Moneycorp Laser Open

Provisional Results

Laser 4.7 Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club Helm R1 R2 R4 Total Nett
1st Laser 4.7 85228 Littleton SC Laura Glover (0.75) 0.75 0.75 2.25 1.50
2nd Laser 4.7 178383 QMSC George Hicks (2.00) 2.00 2.00 6.00 4.00

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club Helm R1 R2 R4 Total Nett
1st Laser 166511 Wembley SC Steve Janering (5.00) 2.00 0.75 7.75 2.75
2nd Laser 200931 QMSC George Spedding (4.00) 0.75 2.00 6.75 2.75
3rd Laser 192654 QMSC Orlando Gledhill 0.75 (7.00) 4.00 11.75 4.75
4th Laser 198156 Oxford SC P Davis 3.00 (4.00) 3.00 10.00 6.00
5th Laser 197921 QMSC Roger O'Gorman 2.00 (9.00) 5.00 16.00 7.00
6th Laser 191676 QMSC Dan Bigsby 9.00 3.00 (12.00) 24.00 12.00
7th Laser 195867 QMSC Tim Law (10.00) 5.00 7.00 22.00 12.00
8th Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund (15.00) 8.00 6.00 29.00 14.00
9th Laser 197596 QMSC Chris Ellyatt 7.00 (13.00) 9.00 29.00 16.00
10th Laser 195223 QMSC Michael Hicks 11.00 6.00 (22.00) 39.00 17.00
11th Laser 192575 QMSC Tim Crook (13.00) 11.00 8.00 32.00 19.00
12th Laser 195108 QMSC Peter Young 6.00 16.00 (21.00) 43.00 22.00
13th Laser 185730 QMSC Rupert Bedell (12.00) 12.00 11.00 35.00 23.00
14th Laser 200722 Stokes Bay Alex Benbow 8.00 (17.00) 16.00 41.00 24.00
15th Laser 189111 QMSC Neil Crossouard (17.00) 15.00 10.00 42.00 25.00
16th Laser 195742 QMSC Steve Pears (20.00) 10.00 17.00 47.00 27.00
17th Laser 179554 Welton SC Christopher Spencer 14.00 (19.00) 14.00 47.00 28.00
18th Laser 173506 QMSC Anatoly Krivelevich (18.00) 14.00 15.00 47.00 29.00
19th Laser 180339 QMSC David Homes 24.00 (28.00) 13.00 65.00 37.00
20th Laser 173211 QMSC Marco Severi (31.00) 18.00 20.00 69.00 38.00
21st Laser 178737 QMSC Rob Sumner (35.00 DNC) 21.00 18.00 74.00 39.00
22nd Laser 185703 QMSC Harry Harding 16.00 24.00 (35.00 DNC) 75.00 40.00
23rd Laser 191077 QMSC James Baxter 23.00 (29.00) 19.00 71.00 42.00
24th Laser 194658 Gary Bullock 22.00 20.00 (35.00 DNC) 77.00 42.00
25th Laser 191089 Burghfield SC Sean Murray 19.00 26.00 (35.00 DNC) 80.00 45.00
26th Laser 198963 QMSC Iain McGregor 21.00 25.00 (35.00 DNC) 81.00 46.00
27th Laser 186244 Ely SC John Wells 28.00 22.00 (35.00 DNC) 85.00 50.00
28th Laser 183105 QMSC Nigel Odling 26.00 (30.00) 24.00 80.00 50.00
29th Laser 4 QMSC Sebastian Scovell 25.00 (27.00) 25.00 77.00 50.00
30th Laser 188018 QMSC Rob Starling 30.00 23.00 (35.00 DNC) 88.00 53.00
31st Laser 157259 QMSC Ian Cunliffe 32.00 (35.00 DNC) 23.00 90.00 55.00
32nd Laser 188534 QMSC David Bates 27.00 31.00 (35.00 DNC) 93.00 58.00
33rd Laser 139348 Parkstone YC Alex Watts 29.00 32.00 (35.00 DNC) 96.00 61.00
34th Laser 198762 QMSC Shaun Curran (35.00 DNC) 35.00 DNC 35.00 DNC 105.00 70.00

