Virtual Rigger 40th Bloody Mary Final Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 338, Scoring system: Appendix A
Rank Category Lady Class SailNo Club Helm Crew Start No R1 Total Nett
1st International Moth 3979 Stokes Bay SC / Hamble River SC Robert Greenhalgh   86 1.0 1.0 1.0
2nd International Moth 3892 QMSC / Norfolk Punt Club Andrew Friend   86 2.0 2.0 2.0
3rd International Moth 3795 Royal Lym YC Peter Barton   86 3.0 3.0 3.0
4th 49er BER Bartley SC Rick Peacock Nick Murray 70 4.0 4.0 4.0
5th Contender 2465 Datchet SC Stuart Jones   36 5.0 5.0 5.0
6th RS 800 1202 Shoreham SC Rob Watson John Clifton 57 6.0 6.0 6.0
7th RS 800 1203 Grafham SC Tim Saxton Claire Lasko 57 7.0 7.0 7.0
8th RS 800 1200 Steve Wilson Toby Wincer 57 8.0 8.0 8.0
9th International 14 1509 Castle Cove SC Sam Pascoe Alex Knight 66 9.0 9.0 9.0
10th JUNIOR 29er 2027 Draycote Water SC Rob Loveridge Emma Loveridge 46 10.0 10.0 10.0
11th National 12 3530 Burghfield SC Graham Camm Zoe Ballantyne 27 11.0 11.0 11.0
12th Merlin Rocket 3712 Parkstone YC Jon Gorringe Toby Lewis 37 12.0 12.0 12.0
13th International Moth 1 WPNSA / HISC S Hiscocks   86 13.0 13.0 13.0
14th Fireball 15013 Chips Howarth Vyv Townend 38 14.0 14.0 14.0
15th Fireball 15081 HISC Sam Mettam Richard Anderton 38 15.0 15.0 15.0
16th National 12 3540 Ranelagh SC Jon Ibbotson Charlotte Stewart 27 16.0 16.0 16.0
17th Fireball 15083 Sheffield VC Thomas Gillard Andy 'Shandy' Tompson 38 17.0 17.0 17.0
18th Solo 5302 Carsington SC Michael Sims   17 18.0 18.0 18.0
19th Fireball 15085 Thorpe Bay YC David Hall Paul Constable 38 19.0 19.0 19.0
20th Tasar 2833 Porthpean SC Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 33 20.0 20.0 20.0
21st Phantom 1345 Rudyard Lake SC Andy Couch   34 21.0 21.0 21.0
22nd RS 600 920 Northampton SC Peter Nelson   44 22.0 22.0 22.0
23rd International 14 1540 HISC Andy Partington Tom Partington 66 23.0 23.0 23.0
24th Merlin Rocket 3684 Blithfield SC / Hollingworth SC Andy Davies Pippa Taylor 37 24.0 24.0 24.0
25th Merlin Rocket 3739 Netley SC Ben McGrane Roz McGrane 37 25.0 25.0 25.0
26th International Moth 3944 Bartley SC Richard Westbury   86 26.0 26.0 26.0
27th Fireball 15065 Nottingham SC Tim Rush Dan Ellis 38 27.0 27.0 27.0
28th Osprey 552 Restronguet Mike Pickering Mike Priddle 41 28.0 28.0 28.0
29th Blaze 678 Warsash SC Rob Jones   31 29.0 29.0 29.0
30th Laser 200906 Staunton Harold SC Craig Williamson   21 30.0 30.0 30.0
31st JUNIOR 420 53703 FPSC / RLymYC Ben Hazeldine Rhos Hawes 26 31.0 31.0 31.0
32nd Merlin Rocket 3743 Blithfield SC Matt Biggs John Hackett 37 32.0 32.0 32.0
33rd RS 400 1321 Gurnard SC Jim Downer Jon Price 41 33.0 33.0 33.0
34th Laser Radial 201591 QMSC Graham Cook   19 34.0 34.0 34.0
35th JUNIOR Lady 29er 1960 Emsworth SC / HISC Vikki Payne Stephanie Orton 46 35.0 35.0 35.0
36th 505 9088 Notts County SC Andy Smith Alex Davies 48 36.0 36.0 36.0
37th Merlin Rocket 3703 Parkstone & Hollingworth Richard Whitworth Sarah Bines 37 37.0 37.0 37.0
38th Laser Radial 198962 Bewl Valley SC Rob Cage   19 38.0 38.0 38.0
39th Merlin Rocket 3738 Cookham Reach SC Simon Brace Alex Jackson 37 39.0 39.0 39.0
40th Laser 180952 Andy Le Grice   21 40.0 40.0 40.0
