Final

Radial Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Category Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Radial Apprentice Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd Radial Great Grand Master Laser Radial 184736 Starcross YC Mike Kinnear 3.0 2.0 (4.0) 4.0 4.0 2.0 19.0 15.0
3rd Radial Apprentice Laser Radial 196523 Stokes Bay SC Sarah Cockerill 5.0 (8.0) 7.0 2.0 3.0 7.0 32.0 24.0
4th Radial Master Laser Radial 197782 Sutton Bingham Chris Jones 7.0 (9.0) 6.0 7.0 2.0 3.0 34.0 25.0
5th Radial Master Laser Radial 168950 Whitstable YC Max Hunt 6.0 3.0 (11.0) 6.0 5.0 6.0 37.0 26.0
6th Radial Master Laser Radial 163536 Bowmoor Jennie King 4.0 (10.0) 2.0 5.0 9.0 8.0 38.0 28.0
7th Radial Great Grand Master Laser Radial 197703 QMSC Ninian Eadie 8.0 6.0 5.0 9.0 (10.0) 4.0 42.0 32.0
8th Radial Great Grand Master Laser Radial 173354 Frensham Pond Robin Jones 9.0 5.0 3.0 (10.0) 6.0 10.0 43.0 33.0
9th Radial Grand Master Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken 10.0 (11.0) 9.0 3.0 7.0 5.0 45.0 34.0
10th Radial Grand Master Laser Radial 174734 Maidenhead SC David Killey (11.0) 4.0 8.0 8.0 8.0 9.0 48.0 37.0
11th Radial Master Laser Radial 186244 QMSC Julia Hancock 2.0 7.0 10.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0

Standard Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Category Class SailNo Club HelmName R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Standard Master Laser 188631 Stokes Bay SC Stephen Cockerill 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd Standard Grand Master Laser 160725 Frensham Pond Nicolas Hudson 4.0 3.0 2.0 (8.0) 5.0 4.0 26.0 18.0
3rd Standard Master Laser 183051 Oxford Alan Davis 3.0 4.0 5.0 (13.0) 2.0 5.0 32.0 19.0
4th Standard Grand Master Laser 197340 Weir Wood David Binding 2.0 5.0 3.0 (15.0) 10.0 13.0 48.0 33.0
5th Standard Apprentice Laser 198960 QMSC Valentin Nedyalkov 7.0 14.0 6.0 6.0 (16.0) 3.0 52.0 36.0
6th Standard Apprentice Laser 186 Bewl Valley David Goddard 9.0 (15.0) 12.0 1.0 9.0 7.0 53.0 38.0
7th Standard Apprentice Laser 195742 QMSC Steve Pears (18.0) 6.0 9.0 17.0 4.0 2.0 56.0 38.0
8th Standard Apprentice Laser 173506 QMSC Anatoly Krivelevich 12.0 (19.0) 15.0 3.0 3.0 8.0 60.0 41.0
9th Standard Apprentice Laser 184297 Mudeford SC Tim Reid 5.0 8.0 4.0 9.0 15.0 (16.0) 57.0 41.0
10th Standard Master Laser 197773 Aldenham Andy Omasta 8.0 1.0 10.0 (12.0) 12.0 11.0 54.0 42.0
11th Standard Apprentice Laser 197778 Aldenham Graham Lund 11.0 11.0 7.0 10.0 7.0 (18.0) 64.0 46.0
12th Standard Master Laser 179547 West Lancashire YC David Summerville 17.0 7.0 8.0 4.0 (25.0) 12.0 73.0 48.0
13th Standard Apprentice Laser 185730 QMSC Rupert Bedell 10.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 5.0 8.0 6.0 97.0 63.0
14th Standard Master Laser 189092 QMSC Gareth Edwards (24.0) 13.0 13.0 16.0 14.0 9.0 89.0 65.0
15th Standard Grand Master Laser 180945 HSC/MSC Dave Holloway 16.0 (17.0) 16.0 11.0 17.0 10.0 87.0 70.0
16th Standard Apprentice Laser 196556 Wembley SC John Curran (23.0) 9.0 19.0 7.0 22.0 14.0 94.0 71.0
17th Standard Master Laser 197779 Gurnard SC Richard Ellis 6.0 22.0 14.0 (24.0) 11.0 19.0 96.0 72.0
18th Standard Apprentice Laser 186915 Hythe & Saltwood SC Simon Dodds 15.0 18.0 20.0 22.0 6.0 (34.0 DNC) 115.0 81.0
19th Standard Apprentice Laser Radial 86712 QMSC Mihail Yakov (28.0) 21.0 17.0 14.0 13.0 17.0 110.0 82.0
20th Standard Apprentice Laser 180339 QMSC David Homes 20.0 12.0 18.0 (21.0) 19.0 21.0 111.0 90.0
21st Standard Master Laser 161185 QMSC Peter Young (26.0) 23.0 24.0 18.0 26.0 15.0 132.0 106.0
22nd Standard Master Laser 185700 QMSC Peter De Souza 22.0 (24.0) 21.0 20.0 21.0 22.0 130.0 106.0
23rd Standard Master Laser 179023 QMSC Mark Lyttle 14.0 16.0 11.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 143.0 109.0
24th Standard Grand Master Laser 195144 Weir Wood Chris Fyans 13.0 25.0 29.0 23.0 20.0 (34.0 DNC) 144.0 110.0
25th Standard Apprentice Laser 177578 Whitstable YC Rosie Tribe 27.0 (29.0) 23.0 26.0 18.0 20.0 143.0 114.0
26th Standard Apprentice Laser 195835 LLSC Jonathan Lewis (34.0 DSQ) 10.0 22.0 19.0 34.0 RAF 34.0 RAF 153.0 119.0
27th Standard Apprentice Laser 179836 QMSC Tim Davis 19.0 (30.0) 28.0 25.0 27.0 23.0 152.0 122.0
28th Standard Master Laser 188534 QMSC David Bates (31.0) 27.0 27.0 27.0 24.0 24.0 160.0 129.0
29th Standard Master Laser 185732 Highcliffe SC Bob Cudmore 21.0 20.0 25.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 168.0 134.0
30th Standard Master Laser 102510 Queensmead SC Kieran Glynn 25.0 28.0 26.0 (29.0) 29.0 27.0 164.0 135.0
31st Standard Grand Master Laser 162989 Burghfield SC Bernard Fyans (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 28.0 23.0 25.0 178.0 144.0
32nd Standard Apprentice Laser 198928 London Corinthian SC Kevin Seebaluk 30.0 (31.0) 31.0 30.0 28.0 26.0 176.0 145.0
33rd Standard Master Laser 146082 Shearwater SC Jeremy Naylor 29.0 26.0 30.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 187.0 153.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com