Laser 4.7 Ladder , World & European Qualifier

Final Results

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 50, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club First Name Surname R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser 4.7 189355 Plymouth Youth S / Saltash SC Robbie ROBINSON 4.0 13.0 4.0 3.0 2.0 (40.0) 66.0 26.0
2nd Laser 4.7 196650 DEE / Budworth James HAZELWOOD 6.0 1.0 (17.0) 1.0 12.0 14.0 51.0 34.0
3rd Laser 4.7 169214 Bowmoor Ollie SELLERS 7.0 4.0 (28.0) 8.0 6.0 11.0 64.0 36.0
4th Laser 4.7 176320 Grafham Water SC Peter BARRENG 2.0 (39.0) 3.0 14.0 20.0 2.0 80.0 41.0
5th Laser 4.7 199436 R. Lym. Y.c. Ross MACKLEY 3.0 (30.0) 13.0 7.0 9.0 16.0 78.0 48.0
6th Laser 4.7 196171 Burghfield Dan BULLOCK 8.0 (24.0) 9.0 19.0 13.0 6.0 79.0 55.0
7th Laser 4.7 174458 Calshot, / R,l,y,c, Danielle THOMAS 1.0 11.0 (27.0) 20.0 11.0 13.0 83.0 56.0
8th Laser 4.7 175825 Guernsey YC Abigail TANGUY 23.0 (26.0) 8.0 15.0 4.0 7.0 83.0 57.0
9th Laser 4.7 193247 Bowmoor Will SELLERS (34.0) 6.0 26.0 2.0 1.0 25.0 94.0 60.0
10th Laser 4.7 183952 IBRSC Tom HOWARD 12.0 29.0 11.0 (32.0) 5.0 3.0 92.0 60.0
11th Laser 4.7 195118 Budworth Tom JOESBURY 20.0 9.0 2.0 16.0 16.0 (51.0 DNC) 114.0 63.0
12th Laser 4.7 185614 MRSC Anthony PARKE 24.0 14.0 1.0 (44.0) 22.0 5.0 110.0 66.0
13th Laser 4.7 163361 Barnt Green William LOCKETT (43.0) 10.0 14.0 24.0 10.0 8.0 109.0 66.0
14th Laser 4.7 197306 Cardiff Bay YC David PAIN (31.0) 5.0 23.0 31.0 7.0 12.0 109.0 78.0
15th Laser 4.7 184155 Derwent Reservoir SC and Sunderland YC Helen ARMSTRONG 9.0 25.0 5.0 30.0 (51.0 BFD) 10.0 130.0 79.0
16th Laser 4.7 179100 Shotwick Lake Alex JARDINE 27.0 8.0 10.0 (42.0) 8.0 26.0 121.0 79.0
17th Laser 4.7 136198 Hollowell Steph HARDING 14.0 20.0 25.0 21.0 3.0 (36.0) 119.0 83.0
18th Laser 4.7 185597 Middle Nene SC Matthew RHODES 35.0 3.0 6.0 39.0 (51.0 BFD) 1.0 135.0 84.0
19th Laser 4.7 179607 Cardiff Bay YC Gareth VINEY 22.0 7.0 22.0 11.0 (51.0 BFD) 23.0 136.0 85.0
20th Laser 4.7 188597 Chew Valley Lake SC Ellie CUMPSTY 5.0 16.0 7.0 (37.0) 29.0 29.0 123.0 86.0
21st Laser 4.7 183201 Spinnaker Matthew HALL 29.0 18.0 15.0 4.0 21.0 (33.0) 120.0 87.0
22nd Laser 4.7 191701 Restronguet & Suttonbingham Sc's Robert DYER 17.0 15.0 19.0 17.0 (38.0) 27.0 133.0 95.0
23rd Laser 4.7 199438 Guernsey YC Johanna ASPLUND 10.0 28.0 (36.0) 6.0 17.0 35.0 132.0 96.0
24th Laser 4.7 179728 Restronguet SC William WILSON 16.0 27.0 18.0 23.0 14.0 (28.0) 126.0 98.0
25th Laser 4.7 196912 Scaling DAM Kieran HILL 18.0 23.0 20.0 28.0 (40.0) 15.0 144.0 104.0