41st D-One 153 Frensham Pond SC Nick Craig   38 41.0 41.0 41.0
42nd Merlin Rocket 3732 Northampton SC Dave Wade Ben Rayner 37 42.0 42.0 42.0
43rd Merlin Rocket 3734 HISC David Hayes Jonny Ratcliffe 37 43.0 43.0 43.0
44th International Moth 3614 QMSC Doug Pybus   86 44.0 44.0 44.0
45th Lady Laser 4.7 203315 Hill Head SC Brenda Hoult   11 45.0 45.0 45.0
46th Laser 176568 QMSC Jim Fifield   21 46.0 46.0 46.0
47th RS 200 1481 Royal Lym YC James Rusden Will Rusden 30 47.0 47.0 47.0
48th Phantom 55 Wimbleball Simon Hawkes   34 48.0 48.0 48.0
49th Merlin Rocket 3722 Frensham Pond SC Roger Gilbert Jane Gilbert 37 49.0 49.0 49.0
50th RS 800 1166 Datchet SC Ralph Singleton Mel Kwan 57 50.0 50.0 50.0
51st 505 8835 Datchet SC Charlie Walters Dougal Cram 48 51.0 51.0 51.0
52nd JUNIOR Lady Topper 46969 QMSC Harriet Ward   0 52.0 52.0 52.0
53rd RS 400 1203 QMSC Richard Gray Jon Dyas 41 53.0 53.0 53.0
54th Solo 551 RYA Chris Brown   17 54.0 54.0 54.0
55th Merlin Rocket 3733 Northampton SC Tom Stewart Phil Dalby 37 55.0 55.0 55.0
56th Laser Stratos 303 Warsash SC David Swift Rob Burgess 24 56.0 56.0 56.0
57th Fireball 14801 Miltonkeynes SC Rick Cornes James Goodfellow 38 57.0 57.0 57.0
58th Laser 189111 Neil Crossouard   21 58.0 58.0 58.0
59th JUNIOR RS Feva XL 5028 Alton Water Sports Centre Will Taylor Fiona Mulcahy 12 59.0 59.0 59.0
60th Merlin Rocket 3685 Shoreham SC William Warren Chris Robinson 37 60.0 60.0 60.0
61st GRAND MASTER RS 400 1325 Lymington Town SC John Cooper Becci Wigley 41 61.0 61.0 61.0
62nd 505 9104 Monkstown Bay SC Alex Barry Adam Kenney 48 62.0 62.0 62.0
63rd JUNIOR 420 54415 Warsash SC Tim Riley Luke Burywood 26 63.0 63.0 63.0
64th Lark 2530 Steve Hall Oliver Wells 27 64.0 64.0 64.0
65th Miracle 4040 Redoubt SC Neal Gibson Keith Macey 12 65.0 65.0 65.0
66th Merlin Rocket 3656 Starcross YC Olly Turner Super Crew 37 66.0 66.0 66.0
67th JUNIOR 420 1 / 54163 James Taylor Tom Lovesey 26 67.0 67.0 67.0
68th Lady Merlin Rocket 3676 Ranelagh SC Frances Gifford Sophie Mackley 37 68.0 68.0 68.0
69th Hornet 2176 Weston SC Toby Barsley-Dale Gareth Russell 38 69.0 69.0 69.0
70th Topper 17501 Papercourt SC Clive Jackson   0 70.0 70.0 70.0
71st RS 200 1311 Hollingworth Lake SC/rwbsc Matt Mee Emma Norris 30 71.0 71.0 71.0
72nd JUNIOR Laser 195064 Fishers Green SC Matthew Aldous Horne   21 72.0 72.0 72.0
73rd Laser 2000 2355 Asa Tisc Matt Sargent Clare Sargent 24 73.0 73.0 73.0
74th GRAND MASTER 505 9002 Shoreham SC Peter Bennett Tyler Harmsworth 48 74.0 74.0 74.0
75th JUNIOR Laser Radial 178210 Emsworth Sailing Club Sam Tweedle   19 75.0 75.0 75.0
76th Lady Miracle 4047 Redoubt SC Tracy Amos Brian Mumford 12 76.0 76.0 76.0
77th RS 400 1342 Arun Yacht Club Jack Holden Robert Henderson 41 77.0 77.0 77.0
78th JUNIOR Topper 45710 QMSC James Cook   0 78.0 78.0 78.0
79th JUNIOR Lady Topper 46889 QMSC Lucy Gates   0 79.0 79.0 79.0
80th RS 400 1384 Porchester SC Paul Oakey Mark Oakey 41 80.0 80.0 80.0
81st JUNIOR Lady Topper 46623 Island Barn SC Nancy Scott   0 81.0 81.0 81.0
82nd Phantom 1386 Island Barn SC Nick Mason   34 82.0 82.0 82.0
83rd Phantom 1375 Brancaster Staithe SC Tim Andrews   34 83.0 83.0 83.0
84th Merlin Rocket 3652 Blithfield SC Ben Hollis Duncan Bell 37 84.0 84.0 84.0
