B14 & Cherub Inland Championships

Queen Mary Sailing Club

B14 & Cherub Inland Championships

B14 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st B14 B14 758 Haven Ports YC Tim Harrison Jonny Ratcliffe (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd B14 B14 771 Brightlingsea SC Mike Bees Martin Worth (7.0) 6.0 1.0 3.0 3.0 2.0 22.0 15.0
3rd B14 B14 761 Weston / RYA Mark Emmett Allan Stuart 3.0 2.0 3.0 (6.0) 4.0 4.0 22.0 16.0
4th B14 B14 788 Whitstable SC Mark Barnes Alex Jones 4.0 3.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 23.0 18.0
5th B14 B14 772 Weston SC Mark Watts Kathy Sherratt 1.0 (11.0) 5.0 2.0 8.0 5.0 32.0 21.0
6th B14 B14 769 Hythe & Saltwood SC Dan Cowin Dan Hollands 6.0 4.0 (8.0) 5.0 2.0 7.0 32.0 24.0
7th B14 B14 66 Tata SC Margam Simon Brewer Alistair Ramsden 5.0 (9.0) 6.0 8.0 7.0 8.0 43.0 34.0
8th B14 B14 742 Weston SC Carl Raynes Guy Raynes (12.0) 5.0 11.0 7.0 6.0 10.0 51.0 39.0
9th B14 B14 nn (694) Bough Beech SC Alastiar Moppett Rory Moppett (13.0) 7.0 10.0 12.0 9.0 6.0 57.0 44.0
10th B14 B14 766 Broxbone SC Barry Price Al Storer 9.0 (12.0) 12.0 11.0 11.0 9.0 64.0 52.0
11th B14 B14 709 Lymington Town SC Declan Clamp Gary Stones 8.0 8.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 68.0 53.0
12th B14 B14 775 QMSC Rhys Triffitt Gareth Lincoln 10.0 10.0 9.0 (13.0) 12.0 12.0 66.0 53.0
13th B14 B14 7661 Lymington SC Tom Gatehouse Kate Wardle 11.0 13.0 (14.0) 9.0 10.0 13.0 70.0 56.0
14th B14 B14 744 Weston SC Don Forster Sarah Turnbull-Ditlev (14.0) 14.0 13.0 10.0 13.0 11.0 75.0 61.0

Cherub Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Cherub Cherub 3212 Chew Valley SC Paul Croote Tom Hole 1.0 (5.0) 2.0 3.0 1.0 2.0 14.0 9.0
2nd Cherub Cherub 2698 Weirwood SC Paul Jenkins Peter Jenkins 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 (4.0) 13.0 9.0
3rd Cherub Cherub 3202 QMSC Andrew Peters Jeraldine Peters 3.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 1.0 20.0 15.0
4th Cherub Cherub 3204 Brightlingsea SC Graham Bridle Eddie Bridle (7.0) 4.0 3.0 1.0 2.0 6.0 23.0 16.0
5th Cherub Cherub 3203 Thornbury SC Philip Kirk Callum Bennett 4.0 2.0 (5.0) 4.0 5.0 3.0 23.0 18.0
6th Cherub Cherub 2663 NCSC Ade White Joe White 6.0 6.0 (8.0) 7.0 6.0 5.0 38.0 30.0
7th Cherub Cherub 2644 Dee SC Jonathan Harris Alexander Harris 5.0 7.0 6.0 6.0 (9.0) 7.0 40.0 31.0
8th Cherub Cherub 2688 HISC Ben Rushton Sam Rushton (10.0) 8.0 7.0 10.0 8.0 8.0 51.0 41.0
9th Cherub Cherub 2646 Nick Pratt Jo Hutchinson 11.0 10.0 10.0 9.0 10.0 (16.0 DNC) 66.0 50.0
10th Cherub Cherub 2685 Bartley Green Nigle Modern Sam Modern 12.0 12.0 9.0 11.0 7.0 (16.0 DNC) 67.0 51.0
11th Cherub Cherub 2693 HISC Clive Everest Alex 9.0 11.0 (16.0 DNC) 8.0 16.0 DNC 16.0 DNC 76.0 60.0
12th Cherub Cherub 3213 Netley SC Tom Kiddle Matthew Kiddle 8.0 9.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 81.0 65.0
13th Cherub Cherub 2648 Netley SC Tim Noyce Kate Noyce (16.0 DNC) 16.0 DNC 11.0 12.0 11.0 16.0 DNC 82.0 66.0
14th Cherub Cherub 2661 UKLLOA Andrew Whapslott Hattie Hole (16.0 DNC) 13.0 12.0 16.0 DNF 16.0 DNF 16.0 DNC 89.0 73.0
15th Cherub Cherub 2674 Chew Valley SC Rich Hole Simon Jones 13.0 (16.0 DNF) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 93.0 77.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com