Bloody Mary 2012 Provisional Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 302, Scoring system: Appendix A
Rank Category Lady Class Sail No Club Helm Crew Start No R1 Total
1st International Moth 3619 Stokes Bay SC Jason Belben   80 1.0 1.0
2nd International Moth 3708 HISC Michael Lennon   80 2.0 2.0
3rd International Moth 3804 HISC Ricky Tagg   80 3.0 3.0
4th International Moth 3795 Royal Lymington YC Peter Barton   80 4.0 4.0
5th Fireball 15065 RNSA Sam Mettam Richard Anderton 37 5.0 5.0
6th International 14 1509 Castle Cove SC Sam Pascoe Alex Knight 62 6.0 6.0
7th International 14 1538 HISC Dave Bosnia Neale Jones 62 7.0 7.0
8th Merlin Rocket 3675 Frensham Pond Nick Craig James Stewart 35 8.0 8.0
9th Fireball 14898 Weir Wood SC Paul Callen Adam Whitehouse 37 9.0 9.0
10th National 12 3526 Northampton SC Tom Stewart Charlotte Stewart 26 10.0 10.0
11th Merlin Rocket 3722 Blithfield SC Matt Biggs Ben Hollis 35 11.0 11.0
12th Fireball 150 Nottingham SC Tim Rush Richard Nurse 37 12.0 12.0
13th RS 200 1328 Grafham Water SC Ben Saxton Tba Tba 29 13.0 13.0
14th Merlin Rocket 3676 Cookham Reach SC Simon Blake Phil Dalby 35 14.0 14.0
15th National 12 3530 Burghfield SC Graham Camm Zoe Ballantyne 26 15.0 15.0
16th International Moth 891 BCYC Mike Cooke   80 16.0 16.0
17th RS 200 1311 Hollingworth Lake SC Matt Mee Emma Norris 29 17.0 17.0
18th Merlin Rocket 3727 HISC Tim Fells Chris Downham 35 18.0 18.0
19th Junior Laser Radial 190913 Castle Cove SC Sam Barker   17 19.0 19.0
20th Laser 198960 QMSC Valentin Nedyalkov   20 20.0 20.0
21st RS 300 411 BCYC Steve Bolland   34 21.0 21.0
22nd International Moth 3805 Rock SC Tom Offer   80 22.0 22.0
23rd International 14 1501 Tamesis SC / RTYC James Fox Jon Blackburn 62 23.0 23.0
24th Merlin Rocket 3697 Shoreham SC Alex Jackson Frances Gifford 35 24.0 24.0
25th 420 53703 QMSC William Kennedy Alex Curtis 25 25.0 25.0
26th Junior Lady 29er 1960 Emsworth SC Vikki Payne Stephanie Orton 46 26.0 26.0
27th Scorpion 2024 Chipstead B Wolfenden Racheal 28 27.0 27.0
28th RS 800 1153 Royal Lymington YC Rob Watson John Clifton 56 28.0 28.0
29th RS 800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 56 29.0 29.0
30th National 12 3528 Ranelagh SC Jon Ibbotson Sarah Bines 26 30.0 30.0
31st International Moth 3614 QMSC Doug Pybus   80 31.0 31.0
32nd Junior 420 53871 Itchenor SC Hugo Sloper James Dodd 25 32.0 32.0
33rd Lark 2530 RCYC Steve Hall Simon Haighton 25 33.0 33.0
34th RS 800 1166 Chew Valley Lake SC Ralph Singleton Ollie Singleton 56 34.0 34.0
35th Junior Topper 46625 Burghfield SC Matthew Stephens   0 35.0 35.0
36th Osprey 1348 Restronguet SC Mike Pickering Mike Priddle 41 36.0 36.0
37th Albacore 8155 RYA Neville Herbert Steve Penfold 26 37.0 37.0
38th Laser Radial 191701 Restronguet & Sutton Bingham Robert Dyer   17 38.0 38.0
39th Junior Topper 46223 HISC Felix Crowther   0 39.0 39.0
40th Laser 188781 Hill Head SC Ian Morgan   20 40.0 40.0
41st Junior Laser Radial 173742 Salcombe YC Michael Calvert   17 41.0 41.0
42nd RS 600 920 Northampton SC Peter Nelson   43 42.0 42.0
43rd Scorpion 2013 SHSC Peter Gray Richard Pepperdine 28 43.0 43.0
44th 505 8834 Shoreham SC Peter Bennett Tylo Hamsworth 46 44.0 44.0
45th Laser 176568 Emsworth Slipper SC Jim Fifield   20 45.0 45.0
46th RS 800 1089 Emberton Roger Phillips Will Crocker 56 46.0 46.0
47th Merlin Rocket 3723 Blithfield SC Simon Potts Holly Scott 35 47.0 47.0
48th International Moth 3837 HISC Geoff Garneth   80 48.0 48.0
49th 420 54163 SHSC Matt Foskett Chris Taylor 25 49.0 49.0
50th Topper 17501 Papercourt SC Clive Jackson   0 50.0 50.0
51st RS 400 1321 Gurnard SC Jim Downer Jon Price 41 51.0 51.0
52nd 505 8881 Rock SC Roger Deane Adam Kenney 46 52.0 52.0
53rd Junior Topper 46702 HISC Hamish Streeter   0 53.0 53.0
54th RS 400 1362 Gurnard SC Brett Aarons Robbie Southwell 41 54.0 54.0
55th Osprey 1349 West Riding SC Mark Weston Simon Hawkes 41 55.0 55.0
56th Merlin Rocket 3730 Blithfield SC Paul Hollis James Dawes 35 56.0 56.0
57th Albacore 7504 Rudyard Lake John Gimson Paul Gimson 26 57.0 57.0
58th Laser 2000 22088 Royal Artillery YC Matt Sargent Clare Sargent 22 58.0 58.0
59th Blaze 7571 Royal Solent YC Myles Mence   31 59.0 59.0
60th Lady RS 800 864 Weston SC Ella Mitchell James Morland 56 60.0 60.0
61st Lady 420 53327 QMSC Caroline Croft Henriette Brand 25 61.0 61.0
62nd Lark 25 Shustoke Stuart Hydon Nick Hydon 25 62.0 62.0
63rd Junior Lady RS Feva 4355 HISC / Lymington Town SC Anna Prescott Jess Eales 10 63.0 63.0
64th International Moth 3892 QMSC Andrew Friend   80 64.0 64.0
65th Osprey 1337 Datchet Water SC Paddy Lewis Tom Holland 41 65.0 65.0
66th Lady Laser 4.7 72406 Hill Head SC Brenda Hoult   10 66.0 66.0
67th RS 400 1203 QMSC Richard Gray Jon Dyas 41 67.0 67.0
68th International Moth 3445 Bartley SC Richard Westbury   80 68.0 68.0
69th Laser 195866 QMSC Dave Freeman   20 69.0 69.0
70th Musto Skiff 262 Stokes Bay SC Andy Rice   51 70.0 70.0
71st Laser 195223 QMSC Michael Hicks   20 71.0 71.0