85th RS 400 1390 QMSC Andy Hatch Daniel Hawkins 41 85.0 85.0 85.0
86th Osprey 1337 Datchet SC Paddy Lewis Jerry Dixon 41 86.0 86.0 86.0
87th RS 300 426 RYA Richard Le Mare   35 87.0 87.0 87.0
88th Firefly 1867 Rickmansworth Sailing Clubs Steven Greaves Amy Morris 15 88.0 88.0 88.0
89th Blaze 695 Warsash SC Ian Clark   31 89.0 89.0 89.0
90th Merlin Rocket 3693 Shoreham SC Will Rainey Caroline Croft 37 90.0 90.0 90.0
91st Merlin Rocket 3651 Wembley SC Colin Brockbank Russel Hall 37 91.0 91.0 91.0
92nd Lady Osprey 1347 Hamble River SC Bryony Meakins Philip Meakins 41 92.0 92.0 92.0
93rd RS 300 481 Royal Victoria YC Martin Harrison   35 93.0 93.0 93.0
94th JUNIOR Lady 420 53644 Poole YC Rosie Watkins Anna Watkins 26 94.0 94.0 94.0
95th Lady Laser Radial 196559 Hill Head SC Kerry Morgan   19 95.0 95.0 95.0
96th Solo 4386 Littleton SC Mike Dray   17 96.0 96.0 96.0
97th National 12 3528 Ely SC Nick Copsey Richard Bower 27 97.0 97.0 97.0
98th Lark 2519 Ranelagh SC Charlie Roome Holly Scott 27 98.0 98.0 98.0
99th JUNIOR Lady 420 53975 Royal Lym YC Danielle Thomas Amy Sparks 26 99.0 99.0 99.0
100th Enterprise 55 WLYC Mark Lunn Steve Blackburn 20 100.0 100.0 100.0
101st Phantom 1372 Burghfield SC Paul Bidwell   34 101.0 101.0 101.0
102nd JUNIOR Laser 4.7 198882 QMSC William Birchall   11 102.0 102.0 102.0
103rd Lady Enterprise 22933 Burghfield SC Ann Jackson Alan Skeens 20 103.0 103.0 103.0
104th Laser 2000 22321 Burghfield + Brightlingsea Chris Jordan Gillian Jordan 24 104.0 104.0 104.0
105th JUNIOR Laser Radial 192311 Downs SC Toby Freeland   19 105.0 105.0 105.0
106th Laser Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones   19 106.0 106.0 106.0
107th JUNIOR RS Feva XL 2047 Burnham SC / HISC Flynn Davies Henry Jameson 12 107.0 107.0 107.0
108th D-One 104 Tewkesbury Cruising And Sailing Club Charlie Chandler   38 108.0 108.0 108.0
109th Streaker 1800 Blithfield SC James Dawes   16 109.0 109.0 109.0
110th GRAND MASTER Miracle 4021 Maidenhead Brian Jones Paul Cook 12 110.0 110.0 110.0
111th JUNIOR Lady RS Feva XL 3424 Courtney Bilbrough Orla Mitchell 12 111.0 111.0 111.0
112th GRAND MASTER Solo 4772 Littleton SC Mike Wilkie   17 112.0 112.0 112.0
113th Streaker 1651 Hykeham Paul Jago   16 113.0 113.0 113.0
114th Solo 5241 Island Barn SC Paul Playle   17 114.0 114.0 114.0
115th JUNIOR Laser 4.7 198296 Datchet SC Matthew Walmsley   11 115.0 115.0 115.0
116th JUNIOR Topper 36720 Crawley Mariners Michael O'Driscoll   0 116.0 116.0 116.0
117th Topper 44131 Cransley SC Tom Bull   0 117.0 117.0 117.0
118th JUNIOR Topper 28383 Peveney Bay Lewis Humphries   0 118.0 118.0 118.0
119th JUNIOR Topper 45919 QMSC Edward Benz   0 119.0 119.0 119.0
120th International 14 1515 Netley SC Daniel Holman Jeremy Elliott 66 120.0 120.0 120.0
121st International Moth 3870 HISC Ollie Holden   86 121.0 121.0 121.0
122nd International Moth 3766 Eastbourne Sovereign SC Alex Koukourakis   86 122.0 122.0 122.0
123rd Laser Radial 198838 Hill Head SC David Paul   19 123.0 123.0 123.0
124th RS 200 852 Parkstone YC Sam Pearson Charlotte Lawrence 30 124.0 124.0 124.0
125th JUNIOR RS Feva XL 1486 Rbyc/burnham Sailing Club Arthur Brown Niamh Davies 12 125.0 125.0 125.0
