38th Bloody Mary Pursuit

Queen Mary Sailing Club

Final Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 238, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Helm Surname Helm Firstname Helm Club Crew Surname Crew Firstname 38th Bloody Mary Pursuit
1st International 14 1541 GILBERT Roger Frensham Pond SC MCGRANE Ben 1.0
2nd Fireball 15013 HOWARTH Chips Bewl Valley SC TOWNEND Vyv 2.0
3rd 3000 3611 HOLLANDS Daniel Hythe and Saltwood SC THOMPSON Andrew 3.0
4th Merlin Rocket 3707 BITHELL Stuart Hollingworth Lake Sailing Club JACKSON Alex 4.0
5th National 12 3530 CAMM Graham Burghfield SC BALLANTINE Zoe 5.0
6th Merlin Rocket 3712 GORRINGE Jon Parkstone YC LEWIS Toby 6.0
7th National 12 3528 IBBOTSON Jon Ocss MACKLEY Sophie 7.0
8th Graduate 3005 COCKERILL Stephen Stokes Bay SC COCKERILL Sarah 8.0
9th Merlin Rocket 3705 BIGGS Matt Blithfield HOLLIS Ben 9.0
10th International Moth 3760 COOKE Mike Bristol Corinthian YC   10.0
11th Fireball 15045 WADE Dave Northampton THOMPSON Andy 11.0
12th National 12 3526 STEWART Thomas Northampton SC WILLIAMSON Rachel 12.0
13th 505 9012 SMITH Andy SHSC NEEDHAM Tim 13.0
14th Merlin Rocket 3685 WARREN William Shoreham SC ROBINSON Chris 14.0
15th Lark 2495 HYDON Stuart Shustoke SC HYDON Nick 15.0
16th Lark 2523 HALL Steve Northampton HAIGHTON Simon 16.0
17th National 12 3527 ILES Kevin Thorpe Bay YC WADE Jane 17.0
18th Laser 193651 REID Matt Spinnaker Sailing Club   18.0
19th Contender 2465 JONES Stuart Datchet Water Sailing Club   19.0
20th Musto Skiff 288 PEAKE Andrew Whitstable YC   20.0
21st 29er 1509 ELLIS Callum Queen Mary Sailing Club HARRIS Will 21.0
22nd RS 700 1000 WALES Jerry Queen Mary Sailing Club   22.0
23rd Laser Radial 183950 CAGE Rob Bewl Valley SC   23.0
24th International Moth 4082 ADAMS Alex CCSC   24.0
25th Laser 180836 HORN Richard Weston   25.0
26th GP14 13931 INSTONE Richard Chase SC TOOTHILL Jim 26.0
27th Laser Radial 197782 JONES Chris Sutton Bingham SC   27.0
28th RS 800 1144 CHARLES Nick Datchet Water SC MARTIN Chris 28.0
29th National 12 3418 HENDERSON Will Queen Mary Sailing Club HENDERSON Mary 29.0
30th RS 800 1148 DATE James Port Dinorwic SC WINCER Toby 30.0
31st Laser Radial 179600 SANCKEN Mark Queen Mary Sailing Club   31.0
32nd Laser 191676 BIGSBY Dan Queen Mary Sailing Club   32.0
33rd Phantom 1359 HAWKES Simon Wimbleball Lake SC   33.0
34th Flying Dutchman 369 BARSLEY-DALE Toby Paxton Lakes SC RUSSELL Gareth 34.0
35th RS 600 11 SMITH Richard Blue Circle SC   35.0
36th Merlin Rocket 3675 CRAIG Nick Frensham Pond STEWART James 36.0
37th Phantom 1383 ORMAN Nick Castle Cove   37.0
38th RS 200 1088 BOYCE James Queen Mary Sailing Club TOZER Sam 38.0
39th Laser 190613 HARDWICK Robert Papercourt SC   39.0
40th Laser 198960 NEDYALKOV Valentin Queen Mary Sailing Club   40.0
41st Laser 6 PEARSON Julian Weston SC   41.0
42nd Laser 191077 BAXTER James Queen Mary Sailing Club   42.0
43rd Merlin Rocket 3563 HOLLIS Paul Blithfield SC GOULD Chris 43.0
44th Solo 5161 SIMS Michael Carsington SC   44.0
45th Albacore 8126 WOFFINDEN John Maidenhead SC WOFFINDEN Janet 45.0
46th Merlin Rocket 3651 BROCKBANK Colin Wembley SC HALL Russel 46.0
47th Laser Radial 189111 CROSSOUARD Neil Queen Mary Sailing Club   47.0