26th Laser 4.7 177546 Middle Nene SC Martha RHODES 26.0 21.0 (45.0) 26.0 30.0 4.0 152.0 107.0
27th Laser 4.7 198902 Royal Lymington YC Ailsa MUSKETT 11.0 12.0 (40.0) 40.0 24.0 22.0 149.0 109.0
28th Laser 4.7 199701 Guernsey YC Sam CROSBY 33.0 (38.0) 29.0 10.0 18.0 21.0 149.0 111.0
29th Laser 4.7 195110 Middle Nene SC Daniel WIGMORE 13.0 17.0 32.0 29.0 (35.0) 20.0 146.0 111.0
30th Laser 4.7 189138 Royal Victoria / Royal Lymington Bradley MCLAUGHLIN 21.0 (40.0) 35.0 27.0 15.0 24.0 162.0 122.0
31st Laser 4.7 197899 Haversham SC Alistair GOODWIN 28.0 (37.0) 30.0 18.0 32.0 18.0 163.0 126.0
32nd Laser 4.7 197930 Shotwick SC Thomas WILLIAMS 32.0 (44.0) 12.0 13.0 34.0 37.0 172.0 128.0
33rd Laser 4.7 198882 Papercourt SC / Lymington Freddie VERBURGT 39.0 41.0 37.0 5.0 (51.0 BFD) 9.0 182.0 131.0
34th Laser 4.7 200509 Hollowell Meg O'BRIEN 37.0 2.0 21.0 (47.0) 41.0 43.0 191.0 144.0
35th Laser 4.7 197712 Bowmoor Charlie Wood 19.0 (48.0) 38.0 12.0 39.0 38.0 194.0 146.0
36th Laser 4.7 138168 Grafham Water SC Linnea BARRENG 15.0 34.0 (46.0) 34.0 23.0 42.0 194.0 148.0
37th Laser 4.7 198903 Chipstead SC Oliver REIFF-MUSGROVE 46.0 (47.0) 24.0 25.0 36.0 17.0 195.0 148.0
38th Laser 4.7 130583 Weir Wood SC Verity HOPKINS 30.0 22.0 (44.0) 33.0 25.0 39.0 193.0 149.0
39th Laser 4.7 184970 Gurnard SC Harry BLOWERS 42.0 32.0 43.0 9.0 27.0 (45.0) 198.0 153.0
40th Laser 4.7 156430 Royal Lymington YC Olivia BURT (44.0) 36.0 16.0 36.0 33.0 44.0 209.0 165.0
41st Laser 4.7 198827 Royal Lymingtonyc Hannah MUSKETT 25.0 35.0 33.0 35.0 37.0 (46.0) 211.0 165.0
42nd Laser 4.7 184854 Guernsey YC Clementine THOMPSON 40.0 19.0 31.0 46.0 (51.0 BFD) 32.0 219.0 168.0
43rd Laser 4.7 199876 Guernsey YC Poppy RICKARDS 38.0 (45.0) 39.0 43.0 19.0 31.0 215.0 170.0
44th Laser 4.7 186892 Llandegfedd / CBYC Oliver SMITH (48.0) 31.0 34.0 41.0 31.0 34.0 219.0 171.0
45th Laser 4.7 174680 Queen Mary SC Lucy HARRIS (47.0) 33.0 42.0 38.0 26.0 41.0 227.0 180.0
46th Laser 4.7 192581 Royal Lymington YC Rafaella QUINTON 36.0 42.0 47.0 (48.0) 28.0 30.0 231.0 183.0
47th Laser 4.7 193494 Royal Victoria YC Jack ROCKETT 41.0 46.0 (48.0) 45.0 42.0 19.0 241.0 193.0
48th Laser 4.7 174943 Goring Thames SC Charlie TAYLOR 45.0 43.0 41.0 22.0 (51.0 BFD) 47.0 249.0 198.0
49th Laser 4.7 174572 Alton Water Sprts Centre Alex BERRY (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 306.0 255.0
49th Laser 4.7 176814 Beaver Meg BACKHOUSE (51.0 DNC) 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 51.0 DNC 306.0 255.0


www.queenmary.org.uk
sailondon@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com