72nd Laser 189111 QMSC Neil Crossouard   20 72.0 72.0
73rd Laser 198962 Bewl Valley SC Rob Cage   20 73.0 73.0
74th Grand Master RS 400 1339 Bartley SC Mark Peddington Colin Staite 41 74.0 74.0
75th Lark 2519 RYA Charlie Roome David Marlow 25 75.0 75.0
76th Phantom 1383 Castle Cove SC Nick Orman   32 76.0 76.0
77th Merlin Rocket 3555 Hampton SC Tim Harridge Ben Harridge 35 77.0 77.0
78th Phantom 1375 Brancaster Staithe SC Tim Andrews   32 78.0 78.0
79th Junior Lady 29er 1235 QMSC Abigail Croft Alice Masterman 46 79.0 79.0
80th RS 200 1406 Burghfield SC Ian Martin Chris Martin 29 80.0 80.0
81st Lark 2411 Ranelagh SC Chris Whitehouse Elena Bremer 25 81.0 81.0
82nd D-One 105 Rudyard Lake Andy Couch   39 82.0 82.0
83rd RS 200 487 QMSC James Boyce Sam Tozer 29 83.0 83.0
84th Scorpion 2022 Northampton SC Tom Castle Tim Hartley 28 84.0 84.0
85th Junior Lady Topper 46969 QMSC Harriet Ward   0 85.0 85.0
86th RS 200 1452 QMSC Will Henderson Rob Henderson 29 86.0 86.0
87th Laser Radial 195110 Middle Nene Daniel Wigmore   17 87.0 87.0
88th RS 600 951 Fishers Green SC Michael Iszatt   43 88.0 88.0
89th Osprey 1343 Poole YC Richard Marshall Steve Odale 41 89.0 89.0
90th Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken   17 90.0 90.0
91st Lady Laser Radial 196559 Hill Head SC Kerry Morgan   17 91.0 91.0
92nd National 12 3418 Salcombe YC Arthur Henderson Mat Currell 26 92.0 92.0
93rd Hornet 2176 Paxton Lakes SC Toby Barsley-Dale Gareth Russell 36 93.0 93.0
94th RS 600 963 Burghfield SC Mark Cooper   43 94.0 94.0
95th RS 200 1317 Solent Uni SC Rob Gullan Jack Holden 29 95.0 95.0
96th Lady Merlin Rocket 3710 HISC Andrea Ralph John Rees 35 96.0 96.0
97th X1 01 London Corinthian SC Martin Dixon Chris Ingram 41 97.0 97.0
98th Fireball 14907 Shoreham SC Stewart Scarff   37 98.0 98.0
99th 505 9079 RYA Pete Mitchell Jamie Lea 46 99.0 99.0
100th Grand Master National 18 375 Lymington Jeremy Vines   39 100.0 100.0
101st Phantom 1386 Island Barn RSC Nick Mason   32 101.0 101.0
102nd RS 200 584 Netley Olivier Vidal Roz McGrane 29 102.0 102.0
103rd Phantom 1327 Brancaster Staithe SC Will Ellison   32 103.0 103.0
104th Merlin Rocket 3692 Whitstable YC Rien Zilvold Julie Nuttall 35 104.0 104.0
105th RS 200 1087 Broadstairs Tim Ellis Subo Russell 29 105.0 105.0
106th Laser EPS 115 Island Barn RSC Mike Storey   31 106.0 106.0
107th Junior Laser 197916 Maidenhead SC Ian Stone   20 107.0 107.0
108th OK 21 West Oxfordshire SC Richard Burton   20 108.0 108.0
109th Lady Enterprise 22933 Burghfield SC Ann Jackson Avan Skeens 19 109.0 109.0
110th Lady RS 500 575 RYA Josie Gliddon Ben Wells 37 110.0 110.0
111th International Moth 3757 Royal Lymington YC Ben Paton   80 111.0 111.0
112th Laser 189092 QMSC Gareth Edwards   20 112.0 112.0
113th Junior National 12 3517 Hunts SC Tim Lupton Stephen Carver 26 113.0 113.0
114th Junior Lady Laser Radial 176839 Burghfield SC Lottie Harland   17 114.0 114.0
115th GP14 13922 Wembley SC Rob Janering Hugh Mehta 19 115.0 115.0
116th Junior Laser Radial 183950 Bewl Valley SC Oliver Cage-White   17 116.0 116.0
117th Laser 195108 QMSC Peter Young   20 117.0 117.0
118th Solo 4386 Littleton SC Mike Dray   15 118.0 118.0
119th Enterprise 23015 Burghfield SC Nick Jackson Laura Nokes 19 119.0 119.0
120th Phantom 1390 Carsington SC Richard Sims   32 120.0 120.0
121st Junior Lady Topper 46484 Burghfield SC Katie Barraclough   0 121.0 121.0
122nd Firefly 1867 Rickmansworth SC Steven Greaves Amy Morris 14 122.0 122.0
123rd Enterprise 22901 Midland SC Paul Young Megan Ward 19 123.0 123.0
124th RS 200 1239 Littleton SC Daniel Goodman Debbie Robertshaw 29 124.0 124.0
125th Phantom 1298 Tewkesbury SC Olly Hopkins   32 125.0 125.0
126th Junior Topper 46623 Island Barn RSC Will Scott   0 126.0 126.0
127th Junior Topper 44131 Cransley SC Tom Bull   0 127.0 127.0
128th National 12 3316 Midland SC Ian Smith Jenny Chen 26 128.0 128.0
129th Laser 195225 QMSC Michael Pryer   20 129.0 129.0
130th Graduate 2976 Papercourt SC Fraser Hayden Jane Argenti 17 130.0 130.0
131st RS 200 849 Papercourt SC Jon Paton Sue Michelmore 29 131.0 131.0
132nd Junior RS Feva 3883 HISC Jamie Smith David Brand 10 132.0 132.0
133rd Junior Lady Topper 46889 QMSC Lucy Gates   0 133.0 133.0
134th Junior Topper 45710 QMSC James Cook   0 134.0 134.0
135th Junior Laser 4.7 189607 Papercourt SC Simon Hamment   10 135.0 135.0
136th Firefly 2246 West Oxfordshire SC Tony Thresher Moira Thresher 14 136.0 136.0
137th Firefly 3095 Castaways Christian Guy Alistair Ewing 14 137.0 137.0
138th Junior Topper 44375 Papercourt SC Matthew Hodges   0 138.0 138.0
139th Firefly 8 West Oxford SC Tom Lonsdale Emily Herridge 14 139.0 139.0
140th Laser Radial 180329 QMSC Marco Severi   17 140.0 140.0
141st Junior Laser 195287 Shearwater Rob Bunce   20 141.0 141.0
142nd Laser Radial 128848 South Bank SC Renato Hidalgo   17 142.0 142.0
143rd Merlin Rocket 3569 Upper Thames YC Martin Hunter Jilly Blake 35 143.0 143.0