48th Laser Radial 187513 MACHELL Oliver Papercourt/ Stokes Bay   48.0
49th Laser Radial 183445 RAWSON Andrew Queen Mary Sailing Club   49.0
50th Laser Radial 167820 BARKER Sam Castle Cove SC   50.0
51st RS 600 963 COOPER Mark Burghfield Sailing Club   51.0
52nd Osprey 1195 MARSHALL Richard Poole YC FRITH Peter 52.0
53rd RS 200 640 STEED Dave Burghfield SC LOVERING Katharine 53.0
54th RS 500 633 RICHARDSON Max Hastings RICHARDSON Tom 54.0
55th Laser Radial 189514 RUSSELL Katie Lymington YC   55.0
56th GP14 14 HAYES David Hayling Island SC BELL Richie 56.0
57th OK 2142 HARRIS Ian Bristol Corinthian YC   57.0
58th Phantom 1337 TINDALL Thomas Yorkshire Dales Salling Club   58.0
59th Laser Radial 197702 SPENCE Jack Datchet Water Sailing Club   59.0
60th RS 200 1010 RESTALL Steve Downs SC RESTALL Judy 60.0
61st Phantom 1291 WILDE Andrew Carsington SC   61.0
62nd Laser Radial 189386 MCLYNN Josh Westminster SC   62.0
63rd RS 600 732 ELLIS Mike Hill Head Sailing Club   63.0
64th Enterprise 22933 JACKSON Ann Burghfield Sailing Club ADAMS Richard 64.0
65th Laser 189092 EDWARDS Gareth Queen Mary Sailing Club   65.0
66th Phantom 1210 GREGORY Andrew Stewartby Water Sports Club   66.0
67th RS 200 953 CHARLES Juliet Datchet Water SC KINGSNORTH Alice 67.0
68th Scorpion 2013 GRAY Pete Stornton Harold SC RUSH Tim 68.0
69th National 12 3491 STOREY Mike Island Barn Rsc STOREY Alex 69.0
70th Firefly 3119 MORRIS Roger Wessex Exiles FINDLAY Jo 70.0
71st Laser Radial 182481 AYRE Toby Maidenhead SC   71.0
72nd Lark 252 CHISHOLM Dave South Staffs SC JOHNSON Ruth 72.0
73rd Laser 4.7 189607 HAMMENT Simon Papercourt SC   73.0
74th Enterprise 22975 KIRK Philip Frampton-On-Severn SC KIRK Sarah 74.0
75th RS 800 1154 VISSER Justin Royal Lymington YC Fillmore Guy 75.0
76th International Moth 3419 EDWARDS David Tata Sailing Club   76.0
77th Albacore 6956 METCALFE-SMITH Matthew Ogston Sailing Club SMITH Natalie 77.0
78th International Moth 3620 VIDAL Oliver Hayling Island SC   78.0
79th Merlin Rocket 3710 REED John Hayling Island SC RALPH Andria 79.0
80th RS 300 524 SARGENT Matt ASA TISC   80.0
81st Laser 4.7 191694 GOLTON Hannah Herre Bay SC   81.0
82nd RS 400 1051 HATCH Andy Queen Mary Sailing Club PARK Alex 82.0
83rd RS 200 1239 MAWLINS Trevor Littleton SC O'TOOLE Tim 83.0
84th RS 200 1265 MAYHEW Carl Island Barn HARRISON Julie 84.0
85th Phantom 1256 INGRAM Marcus Up River YC   85.0
86th Phantom 1223 SIMS Richard Carsington SC   86.0
87th Merlin Rocket 3577 DAVIES Derek Exe SC JONES Helen 87.0
88th International Canoe 284 CHANDLER Charlie Tewkesbury SC   88.0
89th RS 200 1130 JANERING Rob Wembley SC COTTER Charlotte 89.0
90th Blaze 700 MAPLEY Luke Felpham Sailing Club   90.0
91st RS 300 425 GANDY Chris Draycote Water Sailing Club   91.0
92nd 29er 342 SMITH Aaron Wilsonian SC RODGERS Alec 92.0
93rd Musto Skiff 351 MARTIN Ian Datchet Water SC   93.0
94th Comet / Comet Xtra 867 ROBINSON Christopher Burghfield SC   94.0
95th 49er 224 MARKS Simon Datchet Water SC MURRAY Nick 95.0
96th OK 1774 BURTON Richard West Oxfordshire SC   96.0
97th Merlin Rocket 3411 KERR Andrew Bough Beech Sailing Club HALL Gareth 97.0