Laser Radial Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club Helm R1 R2 R4 Total Nett
1st Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 0.75 (2.00) 0.75 3.50 1.50
2nd Laser Radial 183525 Grafham Water SC Rhiannon Massey (7.00) 0.75 5.00 12.75 5.75
3rd Laser Radial 197703 QMSC Ninian Eadie 3.00 4.00 (6.00) 13.00 7.00
4th Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken 2.00 (10.00) 7.00 19.00 9.00
5th Laser Radial 177957 Datchet Water SC Julien Shawyer 6.00 (7.00) 3.00 16.00 9.00
6th Laser Radial 189092 QMSC Gareth Edwards (11.00) 6.00 4.00 21.00 10.00
7th Laser Radial 183101 QMSC Steve Metcalfe 5.00 5.00 (8.00) 18.00 10.00
8th Laser Radial 121823 QMSC Sam Tozer (17.00 DNC) 9.00 2.00 28.00 11.00
9th Laser Radial 197916 Maidenhead Ian Stone (17.00 DNC) 3.00 9.00 29.00 12.00
10th Laser Radial 192782 QMSC Tim Palmer 4.00 11.00 (12.00) 27.00 15.00
11th Laser Radial 196523 Papercourt SC Clare Whitehill 9.00 8.00 (10.00) 27.00 17.00
12th Laser Radial 167994 Littleton SC Nick Pepper 8.00 (12.00) 11.00 31.00 19.00
13th Laser Radial 197773 Datchet Water SC Tristan Beckett 10.00 (17.00 DNC) 14.00 41.00 24.00
14th Laser Radial 195287 Shearwater SC Rob Burke 12.00 (13.00) 13.00 38.00 25.00
15th Laser Radial 190846 QMSC Hideki Hayashihara 13.00 14.00 (15.00) 42.00 27.00
16th Laser Radial 201357 QMSC Fred Owen (17.00 DNC) 17.00 DNC 17.00 DNC 51.00 34.00

R1 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 4.7 85228 Littleton SC Laura Glover 1 0.75
2 Laser 4.7 178383 QMSC George Hicks 2 2.00

R2 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 4.7 85228 Littleton SC Laura Glover 1 0.75
2 Laser 4.7 178383 QMSC George Hicks 2 2.00

R4 - Laser 4.7 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 4.7 85228 Littleton SC Laura Glover 1 0.75
2 Laser 4.7 178383 QMSC George Hicks 2 2.00

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 192654 QMSC Orlando Gledhill 1 0.75
2 Laser 197921 QMSC Roger O'Gorman 2 2.00
3 Laser 198156 Oxford SC P Davis 3 3.00
4 Laser 200931 QMSC George Spedding 4 4.00
5 Laser 166511 Wembley SC Steve Janering 5 5.00
6 Laser 195108 QMSC Peter Young 6 6.00
7 Laser 197596 QMSC Chris Ellyatt 7 7.00
8 Laser 200722 Stokes Bay Alex Benbow 8 8.00
9 Laser 191676 QMSC Dan Bigsby 9 9.00
10 Laser 195867 QMSC Tim Law 10 10.00
11 Laser 195223 QMSC Michael Hicks 11 11.00
12 Laser 185730 QMSC Rupert Bedell 12 12.00
13 Laser 192575 QMSC Tim Crook 13 13.00
14 Laser 179554 Welton SC Christopher Spencer 14 14.00
15 Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund 15 15.00
16 Laser 185703 QMSC Harry Harding 16 16.00
17 Laser 189111 QMSC Neil Crossouard 17 17.00
18 Laser 173506 QMSC Anatoly Krivelevich 18 18.00
19 Laser 191089 Burghfield SC Sean Murray 19 19.00
20 Laser 195742 QMSC Steve Pears 20 20.00
21 Laser 198963 QMSC Iain McGregor 21 21.00
22 Laser 194658 Gary Bullock 22 22.00
23 Laser 191077 QMSC James Baxter 23 23.00
24 Laser 180339 QMSC David Homes 24 24.00
25 Laser 4 QMSC Sebastian Scovell 25 25.00
26 Laser 183105 QMSC Nigel Odling 26 26.00
27 Laser 188534 QMSC David Bates 27 27.00
28 Laser 186244 Ely SC John Wells 28 28.00
29 Laser 139348 Parkstone YC Alex Watts 29 29.00
30 Laser 188018 QMSC Rob Starling 30 30.00
31 Laser 173211 QMSC Marco Severi 31 31.00
32 Laser 157259 QMSC Ian Cunliffe 32 32.00