144th RS 400 1289 Leigh And Lowton SC Stuart Halman Gillian Greenacre 41 144.0 144.0
145th Junior 29er 1220 QMSC Murray Hampshire Hugh Ward 46 145.0 145.0
146th Fireball 14452 Datchet Water SC Andy Robinson Fenela Williams 37 146.0 146.0
147th Musto Skiff 456 Whitstable YC Sergei Samus   51 147.0 147.0
148th Laser Bahia 114 QMSC Griff Tanner Matt Conner 24 148.0 148.0
149th Merlin Rocket 3484 Redoubt SC Neal Gibson Keith Macey 35 149.0 149.0
150th Junior Laser 4.7 198296 Datchet Water SC Matthew Walmsley   10 150.0 150.0
151st RS 400 58 QMSC Tim Anderton Steve Mitchell 41 151.0 151.0
152nd Hadron 1 Felixstowe Ferry SC Steve Dunn   32 152.0 152.0
153rd RS 200 1331 Chipstead Laurence Gibbons Millie Gibbons 29 153.0 153.0
154th Junior RS Feva 4102 Burghfield SC Matt Hill Eve Townsend 10 154.0 154.0
155th Grand Master Miracle 4021 Maidenhead SC Brian Jones Paul Cook 11 155.0 155.0
156th Merlin Rocket 3682 Fishers Green SC Jonathan Steward Nick Yannakoyorgos 35 156.0 156.0
157th B14 749 Royal Southampton YC Olly Love Gareth Lincoln 51 157.0 157.0
158th D-One 72 QMSC Tim Garvin   39 158.0 158.0
159th Lady Firefly 2223 Hamble River SC Bryony Meakins Steph Harding 14 159.0 159.0
160th Junior Lady Topper 45614 Bough Beech SC Imogen Smith   0 160.0 160.0
161st 29er 158 Datchet Water SC Daniel Druce Nick Adam 46 161.0 161.0
162nd RS 200 488 Weir Wood SC Martin Pascoe Megan Pascoe 29 162.0 162.0
163rd Fireball 14099 Datchet Water SC Glenn Bolton Adam Sykes 37 163.0 163.0
164th Solo 5202 Papercourt SC Frank Brown   15 164.0 164.0
165th Lightning 368 253 Up River YC Simon Hopkins   16 165.0 165.0
166th Lady RS 200 1177 Brancaster Staithe SC Claudia Spink Kiki Spink 29 166.0 166.0
167th Laser 4000 4694 Datchet Water SC Martin Wilson Harry Wilson 44 167.0 167.0
168th International Moth 3373 QMSC Neil Baker   80 168.0 168.0
169th Laser 2 9212 Hawley Lake Andrew Whapshott Tom Bruton 30 169.0 169.0
170th Europe 293 Chew Valley Lake SC Andy Harris   17 170.0 170.0
171st Merlin Rocket 3645 Cookham Reach SC Jeremy Deacon Ben Archer 35 171.0 171.0
172nd Laser Radial 18247 Cotswold SC George Hocking   17 172.0 172.0
173rd Laser 184354 Middle Nene Simon Wigmore   20 173.0 173.0
174th Laser 4 QMSC Sebastian Scovell   20 174.0 174.0
175th D-One 104 Tewkesbury SC Charlie Chandler   39 175.0 175.0
176th D-One 65 HISC Andrew Streeter   39 176.0 176.0
177th Comet 867 Burghfield SC Christopher Robinson   13 177.0 177.0
178th Junior RS Feva 2574 Papercourt & HISC Jessy Hammett Harriet Lucas-Clements 10 178.0 178.0
179th Junior Lady Laser 4.7 183099 QMSC Emily Smith   10 179.0 179.0
180th Laser 121935 Hawley Lake David Grant   20 180.0 180.0
181st RS 200 1088 Papercourt SC Andrew Boyce Charlie Beck 29 181.0 181.0
182nd Junior Lightning 368 288 Up River YC Matt Hopkins   16 182.0 182.0
183rd Topaz Xenon 4218 Earlswood Lakes Sailing Club Darren Layton Michael Guest 28 183.0 183.0
184th RS 700 1001 Chichester YC Eddie Gatehouse   51 184.0 184.0
185th D-One 110 Tewkesbury SC Russ Hopkins   39 185.0 185.0
186th Junior Lady Scorpion 2002 Poole Yacht Club Helena Pugh Libby Courage 28 186.0 186.0
187th Grand Master Merlin Rocket 3662 Chelmarsh SC Mike Whitehouse Karen Whitehouse 35 187.0 187.0
188th Solo 5138 Paxton Lakes SC Patrick Overs   15 188.0 188.0
189th Comet 564 Cransley SC Nigel Austin   13 189.0 189.0
190th Enterprise 23042 Shoreham SC Ian O'Dell Tim Richardson 19 190.0 190.0
191st Cherub 3203 Thornbury SC Phil Kirk Nick Pratt 50 191.0 191.0
192nd Junior 29er 1275 Emsworth SC Hugo Tucker Tim Collino 46 192.0 192.0
193rd RS 400 1301 Eastbourne Sovereign SC Ben Daigneault Ben Gosling - Davis 41 193.0 193.0
194th Lady Lightning 368 325 Up River YC Penny Yarwood   16 194.0 194.0
195th RS 700 944 QMSC James Bayliss   51 195.0 195.0
196th Junior Topper 724 Royal Harwich YC Gus Dixon   0 196.0 196.0
197th Enterprise 21313 Desborough SC Paul Stapleton Tom Stapleton 19 197.0 197.0
198th Junior Lady 420 52426 Exmouth Katie Kinver Georgina Hearth 25 198.0 198.0
199th Laser 4000 4281 Erith YC Ed Sumner Jerry Mitchell 44 199.0 199.0
200th Junior Topper 24831 Crawley Mariners Yacht Club Thomas Chapman   0 200.0 200.0
201st Wayfarer 6042 Island Barn RSC Jamie Scott Neil Caldwell 20 201.0 201.0
202nd RS 200 285 Sam Rowe Mitch Webb 29 202.0 202.0
203rd RS 400 1090 QMSC Daniel Hawkins James Farquharson 41 203.0 203.0
204th Junior Lady RS Feva 3100 HISC Anna Lucas-Clements Lucy Harris 10 204.0 204.0
205th RS 400 845 Island Barn RSC Douglas Clow Ian Hamilton 41 205.0 205.0
206th Bosun 3 Spinnaker SC Andrew Musselwhite David Sargent 11 206.0 206.0
207th RS 200 997 King George / Fishers Green SC Mo Allen   29 207.0 207.0
208th Grand Master Enterprise 23218 Hampton SC Philip Chambers Ameila Goodwin 19 208.0 208.0
209th Junior Farr 3.7 384 Oxford SC Piers Hugh Smith   33 209.0 209.0
210th Lady 29er 475 Weston SC Amber Brown Jamie Brown 46 210.0 210.0
211th Comet Race 503 Cotswold SC Brian Weatherley Denise Weatherley 30 211.0 211.0