98th Phantom 1344 SULLIVAN Ian Stewartby Water SC   98.0
99th International Moth 3386 CARVETH Geoff Hayling Island SC   99.0
100th International Moth 3607 PENFOLD Tim Hayling Island SC   100.0
101st Merlin Rocket 3616 HORN Pete Grafham LAPSLEY Niki 101.0
102nd RS 200 849 PATON Jon Papercourt SC MICHELMORE Sue 102.0
103rd 29er 772 PAYNE Vikki Emsworth Sailing Club ORTON Stephanie 103.0
104th Laser 166296 MUIR George Queen Mary Sailing Club   104.0
105th 420 51051 THOMAS James TBSC BISHOP Neil 105.0
106th RS 400 1289 HALMAN Stuart Leigh And Lowton SC Greonig Gill 106.0
107th RS 200 974 WICKENDEN Adam Silverwing SC JACKSON Nancy 107.0
108th 29er 1220 ANDERSON Maddy Brightlingsea WARD Hugh 108.0
109th Blaze 730 PEARS Andrew Queen Mary Sailing Club   109.0
110th International Moth 3323 FEAR Martin Bristol Corinthian YC   110.0
111th Laser 188534 BATES David Queen Mary Sailing Club   111.0
112th National 18 375 VINES Jeremy Tamesis SC Fran GIFFORD David VINES 112.0
113th RS Feva 3788 SCOTT Oliver Docklands Sailing Watersports C MITCHELL Tom 113.0
114th RS 200 681 WHITE Philip Papercourt SC WHITE Robert 114.0
115th D-One 72 GARVIN Tim Queen Mary Sailing club   115.0
116th Enterprise 21889 VICK Tim Ulley SC MARKS Rebecca 116.0
117th International Moth 3614 PYBUS Doug Queen Mary Sailing Club   117.0
118th Merlin Rocket 2997 STEWARD Jonathan Fishers Green Sailing Club YANNAKOYORGOS Nick 118.0
119th Laser 4 SCOVELL Sebastian Queen Mary Sailng Club   119.0
120th Phantom 1349 THORPE Rod Hanningfield Fly Fishing Club   120.0
121st Albacore 7525 PEARCE Andy Hlstc SIMPSON Ian 121.0
122nd RS K6 103 PRESTON Martin Queen Mary Sailing Club DICKENSON Adrian 122.0
123rd Europe 319 ROBSON Paul Claires Court Schools   123.0
124th Firefly 2319 HENDERSON Robert Southampton Solent BRIDGE Jacquetta 124.0
125th Topper 45614 SMITH Imogen Bough Beech SC   125.0
126th RS 200 1025 BEANEY Alex Weston PRIME Amy 126.0
127th RS 600 920 NELSON Peter Northampton SC   127.0
128th Laser Radial 173742 CALVERT Michael Salcombe YC   128.0
129th International Moth 3253 DAVIES Gareth Stone Sailing Club   129.0
130th Solo 5138 OVERS Patrick Paxton Lakes Sailing Club   130.0
131st RS 800 1171 MEE Antony Datcher Water SC PENTY James 131.0
132nd Lark 2495x ROSE Kevin Shustoke EVANS Lucy 132.0
133rd Solo 4952 RYCROFT Joe Littleton SC   133.0
134th Enterprise 23042 O'DELL Ian Sussex YC RICHARDSON Tim 134.0
135th Merlin Rocket 3579 MORGAN Charlie Tamesis Club MANNING Hayley 135.0
136th RS 600 676 RICHARDS Jason BCYC   136.0
137th Laser Radial 199441 TAIT Calum Aberdeen and Stonehaven Yacht Club   137.0
138th Blaze 751 TAYLOR Paul Burghfield SC   138.0
139th Splash 2243 HAYNES Benjamin Trent Valley SC   139.0
140th Enterprise 21932 BURROWS Benjamin West Oxfordshire Sailing Club BURROWS Oliver 140.0
141st Laser 164576 WIGGINS Dan Queen Mary Sailing Club   141.0
142nd OK 1993 DEACON Jeremy Cookham Reach SC   142.0
143rd Solo 5002 BROWN Frank Papercourt SC   143.0
144th Laser Radial 128696 MULDOON Jack Spinnaker Sailing Club   144.0
145th Comet / Comet Xtra 704 CHAPMAN Clive Littleton Sailing Club   145.0
146th Topper 44583 CAGE Oliver Bewl Valley SC   146.0
147th National 12 3411 COPSEY Nick Ely SC BILTON Naomi 147.0
