWSC Tom Mitchell Oliver Scott (37.0) 22.0 20.0 20.0 22.0 23.0 144.0 107.0
24th 2577 Wraysbury Lake SC Jamie Webb Jenny Smallwood 12.0 14.0 (40.0) 23.0 32.0 29.0 150.0 110.0
25th 3149 St Pauls School Will Scoper Ben Waha 14.0 7.0 24.0 27.0 43.0 (60.0 DNC) 175.0 115.0
26th 1251 Burnham SC Chay Taylor Stirling Taylor 25.0 (33.0) 30.0 19.0 24.0 25.0 156.0 123.0
27th 870 Draycote Water Joe Winbush Jamie Pearson 31.0 (43.0) 26.0 16.0 20.0 34.0 170.0 127.0
28th 2920 Oakham School Angus Inman Joe Hills 21.0 28.0 (35.0) 33.0 28.0 24.0 169.0 134.0
29th 3792 Shropshire SC Rebecca Morris Islay Grant 51.0 (60.0 OCS) 15.0 37.0 18.0 14.0 195.0 135.0
30th 3000 Emsworth SC Delanie Rutter Eve Townsend (44.0) 12.0 42.0 13.0 37.0 33.0 181.0 137.0
31st 3815 Emsworth SC Molly Gilbert Mollie Lippett 38.0 (42.0) 32.0 25.0 31.0 16.0 184.0 142.0
32nd 2936 RTYC Jack Hawkes-Smith Harry Ashworth (36.0) 29.0 21.0 30.0 35.0 27.0 178.0 142.0
33rd 3150 St Pauls School Edward Conder Barty Myners 15.0 26.0 41.0 38.0 26.0 (60.0 DNC) 206.0 146.0
34th 3908 Draycote Water Molly Griffin Dominic Hall (41.0) 40.0 29.0 29.0 27.0 22.0 188.0 147.0
35th 3424 Docklands S&WSC Imogen Scott Courtney Bilbrough 34.0 27.0 (43.0) 35.0 25.0 28.0 192.0 149.0
36th 2215 RTYC Max Griggs Cody Griggs 10.0 (49.0) 31.0 39.0 33.0 38.0 200.0 151.0
37th 843 Hillhead SC Cameron Webber Joseph Fenwick (46.0) 35.0 36.0 32.0 30.0 20.0 199.0 153.0
38th 3734 Oakham School Joe Burgin Gregory Sale 27.0 19.0 38.0 (45.0) 42.0 35.0 206.0 161.0
39th 2046 Burghfield Matt Hill Joe Reeve 39.0 16.0 (44.0) 40.0 39.0 30.0 208.0 164.0
40th 2153 Draycote Water Jane Furness Immi Slinn (43.0) 37.0 37.0 34.0 38.0 18.0 207.0 164.0
41st 2045 Oakham School Will Martin Leonides Ziros 35.0 20.0 39.0 (41.0) 41.0 31.0 207.0 166.0
42nd 3782 Shadwell Basin OAC Asher Robinson David McAdam (53.0) 45.0 33.0 36.0 34.0 32.0 233.0 180.0
43rd 3140 St Pauls School Tim Palmer Ian Emerson 22.0 23.0 34.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 259.0 199.0
44th 56 Draycote Water Rebecca Lewis Harriet Winbush 28.0 30.0 50.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 37.0 265.0 205.0
45th 2047 Burnham SC / Corinthian Otters Flynn Davies Niamh Davies 40.0 32.0 (60.0 OCS) 31.0 44.0 60.0 DNC 267.0 207.0
46th 3030 Chichester YC Emily Proud Olivia Winther (60.0 DNC) 60.0 DNC 14.0 43.0 36.0 60.0 DNC 273.0 213.0
47th 1474 Littleton SC Fred Owen Josh Sharland (54.0) 51.0 45.0 44.0 45.0 36.0 275.0 221.0
48th 2828 Chipstead / Bough Beach Ameila Gibbons Katie Prescott 45.0 48.0 47.0 42.0 40.0 (60.0 DNC) 282.0 222.0
49th 1307 Oakham School Sam Barson Jake McCagney 32.0 25.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 297.0 237.0
50th 1116 QMSC Calypso Ranshaw Emily Smith (60.0 DNC) 36.0 49.0 47.0 46.0 60.0 DNC 298.0 238.0
51st 1 Jack Pollard Ethan Fraser 55.0 44.0 48.0 49.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 316.0 256.0
52nd 2 Oxford SC William Murray William Ormerod 42.0 50.0 (60.0 OCS) 48.0 60.0 DNC 60.0 DNC 320.0 260.0
53rd 3153 St Pauls School Harry Dent Jamie Ballome 47.0 34.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 321.0 261.0
54th 3840 Draycote Water SC Finlay Boon Ruby Griffin 49.0 47.0 46.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 322.0 262.0
55th 5533 Lensbury Teddington Dominic Jones Nicolas Ceppi Di Lecco 50.0 41.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 331.0 271.0
56th 3707 West resevoir Grace Bradley-Shanker Oliver Griffith 48.0 46.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 334.0 274.0
57th 1123 QMSC Lucie Smith Clare Peterson 52.0 52.0 (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 344.0 284.0
58th 1118 QMSC Joseph Sweeney Francesca Turner (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 360.0 300.0
58th 3723 Ted Stoner Daniel Treveil (60.0 DNC) 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 60.0 DNC 360.0 300.0


www.queenmary.org.uk
sailondon@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com