212th Comet 597 Baltic Wharf Sailing Club Ben Palmer   13 212.0 212.0
213th RS Vision 1123 Desborough SC Paul Johnson Chris Abell 24 213.0 213.0
214th Junior Topper 45976 QMSC Daniel Martin   0 214.0 214.0
215th RS 400 1037 QMSC Christopher Stanton Tom Mallett 41 215.0 215.0
216th Wayfarer 10520 Shadwell SC Andrew Ktenais Rachel Sheridan 20 216.0 216.0
217th Grand Master Comet 704 Clive Chapman   13 217.0 217.0
218th Laser 2000 2244 Burghfield SC Mark Wilkes Falco Swineen-Wilkes 22 218.0 218.0
219th Lady Lightning 368 406 West Oxfordshire SC Caroline Key   16 219.0 219.0
220th Junior Lady RS Feva 3458 QMSC Isabel Davies Rebecca Addison 10 220.0 220.0
221st Junior Topper 45571 Royal Harwich YC Ollie Dixon   0 221.0 221.0
222nd Junior Topper 46893 QMSC Patrick Croghan   0 222.0 222.0
223rd Comet Versa 223 Cotswold SC Sam Hocking Ellen Clancy 16 223.0 223.0
224th Junior Topper 43126 Papercourt SC George Zavos   0 224.0 224.0
225th International Moth 11 QMSC Leigh Albrecht   80 225.0 225.0
226th Junior Topper 10517 QMSC Edward Benz   0 226.0 226.0
227th Lady Laser 4.7 166639 South Bank SC Olga Luzon   10 227.0 227.0
228th RS 200 1073 QMSC Will Bates David Bates 29 228.0 228.0
229th Junior Topper 43054 Corinthian Otters Louis Brand   0 229.0 229.0
230th RS 200 749 Island Barn RSC Xavier Quillien Clare Man 29 230.0 230.0
231st National 12 3302 Burghfield SC Alan Beeton Helen Barry 26 231.0 231.0
232nd Buzz 460 Thornbury SC Jeremy Warren Rob Deverell 33 232.0 232.0
233rd International Moth 3720 HISC Andrea Biagioni   80 233.0 233.0
234th International 14 1508 Itchenor SC Colin Smith Peter Helm 62 234.0 234.0
235th Junior Topper 46538 QMSC George Nelson   0 235.0 235.0
236th Junior Lady Topper 46728 QMSC Charly Lloyd   0 236.0 236.0
237th Byte 1661 South Bank SC Steven King   14 237.0 237.0
238th Sailability Lady 2.4mr 69 QMSC Margaret Foreman   8 238.0 238.0
239th GP14 13893 South Bank SC Gary Marshall Hannah Steaggles 19 239.0 239.0
240th Laser 2000 68 QMSC Nigel Borman Quentin Stanley 22 240.0 240.0
241st Junior Laser Radial 196523 Erith YC Andrew Rose   17 241.0 241.0
242nd Junior Lady RS Feva 3908 QMSC Katie Davies Gemma Keers 10 242.0 242.0
243rd Grand Master Lady Enterprise 21078 South Bank SC Sara Bennett Jane Stanton-Humphreys 19 243.0 243.0
244th RS 200 237 Island Barn RSC Nick Marley Clare Cork 29 244.0 244.0
245th Laser 5000 5233 Army Sailing Association/dale Yacht Club Taff Owens Nigel Simms 52 245.0 245.0
246th Junior Topper 46919 QMSC Michael Smith   0 246.0 246.0
247th Topaz Xenon 1 South Bank SC A Munro-Faure C Phillips 28 247.0 247.0
248th Junior 29er 79 Erith YC Oliver Scott Tom Mitchell 46 248.0 248.0
249th Junior Topper 45770 QMSC Alex Knight   0 249.0 249.0
250th Enterprise 22813 South Bank SC Jeremy Kahn Julia Payne 19 250.0 250.0
251st Junior Lady Topper 46792 Docklands Sailing And Watersports Centre Grace Bradley-Shankar   0 251.0 251.0
252nd Lark 1501 Papercourt SC Luigi Gartner Nick Harman 25 252.0 252.0
253rd Junior Topper 46725 QMSC Edward Mallett   0 253.0 253.0
254th Albacore 8158 Ogston SC Matthew Metcalfe-Smith Emma Metcalfe-Smith 26 303.0 DNC 303.0
254th Junior Topper 17724 QMSC William Cook   0 303.0 DNF 303.0
254th Lady Fireball 14755 Island Barn RSC David Ryder Michelle Ryder 37 303.0 DNC 303.0
254th 29er 773 Lymington Town Ben Batten Tim Gratton 46 303.0 DSQ 303.0
254th Lightning 368 409 Manor Park SC Lee Bratley   16 303.0 DNC 303.0
254th Lark 2480 Shustoke Kevin Rose Lucy Evans 25 303.0 DNC 303.0
254th Lady 29er 983 Staunton Harold SC Hannah Jones James Parker Mowbray 46 303.0 DNF 303.0
254th Grand Master Flying 15 3711 QMSC Philip Owen Murphy Andrew 31 303.0 OCS 303.0
254th 29er 1509 QMSC Callum Ellis Will Harris 46 303.0 DNF 303.0
254th International Moth 3766 Eastbourne Soverign SC Alex Koukourakis   80 303.0 DNC 303.0
254th Laser 199898 Desborough SC Mark Hartley   20 303.0 DNF 303.0
254th Junior Lady Topper 46790 Docklands Sailing And Watersports Centre Leila Moore   0 303.0 DNF 303.0
254th Junior Lady 29er 736 Emsworth SC Ruth Allan Tess Allan 46 303.0 OCS 303.0
254th Lady 29er 134 Erith YC Imogen Scott Aaron Reynolds 46 303.0 DSQ 303.0
254th RS 300 356 Hlstc Allan Edwards   34 303.0 DNF 303.0
254th Merlin Rocket 3616 Grafham Water SC Peter Horn Niki Horn 35 303.0 DNC 303.0
254th Merlin Rocket 3511 Hampton SC Andrew Mills Ellie Mills 35 303.0 DNF 303.0
254th Junior RS Feva 4625 Burghfield SC Paddy Gannon Sam Pearce 10 303.0 DNF 303.0
254th Laser 153586 Desborough SC Michael Craker   20 303.0 DNC 303.0
254th Icon 4 Chew Valley Lake SC Toby Peacock Duncan Manning 36 303.0 OCS 303.0
254th Merlin Rocket 3583 Blithfield SC Chris Martin Dan Morgan 35 303.0 DNF 303.0
254th Kestrel 964 Brixham YC Martin Wark Faye Wark 29 303.0 DNF 303.0
254th Solo 5161 Carsington SC Michael Sims   15 303.0 DNF 303.0
254th Laser 41446 Desborough SC Mike Barrett   20 303.0 DNF 303.0
254th Laser Radial 176774 QMSC Simon Smith   17 303.0 DNF 303.0