148th Laser 4.7 144753 SCHESKE Frederik Queen Mary Sailing Club   148.0
149th Laser Radial 136549 NICHOLLS Ed Datchet   149.0
150th Miracle 4021 JONES Brian Maidenhead SC WEEKS Miles 150.0
151st Topper 46221 COUPER Angus Queen Mary Sailing Club   151.0
152nd Laser 174548 ADLER Simon Queen Mary Sailing Club   152.0
153rd Fireball 14099 BOLTON Glenn Datchet Water Sailing Club SYKES Adam 153.0
154th RS 200 749 BROWN Chris Burghfield SC QUILLIEN Xavier 154.0
155th RS 200 1295 DRUCE Kevin Datchet Water Sailing Club WILLIAMS Fennella 155.0
156th AltO 108 LOVE Olly Northampton SC LINCOLN Gareth 156.0
157th RS 200 1293 BOYCE Andrew Papercourt SC BECK Charlie 157.0
158th Laser Radial 147087 STEAGGLES Hannah South Bank SC   158.0
159th 470 554 SHIELDS Stuart Bewl Valley Sailing Club NEWMAN Andre 159.0
160th 505 8526 HOPKINS Olly Tewkesbury SC HOPKINS Russell 160.0
161st Fireball 13847 ROBINSON Andy Datchet Water Sailing Club MORGAN Tim 161.0
162nd International 14 1425 MORRISON Kimball Itchenor SC CRONE Charles 162.0
163rd International 14 1508 SMITH Colin Itchenor SC HELM Peter 163.0
164th Musto Skiff 262 RICE Andy Stokes Bay Sailing Club   164.0
165th Laser 2 8007 PROVAN Olly Datchet Water SC BARNES Sam 165.0
166th Laser 162989 FYANS Bernard Burghfield SC   166.0
167th National 12 2895 SMITH Ian Midland SC CHEN Jenny 167.0
168th RS 400 907 DAIGNEAULT Peter Eastbourne Sovereign SC GOSLING - DAVIS Ben 168.0
169th Laser 2000 68 BERMAN Nigel Queen Mary Sailing Club STANLEY Quentin 169.0
170th Laser Radial 52457 FRIEND Clive Littleton SC   170.0
171st RS 500 572 DURMAN Henry Arun Yacht Club LEWIS Oliver 171.0
172nd Comet / Comet Xtra 843 WEATHERLEY Brian Cotswold Sailing Club   172.0
173rd RS 200 1073 NICHOLLS Sam Datchet SMITH Emily 173.0
174th Lightning 368 253 HOPKINS Simon Up River YC   174.0
175th AltO 114 HEWAT John Wilsonian SC WICKEN Jo 175.0
176th Enterprise 22557 COLE Glen Island Barn SC SMITH Glen 176.0
177th RS 200 1356 GALLAGHER Christopher Queen Mary Sailing Club EDWARDS Alistair 177.0
178th RS Feva 1123 MALLETT Thomas Queen Mary Sailing Club HORGAN Liam 178.0
179th Lightning 368 288 HOPKINS Matt Up River YC   179.0
180th Solo 4272 MITCHELL David Papercourt SC   180.0
181st Laser 4000 4616 BILTON Chris Datchet Water Sailing Club WATTS Alex 181.0
182nd Laser Radial 186694 GADD Eleanor Queen Mary Sailing Club   182.0
183rd International Moth 3730 PEATS Jonathan Qmsc   183.0
184th Laser 2000 21772 CARVER Stephen Hunts SC DEVEREUX Roger 184.0
185th Wayfarer 88 KTENAS Andrew Shadwell SC SCOTT Rebecca 185.0
186th Solo 4159 PHILLIPS Chris South Banks SC   186.0
187th GP14 10047 MARSHALL Gary South Bank Sailing Club BERGEN Angela 187.0
188th Cherub 2645 HAMILTON John Draycote SC STILL Digby 188.0
189th RS 500 545 KNESS Dave Datchet Water SC JEFFCOAT James 189.0
190th Topper 45976 MARTIN Daniel Queen Mary Sailing Club   190.0
191st Enterprise 22563 MUNRO-FAURE Allan South Bank Sailing Club SOROKA Lana 191.0
192nd RS 200 917 LAPPIN Katrina RNSA BAILEY Paul 192.0
193rd RS 400 1090 HAWKINS Daniel Queen Mary Sailing Club HAWKINS Cassie 193.0
194th Topper 8 NELSON George Queen Mary Sailing Club   194.0