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 200931 QMSC George Spedding 1 0.75
2 Laser 166511 Wembley SC Steve Janering 2 2.00
3 Laser 191676 QMSC Dan Bigsby 3 3.00
4 Laser 198156 Oxford SC P Davis 4 4.00
5 Laser 195867 QMSC Tim Law 5 5.00
6 Laser 195223 QMSC Michael Hicks 6 6.00
7 Laser 192654 QMSC Orlando Gledhill 7 7.00
8 Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund 8 8.00
9 Laser 197921 QMSC Roger O'Gorman 9 9.00
10 Laser 195742 QMSC Steve Pears 10 10.00
11 Laser 192575 QMSC Tim Crook 11 11.00
12 Laser 185730 QMSC Rupert Bedell 12 12.00
13 Laser 197596 QMSC Chris Ellyatt 13 13.00
14 Laser 173506 QMSC Anatoly Krivelevich 14 14.00
15 Laser 189111 QMSC Neil Crossouard 15 15.00
16 Laser 195108 QMSC Peter Young 16 16.00
17 Laser 200722 Stokes Bay Alex Benbow 17 17.00
18 Laser 173211 QMSC Marco Severi 18 18.00
19 Laser 179554 Welton SC Christopher Spencer 19 19.00
20 Laser 194658 Gary Bullock 20 20.00
21 Laser 178737 QMSC Rob Sumner 21 21.00
22 Laser 186244 Ely SC John Wells 22 22.00
23 Laser 188018 QMSC Rob Starling 23 23.00
24 Laser 185703 QMSC Harry Harding 24 24.00
25 Laser 198963 QMSC Iain McGregor 25 25.00
26 Laser 191089 Burghfield SC Sean Murray 26 26.00
27 Laser 4 QMSC Sebastian Scovell 27 27.00
28 Laser 180339 QMSC David Homes 28 28.00
29 Laser 191077 QMSC James Baxter 29 29.00
30 Laser 183105 QMSC Nigel Odling 30 30.00
31 Laser 188534 QMSC David Bates 31 31.00
32 Laser 139348 Parkstone YC Alex Watts 32 32.00

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser 166511 Wembley SC Steve Janering 1 0.75
2 Laser 200931 QMSC George Spedding 2 2.00
3 Laser 198156 Oxford SC P Davis 3 3.00
4 Laser 192654 QMSC Orlando Gledhill 4 4.00
5 Laser 197921 QMSC Roger O'Gorman 5 5.00
6 Laser 200669 Aldenham SC Graham Lund 6 6.00
7 Laser 195867 QMSC Tim Law 7 7.00
8 Laser 192575 QMSC Tim Crook 8 8.00
9 Laser 197596 QMSC Chris Ellyatt 9 9.00
10 Laser 189111 QMSC Neil Crossouard 10 10.00
11 Laser 185730 QMSC Rupert Bedell 11 11.00
12 Laser 191676 QMSC Dan Bigsby 12 12.00
13 Laser 180339 QMSC David Homes 13 13.00
14 Laser 179554 Welton SC Christopher Spencer 14 14.00
15 Laser 173506 QMSC Anatoly Krivelevich 15 15.00
16 Laser 200722 Stokes Bay Alex Benbow 16 16.00
17 Laser 195742 QMSC Steve Pears 17 17.00
18 Laser 178737 QMSC Rob Sumner 18 18.00
19 Laser 191077 QMSC James Baxter 19 19.00
20 Laser 173211 QMSC Marco Severi 20 20.00
21 Laser 195108 QMSC Peter Young 21 21.00
22 Laser 195223 QMSC Michael Hicks 22 22.00
23 Laser 157259 QMSC Ian Cunliffe 23 23.00
24 Laser 183105 QMSC Nigel Odling 24 24.00
25 Laser 4 QMSC Sebastian Scovell 25 25.00