254th Junior Topper 4 WYC Conor Lamb   0 303.0 DNF 303.0
254th Junior Topper 47077 Whitstable YC Issie Bruton   0 303.0 DNF 303.0
254th Laser Radial 159277 QMSC Martin Wadsworth   17 303.0 DNF 303.0
254th Junior Lady 420 52566 Warsash SC Morgan Dibb Gemma Bird 25 303.0 DNF 303.0
254th National 12 3398 Twickenham YC Tom Hill Luke Crawford 26 303.0 DNF 303.0
254th National 12 3143 Twickenham YC Alistair Edwards Amy Mcelroy 26 303.0 DNF 303.0
254th RS 400 854 Weston SC David Rickard Chris Brown 41 303.0 DNF 303.0
254th Grand Master Albacore 6416 Wimbleball SC Wallace Nicholls Tess Nixon 26 303.0 DNF 303.0
254th International 14 1548 Weston SC Julian Pearson Nick Martin 62 303.0 DNF 303.0
254th RS 400 816 QMSC Keith Hards Tim Hards 41 303.0 DNF 303.0
254th Phantom 1216 Oxford SC Chris Burrows   32 303.0 DNF 303.0
254th International 14 1517 Netley Ben McGrane James Hughes 62 303.0 DNF 303.0
254th Junior Laser 164424 Erith YC Patrick McQuilkin   20 303.0 DNF 303.0
254th RS 200 1311 RWBSC / HLSC Matt Mee Emma Norris 29 303.0 DNF 303.0
254th Junior Lady RS Feva 2376 Docklands Sailing And Watersports Centre Iona Dixon Callum Dixon 10 303.0 OCS 303.0
254th International Moth 3861 Littleton / QMSC Tim O'Toole   80 303.0 DNF 303.0
254th International Moth 3715 HISC Jason Russell   80 303.0 DNF 303.0
254th International 14 1540 HISC Andy Partington Tom Partington 62 303.0 DNF 303.0
254th International Moth 3918 HISC S Hiscocks   80 303.0 DNF 303.0
254th RS 100 380 HISC David Hitchcock   37 303.0 DNF 303.0
254th Junior Topper 47154 QMSC Haken Digby   0 303.0 DNF 303.0
254th Grand Master Enterprise 22812 Hampton SC John Hollands Colin Goodwin 19 303.0 DNF 303.0
254th Solo 5270 QMSC Iain McGregor   15 303.0 DNF 303.0
254th Laser 185730 QMSC Tristan Zipfel   20 303.0 DNF 303.0

R1

Start: BM, Finishes: Place
Rank Category Lady Class Sail No Club Helm Crew Start No Place
1 International Moth 3619 Stokes Bay SC Jason Belben   80 1
2 International Moth 3708 HISC Michael Lennon   80 2
3 International Moth 3804 HISC Ricky Tagg   80 3
4 International Moth 3795 Royal Lymington YC Peter Barton   80 4
5 Fireball 15065 RNSA Sam Mettam Richard Anderton 37 5
6 International 14 1509 Castle Cove SC Sam Pascoe Alex Knight 62 6
7 International 14 1538 HISC Dave Bosnia Neale Jones 62 7
8 Merlin Rocket 3675 Frensham Pond Nick Craig James Stewart 35 8
9 Fireball 14898 Weir Wood SC Paul Callen Adam Whitehouse 37 9
10 National 12 3526 Northampton SC Tom Stewart Charlotte Stewart 26 10
11 Merlin Rocket 3722 Blithfield SC Matt Biggs Ben Hollis 35 11
12 Fireball 150 Nottingham SC Tim Rush Richard Nurse 37 12
13 RS 200 1328 Grafham Water SC Ben Saxton Tba Tba 29 13
14 Merlin Rocket 3676 Cookham Reach SC Simon Blake Phil Dalby 35 14
15 National 12 3530 Burghfield SC Graham Camm Zoe Ballantyne 26 15
16 International Moth 891 BCYC Mike Cooke   80 16
17 RS 200 1311 Hollingworth Lake SC Matt Mee Emma Norris 29 17
18 Merlin Rocket 3727 HISC Tim Fells Chris Downham 35 18
19 Junior Laser Radial 190913 Castle Cove SC Sam Barker   17 19
20 Laser 198960 QMSC Valentin Nedyalkov   20 20
21 RS 300 411 BCYC Steve Bolland   34 21
22 International Moth 3805 Rock SC Tom Offer   80 22
23 International 14 1501 Tamesis SC / RTYC James Fox Jon Blackburn 62 23
24 Merlin Rocket 3697 Shoreham SC Alex Jackson Frances Gifford 35 24
25 420 53703 QMSC William Kennedy Alex Curtis 25 25
26 Junior Lady 29er 1960 Emsworth SC Vikki Payne Stephanie Orton 46 26
27 Scorpion 2024 Chipstead B Wolfenden Racheal 28 27
28 RS 800 1153 Royal Lymington YC Rob Watson John Clifton 56 28
29 RS 800 1160 Stokes Bay SC Dan Kilsby Bart Bridgen 56 29
30 National 12 3528 Ranelagh SC Jon Ibbotson Sarah Bines 26 30
31 International Moth 3614 QMSC Doug Pybus   80 31
32 Junior 420 53871 Itchenor SC Hugo Sloper James Dodd 25 32
33 Lark 2530 RCYC Steve Hall Simon Haighton 25 33
34 RS 800 1166 Chew Valley Lake SC Ralph Singleton Ollie Singleton 56 34
35 Junior Topper 46625 Burghfield SC Matthew Stephens   0 35
36 Osprey 1348 Restronguet SC Mike Pickering Mike Priddle 41 36
37 Albacore 8155 RYA Neville Herbert Steve Penfold 26 37
38 Laser Radial 191701 Restronguet & Sutton Bingham Robert Dyer   17 38
39 Junior Topper 46223 HISC Felix Crowther   0 39
40 Laser 188781 Hill Head SC Ian Morgan   20 40
41 Junior Laser Radial 173742 Salcombe YC Michael Calvert   17 41
42 RS 600 920 Northampton SC Peter Nelson   43 42
43 Scorpion 2013 SHSC Peter Gray Richard Pepperdine 28 43
44 505 8834 Shoreham SC Peter Bennett Tylo Hamsworth 46 44
45 Laser 176568 Emsworth Slipper SC Jim Fifield   20 45
46 RS 800 1089 Emberton Roger Phillips Will Crocker 56 46
47 Merlin Rocket 3723 Blithfield SC Simon Potts Holly Scott 35 47
48 International Moth 3837 HISC Geoff Garneth   80 48
49 420 54163 SHSC Matt Foskett Chris Taylor 25 49
50 Topper 17501 Papercourt SC Clive Jackson   0 50
51 RS 400 1321 Gurnard SC Jim Downer Jon Price 41 51
52 505 8881 Rock SC Roger Deane Adam Kenney 46 52