195th RS Feva 3416 DIXON Iona Docklands Sailing And Watersports Centre DIXON Ross 239.0 DNC
195th Albacore 7143 HERBERT Nev Tewkesbury SC FOWLER Mark 239.0 DNC
195th Laser 4.7 183099 SMITH Emily Queen Mary Sailing Club   239.0 DNC
195th X1 1 DIXON Martin London Corinthian SC INGRAM Chris 239.0 DNC
195th Phantom 1376 CHILDS Simon Hayling Island   239.0 DNC
195th Merlin Rocket 3703 WHITWORTH Richard Hlsc & Pyc WHITWORTH Richard 239.0 DNC
195th Laser 18435 GRANT David Hawley Lake Stc   239.0 DNF
195th Lightning 368 145 JONES Alex Cookham Reach SC   239.0 DNC
195th Merlin Rocket 2636 KAHN Jeremy South Bank Sailing Club LARPENT Maud 239.0 DNC
195th RS 700 944 BAYLISS James Queen Mary Sailing Club   239.0 DNC
195th RS 300 374 SKELLAMN Neil Leigh And Lowton SC   239.0 DNC
195th 29er 158 DRUCE Daniel Datchet SC ADAMS Nick 239.0 DNC
195th Lightning 368 407 JENNER Wayne Abbey SC   239.0 DNC
195th Merlin Rocket 3583 MARTIN Chris Blithfield SC KENNAUGH Rob 239.0 DNC
195th Cherub 2698 TINNER Stu Queen Mary Sailing Club PRATT Nick 239.0 DNC
195th SK4 69 KIDDLE Matthew Covenham SC KIDDLE Tom 239.0 DNC
195th Phantom 1185 FALAT Ben Gt Yarmouth & Gorleston SC   239.0 DNC
195th Streaker 1654 FALAT Veronica Gt Yarmouth & Gorleston SC   239.0 DNC
195th Laser 4.7 144154 PATRICK Theo Burghfield Sailing Club   239.0 OCS
195th Lightning 368 74 WHELAN Rupert Whitefriars   239.0 DNF
195th RS Feva 3424 BILBROUGH Courtney Docklands Sailing And Watersports Centre MITCHELL Orla 239.0 DNC
195th Byte 1661 KING Steven South Bank Sailing Club   239.0 DNF
195th Lightning 368 406 KEY Caroline West Oxfrordshire Sailing Club   239.0 DNC
195th Solo 3185 BENNETT Sara South Bank Sailing Club   239.0 RAF
195th Punk 1 HOLMAN Daniel Netley SC   239.0 DNC
195th RS 600 898 SALSBURY Joseph Hill Head Sailing Club   239.0 DNC
195th Enterprise 23218 CHAMBERS Philip Hampton Sailing Club GOODWIN Amelia 239.0 DNC
195th Phantom 1278 ROBERTS Chris Creeksea Sailing Club   239.0 DNC
195th RS 800 1162 HIVEY David Sailingtogs.com MARTIN Ally 239.0 RAF
195th RS 100 227 BEYNON Andrew Hayling Island Sailing Club   239.0 DNC
195th Laser 198994 BOLTON KING Edward Royal Air Force Sailing Association   239.0 DNC
195th Laser 128766 MARTIN Nicholas University of Surrey   239.0 DNF
195th RS 600 811 NUTTALL James Bristol Corinthian YC   239.0 DNC
195th ISO 949 SKINNER Dave Datchet Water SC SKINNER Andrew 239.0 DNC
195th Laser 155924 OGDEN Harry Qmsc   239.0 DNC
195th Cherub 3206 TRIM Roland Thornbury SC TRIM Laurence Bruce 239.0 DNC
195th International Moth 11 OFFER Tom Chew Valley Lake SC   239.0 DNC
195th Merlin Rocket 3233 MOURANT Richard Tamesis Club WOODS Joe 239.0 DNC
195th International Moth 3076 ALBRECHT Leigh Queen Mary Sailing Club   239.0 DNF
195th Yeoman 201 DRAPER John Queen Mary Sailing Club HOBBS MALLYON & JOHNSON John & Paul 239.0 DNC
195th Laser 4.7 187615 WARD Jack Datchet Water SC   239.0 DNF
195th Blaze 717 YATES Bob Burghfield SC   239.0 RAF
195th Laser 2 8940 JACK Andy Datchet Water SC HULATT Chris 239.0 DNC
195th Musto Skiff 146 TANNER Griff Queen Mary Sailing Club   239.0 DNC

www.queenmary.org.uk

www.thebloodymary.org.uk
phil.dickinson@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com