R1 - Laser Radial Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 1 0.75
2 Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken 2 2.00
3 Laser Radial 197703 QMSC Ninian Eadie 3 3.00
4 Laser Radial 192782 QMSC Tim Palmer 4 4.00
5 Laser Radial 183101 QMSC Steve Metcalfe 5 5.00
6 Laser Radial 177957 Datchet Water SC Julien Shawyer 6 6.00
7 Laser Radial 183525 Grafham Water SC Rhiannon Massey 7 7.00
8 Laser Radial 167994 Littleton SC Nick Pepper 8 8.00
9 Laser Radial 196523 Papercourt SC Clare Whitehill 9 9.00
10 Laser Radial 197773 Datchet Water SC Tristan Beckett 10 10.00
11 Laser Radial 189092 QMSC Gareth Edwards 11 11.00
12 Laser Radial 195287 Shearwater SC Rob Burke 12 12.00
13 Laser Radial 190846 QMSC Hideki Hayashihara 13 13.00

R2 - Laser Radial Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser Radial 183525 Grafham Water SC Rhiannon Massey 1 0.75
2 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 2 2.00
3 Laser Radial 197916 Maidenhead Ian Stone 3 3.00
4 Laser Radial 197703 QMSC Ninian Eadie 4 4.00
5 Laser Radial 183101 QMSC Steve Metcalfe 5 5.00
6 Laser Radial 189092 QMSC Gareth Edwards 6 6.00
7 Laser Radial 177957 Datchet Water SC Julien Shawyer 7 7.00
8 Laser Radial 196523 Papercourt SC Clare Whitehill 8 8.00
9 Laser Radial 121823 QMSC Sam Tozer 9 9.00
10 Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken 10 10.00
11 Laser Radial 192782 QMSC Tim Palmer 11 11.00
12 Laser Radial 167994 Littleton SC Nick Pepper 12 12.00
13 Laser Radial 195287 Shearwater SC Rob Burke 13 13.00
14 Laser Radial 190846 QMSC Hideki Hayashihara 14 14.00

R4 - Laser Radial Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club Helm Place Points
1 Laser Radial 180368 Frensham Pond Ian Gregory 1 0.75
2 Laser Radial 121823 QMSC Sam Tozer 2 2.00
3 Laser Radial 177957 Datchet Water SC Julien Shawyer 3 3.00
4 Laser Radial 189092 QMSC Gareth Edwards 4 4.00
5 Laser Radial 183525 Grafham Water SC Rhiannon Massey 5 5.00
6 Laser Radial 197703 QMSC Ninian Eadie 6 6.00
7 Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken 7 7.00
8 Laser Radial 183101 QMSC Steve Metcalfe 8 8.00
9 Laser Radial 197916 Maidenhead Ian Stone 9 9.00
10 Laser Radial 196523 Papercourt SC Clare Whitehill 10 10.00
11 Laser Radial 167994 Littleton SC Nick Pepper 11 11.00
12 Laser Radial 192782 QMSC Tim Palmer 12 12.00
13 Laser Radial 195287 Shearwater SC Rob Burke 13 13.00
14 Laser Radial 197773 Datchet Water SC Tristan Beckett 14 14.00
15 Laser Radial 190846 QMSC Hideki Hayashihara 15 15.00


www.queenmary.org.uk
sailondon@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com