53 Junior Topper 46702 HISC Hamish Streeter   0 53
54 RS 400 1362 Gurnard SC Brett Aarons Robbie Southwell 41 54
55 Osprey 1349 West Riding SC Mark Weston Simon Hawkes 41 55
56 Merlin Rocket 3730 Blithfield SC Paul Hollis James Dawes 35 56
57 Albacore 7504 Rudyard Lake John Gimson Paul Gimson 26 57
58 Laser 2000 22088 Royal Artillery YC Matt Sargent Clare Sargent 22 58
59 Blaze 7571 Royal Solent YC Myles Mence   31 59
60 Lady RS 800 864 Weston SC Ella Mitchell James Morland 56 60
61 Lady 420 53327 QMSC Caroline Croft Henriette Brand 25 61
62 Lark 25 Shustoke Stuart Hydon Nick Hydon 25 62
63 Junior Lady RS Feva 4355 HISC / Lymington Town SC Anna Prescott Jess Eales 10 63
64 International Moth 3892 QMSC Andrew Friend   80 64
65 Osprey 1337 Datchet Water SC Paddy Lewis Tom Holland 41 65
66 Lady Laser 4.7 72406 Hill Head SC Brenda Hoult   10 66
67 RS 400 1203 QMSC Richard Gray Jon Dyas 41 67
68 International Moth 3445 Bartley SC Richard Westbury   80 68
69 Laser 195866 QMSC Dave Freeman   20 69
70 Musto Skiff 262 Stokes Bay SC Andy Rice   51 70
71 Laser 195223 QMSC Michael Hicks   20 71
72 Laser 189111 QMSC Neil Crossouard   20 72
73 Laser 198962 Bewl Valley SC Rob Cage   20 73
74 Grand Master RS 400 1339 Bartley SC Mark Peddington Colin Staite 41 74
75 Lark 2519 RYA Charlie Roome David Marlow 25 75
76 Phantom 1383 Castle Cove SC Nick Orman   32 76
77 Merlin Rocket 3555 Hampton SC Tim Harridge Ben Harridge 35 77
78 Phantom 1375 Brancaster Staithe SC Tim Andrews   32 78
79 Junior Lady 29er 1235 QMSC Abigail Croft Alice Masterman 46 79
80 RS 200 1406 Burghfield SC Ian Martin Chris Martin 29 80
81 Lark 2411 Ranelagh SC Chris Whitehouse Elena Bremer 25 81
82 D-One 105 Rudyard Lake Andy Couch   39 82
83 RS 200 487 QMSC James Boyce Sam Tozer 29 83
84 Scorpion 2022 Northampton SC Tom Castle Tim Hartley 28 84
85 Junior Lady Topper 46969 QMSC Harriet Ward   0 85
86 RS 200 1452 QMSC Will Henderson Rob Henderson 29 86
87 Laser Radial 195110 Middle Nene Daniel Wigmore   17 87
88 RS 600 951 Fishers Green SC Michael Iszatt   43 88
89 Osprey 1343 Poole YC Richard Marshall Steve Odale 41 89
90 Laser Radial 179600 QMSC Mark Sancken   17 90
91 Lady Laser Radial 196559 Hill Head SC Kerry Morgan   17 91
92 National 12 3418 Salcombe YC Arthur Henderson Mat Currell 26 92
93 Hornet 2176 Paxton Lakes SC Toby Barsley-Dale Gareth Russell 36 93
94 RS 600 963 Burghfield SC Mark Cooper   43 94
95 RS 200 1317 Solent Uni SC Rob Gullan Jack Holden 29 95
96 Lady Merlin Rocket 3710 HISC Andrea Ralph John Rees 35 96
97 X1 01 London Corinthian SC Martin Dixon Chris Ingram 41 97
98 Fireball 14907 Shoreham SC Stewart Scarff   37 98
99 505 9079 RYA Pete Mitchell Jamie Lea 46 99
100 Grand Master National 18 375 Lymington Jeremy Vines   39 100
101 Phantom 1386 Island Barn RSC Nick Mason   32 101
102 RS 200 584 Netley Olivier Vidal Roz McGrane 29 102
103 Phantom 1327 Brancaster Staithe SC Will Ellison   32 103
104 Merlin Rocket 3692 Whitstable YC Rien Zilvold Julie Nuttall 35 104
105 RS 200 1087 Broadstairs Tim Ellis Subo Russell 29 105
106 Laser EPS 115 Island Barn RSC Mike Storey   31 106
107 Junior Laser 197916 Maidenhead SC Ian Stone   20 107
108 OK 21 West Oxfordshire SC Richard Burton   20 108
109 Lady Enterprise 22933 Burghfield SC Ann Jackson Avan Skeens 19 109
110 Lady RS 500 575 RYA Josie Gliddon Ben Wells 37 110
111 International Moth 3757 Royal Lymington YC Ben Paton   80 111
112 Laser 189092 QMSC Gareth Edwards   20 112
113 Junior National 12 3517 Hunts SC Tim Lupton Stephen Carver 26 113
114 Junior Lady Laser Radial 176839 Burghfield SC Lottie Harland   17 114
115 GP14 13922 Wembley SC Rob Janering Hugh Mehta 19 115
116 Junior Laser Radial 183950 Bewl Valley SC Oliver Cage-White   17 116
117 Laser 195108 QMSC Peter Young   20 117
118 Solo 4386 Littleton SC Mike Dray   15 118
119 Enterprise 23015 Burghfield SC Nick Jackson Laura Nokes 19 119
120 Phantom 1390 Carsington SC Richard Sims   32 120
121 Junior Lady Topper 46484 Burghfield SC Katie Barraclough   0 121
122 Firefly 1867 Rickmansworth SC Steven Greaves Amy Morris 14 122
123 Enterprise 22901 Midland SC Paul Young Megan Ward 19 123
124 RS 200 1239 Littleton SC Daniel Goodman Debbie Robertshaw 29 124
125 Phantom 1298 Tewkesbury SC Olly Hopkins   32 125
126 Junior Topper 46623 Island Barn RSC Will Scott   0 126
127 Junior Topper 44131 Cransley SC Tom Bull   0 127
128 National 12 3316 Midland SC Ian Smith Jenny Chen 26 128
129 Laser 195225 QMSC Michael Pryer   20 129
130 Graduate 2976 Papercourt SC Fraser Hayden Jane Argenti 17 130
131 RS 200 849 Papercourt SC Jon Paton Sue Michelmore 29 131
132 Junior RS Feva 3883 HISC Jamie Smith David Brand 10 132
133 Junior Lady Topper 46889 QMSC Lucy Gates   0 133
134 Junior Topper 45710 QMSC James Cook   0 134
135 Junior Laser 4.7 189607 Papercourt SC Simon Hamment   10 135
136 Firefly 2246 West Oxfordshire SC Tony Thresher Moira Thresher 14 136
137 Firefly 3095 Castaways Christian Guy Alistair Ewing 14 137
