B14 & Cherub Inland Championships

Queen Mary Sailing Club

Final Results

B14 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st B14 B14 758 Tim Harrison Jonny Ratcliffe 1.0 (3.0) 1.0 1.0 6.0 3.0
2nd B14 B14 770 Bough Beech SC Simon Hadley Nikki Hadley 2.0 1.0 2.0 (3.0) 8.0 5.0
3rd B14 B14 777 Hayling Island David Hayes Dan Hare 3.0 2.0 (4.0) 2.0 11.0 7.0
4th B14 B14 784 Restronguet Steve Hollingsworth Chris Murphy 5.0 4.0 6.0 (14.0 DNC) 29.0 15.0
5th B14 B14 788 Whistable YC Mark Barnes Andrew Thompson 6.0 5.0 (7.0) 5.0 23.0 16.0
6th B14 B14 321 Weston Paul Roberts Rob Taylor 4.0 6.0 (10.0) 8.0 28.0 18.0
7th B14 B14 769 Hythe Daniel Cowin Dan Hollands 7.0 (8.0) 5.0 6.0 26.0 18.0
8th B14 B14 786 McCrae YC Gerry Fermor Scott Cunningham (14.0 DNF) 14.0 DNC 3.0 4.0 35.0 21.0
9th B14 B14 775 QMSC Rhys Triffitt Simon Reynolds-Jones 8.0 (9.0) 9.0 7.0 33.0 24.0
10th B14 B14 742 Weston Carl Raynes Guy Raynes (11.0) 7.0 8.0 10.0 36.0 25.0
11th B14 B14 749 Weston Oli Love Sam 9.0 10.0 (11.0) 9.0 39.0 28.0
12th B14 B14 766 Thrope Bay Barry Price Al Storan 10.0 11.0 (12.0) 11.0 44.0 32.0
13th B14 B14 638 Lymington Town Sailing Club Will Rand Querine van Meurs 12.0 12.0 (13.0) 12.0 49.0 36.0

Cherub Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Cherub Cherub 3202 QMSC Andrew Peters Jeraldine Peters 1.0 1.0 1.0 (3.0) 6.0 3.0
2nd Cherub Cherub 3203 Thornbury Sailing Club Phil Kirk Nick Pratt (3.0) 2.0 2.0 1.0 8.0 5.0
3rd Cherub Cherub 3204 Bough Beech SC Grahan Bridle Eddie Bridle 2.0 (4.0) 3.0 2.0 11.0 7.0
4th Cherub Cherub 3209 Draycote Sailing Club John Hamilton Matt Kindle 4.0 3.0 (5.0) 5.0 17.0 12.0
5th Cherub Cherub 2698 Weir Wood SC Paul Jenkins Peter Jenkins (5.0) 5.0 4.0 4.0 18.0 13.0
6th Cherub Cherub 2685 Royal Southampton YC Tom Kiddle Katie Miller 8.0 7.0 6.0 (9.0) 30.0 21.0
7th Cherub Cherub 2688 Thornet Island SC Ben Rushton Sam Rushton 7.0 9.0 (10.0) 6.0 32.0 22.0
8th Cherub Cherub 2657 North Staffs SC Ben Butler Claire Allen 9.0 (12.0) 7.0 7.0 35.0 23.0
9th Cherub Cherub 3208 Whistable YC Dean Ralph Simon Jones 6.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 38.0 25.0
10th Cherub Cherub 3201 BUSC Alex Noch Rob Streeter 11.0 8.0 8.0 (13.0 DNF) 40.0 27.0
11th Cherub Cherub 2674 Hawley Lake SC Andrew Whapshott   (13.0 OCS) 10.0 11.0 8.0 42.0 29.0
12th Cherub Cherub 3206 Thornbury Sailing Club Roland Trim Hayley Trim 10.0 11.0 9.0 (13.0 DNC) 43.0 30.0

www.queenmary.org.uk
sailondon@queenmary.org.uk

www.queenmary.org.uk
sailondon@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.02 build 3
www.sailwave.com