138 Junior Topper 44375 Papercourt SC Matthew Hodges   0 138
139 Firefly 8 West Oxford SC Tom Lonsdale Emily Herridge 14 139
140 Laser Radial 180329 QMSC Marco Severi   17 140
141 Junior Laser 195287 Shearwater Rob Bunce   20 141
142 Laser Radial 128848 South Bank SC Renato Hidalgo   17 142
143 Merlin Rocket 3569 Upper Thames YC Martin Hunter Jilly Blake 35 143
144 RS 400 1289 Leigh And Lowton SC Stuart Halman Gillian Greenacre 41 144
145 Junior 29er 1220 QMSC Murray Hampshire Hugh Ward 46 145
146 Fireball 14452 Datchet Water SC Andy Robinson Fenela Williams 37 146
147 Musto Skiff 456 Whitstable YC Sergei Samus   51 147
148 Laser Bahia 114 QMSC Griff Tanner Matt Conner 24 148
149 Merlin Rocket 3484 Redoubt SC Neal Gibson Keith Macey 35 149
150 Junior Laser 4.7 198296 Datchet Water SC Matthew Walmsley   10 150
151 RS 400 58 QMSC Tim Anderton Steve Mitchell 41 151
152 Hadron 1 Felixstowe Ferry SC Steve Dunn   32 152
153 RS 200 1331 Chipstead Laurence Gibbons Millie Gibbons 29 153
154 Junior RS Feva 4102 Burghfield SC Matt Hill Eve Townsend 10 154
155 Grand Master Miracle 4021 Maidenhead SC Brian Jones Paul Cook 11 155
156 Merlin Rocket 3682 Fishers Green SC Jonathan Steward Nick Yannakoyorgos 35 156
157 B14 749 Royal Southampton YC Olly Love Gareth Lincoln 51 157
158 D-One 72 QMSC Tim Garvin   39 158
159 Lady Firefly 2223 Hamble River SC Bryony Meakins Steph Harding 14 159
160 Junior Lady Topper 45614 Bough Beech SC Imogen Smith   0 160
161 29er 158 Datchet Water SC Daniel Druce Nick Adam 46 161
162 RS 200 488 Weir Wood SC Martin Pascoe Megan Pascoe 29 162
163 Fireball 14099 Datchet Water SC Glenn Bolton Adam Sykes 37 163
164 Solo 5202 Papercourt SC Frank Brown   15 164
165 Lightning 368 253 Up River YC Simon Hopkins   16 165
166 Lady RS 200 1177 Brancaster Staithe SC Claudia Spink Kiki Spink 29 166
167 Laser 4000 4694 Datchet Water SC Martin Wilson Harry Wilson 44 167
168 International Moth 3373 QMSC Neil Baker   80 168
169 Laser 2 9212 Hawley Lake Andrew Whapshott Tom Bruton 30 169
170 Europe 293 Chew Valley Lake SC Andy Harris   17 170
171 Merlin Rocket 3645 Cookham Reach SC Jeremy Deacon Ben Archer 35 171
172 Laser Radial 18247 Cotswold SC George Hocking   17 172
173 Laser 184354 Middle Nene Simon Wigmore   20 173
174 Laser 4 QMSC Sebastian Scovell   20 174
175 D-One 104 Tewkesbury SC Charlie Chandler   39 175
176 D-One 65 HISC Andrew Streeter   39 176
177 Comet 867 Burghfield SC Christopher Robinson   13 177
178 Junior RS Feva 2574 Papercourt & HISC Jessy Hammett Harriet Lucas-Clements 10 178
179 Junior Lady Laser 4.7 183099 QMSC Emily Smith   10 179
180 Laser 121935 Hawley Lake David Grant   20 180
181 RS 200 1088 Papercourt SC Andrew Boyce Charlie Beck 29 181
182 Junior Lightning 368 288 Up River YC Matt Hopkins   16 182
183 Topaz Xenon 4218 Earlswood Lakes Sailing Club Darren Layton Michael Guest 28 183
184 RS 700 1001 Chichester YC Eddie Gatehouse   51 184
185 D-One 110 Tewkesbury SC Russ Hopkins   39 185
186 Junior Lady Scorpion 2002 Poole Yacht Club Helena Pugh Libby Courage 28 186
187 Grand Master Merlin Rocket 3662 Chelmarsh SC Mike Whitehouse Karen Whitehouse 35 187
188 Solo 5138 Paxton Lakes SC Patrick Overs   15 188
189 Comet 564 Cransley SC Nigel Austin   13 189
190 Enterprise 23042 Shoreham SC Ian O'Dell Tim Richardson 19 190
191 Cherub 3203 Thornbury SC Phil Kirk Nick Pratt 50 191
192 Junior 29er 1275 Emsworth SC Hugo Tucker Tim Collino 46 192
193 RS 400 1301 Eastbourne Sovereign SC Ben Daigneault Ben Gosling - Davis 41 193
194 Lady Lightning 368 325 Up River YC Penny Yarwood   16 194
195 RS 700 944 QMSC James Bayliss   51 195
196 Junior Topper 724 Royal Harwich YC Gus Dixon   0 196
197 Enterprise 21313 Desborough SC Paul Stapleton Tom Stapleton 19 197
198 Junior Lady 420 52426 Exmouth Katie Kinver Georgina Hearth 25 198
199 Laser 4000 4281 Erith YC Ed Sumner Jerry Mitchell 44 199
200 Junior Topper 24831 Crawley Mariners Yacht Club Thomas Chapman   0 200
201 Wayfarer 6042 Island Barn RSC Jamie Scott Neil Caldwell 20 201
202 RS 200 285 Sam Rowe Mitch Webb 29 202
203 RS 400 1090 QMSC Daniel Hawkins James Farquharson 41 203
204 Junior Lady RS Feva 3100 HISC Anna Lucas-Clements Lucy Harris 10 204
205 RS 400 845 Island Barn RSC Douglas Clow Ian Hamilton 41 205
206 Bosun 3 Spinnaker SC Andrew Musselwhite David Sargent 11 206
207 RS 200 997 King George / Fishers Green SC Mo Allen   29 207
208 Grand Master Enterprise 23218 Hampton SC Philip Chambers Ameila Goodwin 19 208
209 Junior Farr 3.7 384 Oxford SC Piers Hugh Smith   33 209
210 Lady 29er 475 Weston SC Amber Brown Jamie Brown 46 210
211 Comet Race 503 Cotswold SC Brian Weatherley Denise Weatherley 30 211
212 Comet 597 Baltic Wharf Sailing Club Ben Palmer   13 212
213 RS Vision 1123 Desborough SC Paul Johnson Chris Abell 24 213
214 Junior Topper 45976 QMSC Daniel Martin   0 214
215 RS 400 1037 QMSC Christopher Stanton Tom Mallett 41 215
216 Wayfarer 10520 Shadwell SC Andrew Ktenais Rachel Sheridan 20 216
217 Grand Master Comet 704 Clive Chapman   13 217
218 Laser 2000 2244 Burghfield SC Mark Wilkes Falco Swineen-Wilkes 22 218
219 Lady Lightning 368 406 West Oxfordshire SC Caroline Key   16 219
220 Junior Lady RS Feva 3458 QMSC Isabel Davies Rebecca Addison 10 220
221 Junior Topper 45571 Royal Harwich YC Ollie Dixon   0 221
222 Junior Topper 46893 QMSC Patrick Croghan   0 222
223 Comet Versa 223 Cotswold SC Sam Hocking Ellen Clancy 16 223
224 Junior Topper 43126 Papercourt SC George Zavos   0 224
225 International Moth 11 QMSC Leigh Albrecht   80 225
226 Junior Topper 10517 QMSC Edward Benz   0 226
227 Lady Laser 4.7 166639 South Bank SC Olga Luzon   10 227
228 RS 200 1073 QMSC Will Bates David Bates 29 228
229 Junior Topper 43054 Corinthian Otters Louis Brand   0 229
230 RS 200 749 Island Barn RSC Xavier Quillien Clare Man 29 230
231 National 12 3302 Burghfield SC Alan Beeton Helen Barry 26 231
232 Buzz 460 Thornbury SC Jeremy Warren Rob Deverell 33 232
233 International Moth 3720 HISC Andrea Biagioni   80 233
234 International 14 1508 Itchenor SC Colin Smith Peter Helm 62 234
235 Junior Topper 46538 QMSC George Nelson   0 235
236 Junior Lady Topper 46728 QMSC Charly Lloyd   0 236
237 Byte 1661 South Bank SC Steven King   14 237
238 Sailability Lady 2.4mr 69 QMSC Margaret Foreman   8 238
239 GP14 13893 South Bank SC Gary Marshall Hannah Steaggles 19 239
240 Laser 2000 68 QMSC Nigel Borman Quentin Stanley 22 240
241 Junior Laser Radial 196523 Erith YC Andrew Rose   17 241
242 Junior Lady RS Feva 3908 QMSC Katie Davies Gemma Keers 10 242
243 Grand Master Lady Enterprise 21078 South Bank SC Sara Bennett Jane Stanton-Humphreys 19 243
244 RS 200 237 Island Barn RSC Nick Marley Clare Cork 29 244
245 Laser 5000 5233 Army Sailing Association/dale Yacht Club Taff Owens Nigel Simms 52 245
246 Junior Topper 46919 QMSC Michael Smith   0 246
247 Topaz Xenon 1 South Bank SC A Munro-Faure C Phillips 28 247
248 Junior 29er 79 Erith YC Oliver Scott Tom Mitchell 46 248
249 Junior Topper 45770 QMSC Alex Knight   0 249
250 Enterprise 22813 South Bank SC Jeremy Kahn Julia Payne 19 250
251 Junior Lady Topper 46792 Docklands Sailing And Watersports Centre Grace Bradley-Shankar   0 251
252 Lark 1501 Papercourt SC Luigi Gartner Nick Harman 25 252
253 Junior Topper 46725 QMSC Edward Mallett   0 253
254 Junior Topper 17724 QMSC William Cook   0 DNF
254 29er 773 Lymington Town Ben Batten Tim Gratton 46 DSQ
254 Lady 29er 983 Staunton Harold SC Hannah Jones James Parker Mowbray 46 DNF
254 Grand Master Flying 15 3711 QMSC Philip Owen Murphy Andrew 31 OCS
254 29er 1509 QMSC Callum Ellis Will Harris 46 DNF
254 Laser 199898 Desborough SC Mark Hartley   20 DNF
254 Junior Lady Topper 46790 Docklands Sailing And Watersports Centre Leila Moore   0 DNF
254 Junior Lady 29er 736 Emsworth SC Ruth Allan Tess Allan 46 OCS
254 Lady 29er 134 Erith YC Imogen Scott Aaron Reynolds 46 DSQ
254 RS 300 356 Hlstc Allan Edwards   34 DNF
254 Merlin Rocket 3511 Hampton SC Andrew Mills Ellie Mills 35 DNF
254 Junior RS Feva 4625 Burghfield SC Paddy Gannon Sam Pearce 10 DNF
254 Icon 4 Chew Valley Lake SC Toby Peacock Duncan Manning 36 OCS
254 Merlin Rocket 3583 Blithfield SC Chris Martin Dan Morgan 35 DNF
254 Kestrel 964 Brixham YC Martin Wark Faye Wark 29 DNF
254 Solo 5161 Carsington SC Michael Sims   15 DNF
254 Laser 41446 Desborough SC Mike Barrett   20 DNF
254 Laser Radial 176774 QMSC Simon Smith   17 DNF
254 Junior Topper 4 WYC Conor Lamb   0 DNF
254 Junior Topper 47077 Whitstable YC Issie Bruton   0 DNF
254 Laser Radial 159277 QMSC Martin Wadsworth   17 DNF
254 Junior Lady 420 52566 Warsash SC Morgan Dibb Gemma Bird 25 DNF
254 National 12 3398 Twickenham YC Tom Hill Luke Crawford 26 DNF
254 National 12 3143 Twickenham YC Alistair Edwards Amy Mcelroy 26 DNF
254 RS 400 854 Weston SC David Rickard Chris Brown 41 DNF
254 Grand Master Albacore 6416 Wimbleball SC Wallace Nicholls Tess Nixon 26 DNF
254 International 14 1548 Weston SC Julian Pearson Nick Martin 62 DNF
254 RS 400 816 QMSC Keith Hards Tim Hards 41 DNF
254 Phantom 1216 Oxford SC Chris Burrows   32 DNF
254 International 14 1517 Netley Ben McGrane James Hughes 62 DNF
254 Junior Laser 164424 Erith YC Patrick McQuilkin   20 DNF
254 RS 200 1311 RWBSC / HLSC Matt Mee Emma Norris 29 DNF
254 Junior Lady RS Feva 2376 Docklands Sailing And Watersports Centre Iona Dixon Callum Dixon 10 OCS
254 International Moth 3861 Littleton / QMSC Tim O'Toole   80 DNF
254 International Moth 3715 HISC Jason Russell   80 DNF
254 International 14 1540 HISC Andy Partington Tom Partington 62 DNF
254 International Moth 3918 HISC S Hiscocks   80 DNF
254 RS 100 380 HISC David Hitchcock   37 DNF
254 Junior Topper 47154 QMSC Haken Digby   0 DNF
254 Grand Master Enterprise 22812 Hampton SC John Hollands Colin Goodwin 19 DNF
254 Solo 5270 QMSC Iain McGregor   15 DNF
254 Laser 185730 QMSC Tristan Zipfel   20 DNF



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com