126th Firefly 2542 Ardleigh SC Josh Richardson Tristan Richardson 15 126.0 126.0 126.0
127th Laser 189092 QMSC Gareth Edwards   21 127.0 127.0 127.0
128th RS 400 58 QMSC Tim Anderton Andy Kerr 41 128.0 128.0 128.0
129th Phantom 1327 Brancaster Staithe SC Will Ellison   34 129.0 129.0 129.0
130th JUNIOR Laser Radial 202471 Oxford SC / Rafsa Cameron Tweedle   19 130.0 130.0 130.0
131st Laser EPS 115 Island Barn SC Mike Storey   32 131.0 131.0 131.0
132nd Enterprise 23310 Ulley SC Matt Velamail Rachel Burkitt 20 132.0 132.0 132.0
133rd RS 200 1421 Solent SC Felicity Foulds Bruno Van Dyke 30 133.0 133.0 133.0
134th JUNIOR Lady RS Feva XL 4604 Burghfield SC Kathryn Hutton-Penman Matthew Jayasekara 12 134.0 134.0 134.0
135th JUNIOR Merlin Rocket 3563 Castle Cove SC Sam Barker Megan Pascoe 37 135.0 135.0 135.0
136th Musto Skiff 467 King George SC Luke Draper   51 136.0 136.0 136.0
137th JUNIOR Laser Radial 169045 Wilsonian Youth Racing Squad Quentin Bes-Green   19 137.0 137.0 137.0
138th JUNIOR Lady 29er 8 Royal Lym YC Mimi El-Khazindar Ben Batten 46 138.0 138.0 138.0
139th GRAND MASTER RS 500 922 Oxford SC Jeremy Bickerton Derek Ness 38 139.0 139.0 139.0
140th Laser Radial 182481 Maidenhead SC Toby Ayre   19 140.0 140.0 140.0
141st JUNIOR Albacore 8158 Ogston SC Matthew Metcalfe-Smith Paul Metcalfe-Smith 28 141.0 141.0 141.0
142nd Merlin Rocket 3962 Whitstable YC Rien Zilvold Phil Emery 37 142.0 142.0 142.0
143rd Lady Laser Radial 169016 Papercourt SC Julia Beck   19 143.0 143.0 143.0
144th GRAND MASTER Osprey 1322 Isle Of Sheppey Sailing Club (iossc) Mick Greenland Jonathan Osgood 41 144.0 144.0 144.0
145th GRAND MASTER National 18 375 Tamesis / Royal LymYC Jeremy Vines Maxine Vines & Oliver Houseman 40 145.0 145.0 145.0
146th Blaze 649 QMSC Steven Pollard   31 146.0 146.0 146.0
147th Fireball 14991 Datchet SC Andy Robinson Tim Morgan 38 147.0 147.0 147.0
148th Fireball 14755 Shoreham SC Dave Ryder Michelle Ryder 38 148.0 148.0 148.0
149th Merlin Rocket 3643 Hampton SC Tim Harridge Ben Harridge 37 149.0 149.0 149.0
150th JUNIOR Laser Radial 155855 Island Barn SC Will Scott   19 150.0 150.0 150.0
151st JUNIOR Laser 4.7 202456 QMSC George Nelson   11 151.0 151.0 151.0
152nd Hornet 2181 Maylandsea Bay SC Dean Saxton Rob Smith 38 152.0 152.0 152.0
153rd Lark 2503 HISC Pete Mitchell Karen Falcon 27 153.0 153.0 153.0
154th JUNIOR Lady 29er 1249 Poole YC Kim Mai-Papailiou Aaron Reynolds 46 154.0 154.0 154.0
155th JUNIOR Splash 2243 Trent Valley SC & Pwllheli SC Ben Haynes   13 155.0 155.0 155.0
156th Blaze 754 Warsash SC Mark Astbury   31 156.0 156.0 156.0
157th Merlin Rocket 3737 Downs SC Simon Cory Seb Hansell 37 157.0 157.0 157.0
158th RS 200 681 Papercourt SC Philip White Oliver White 30 158.0 158.0 158.0
159th JUNIOR Lady Topper 47079 Bewl Valley SC Emma Crane   0 159.0 159.0 159.0
160th RS 200 1218 Royal Navy Sailing Association Joe Henry Alex Pickles 30 160.0 160.0 160.0
161st Merlin Rocket 3710 HISC John Recs Colin Ralph 37 161.0 161.0 161.0
162nd JUNIOR Lady Laser Radial 193265 Weymouth SC Emma Stevenson   19 162.0 162.0 162.0
163rd OK 2112 Tom Lonsdale   22 163.0 163.0 163.0
164th RS 200 1222 Draycote Water SC Peter Horn Niki Horn 30 164.0 164.0 164.0
165th Laser 159277 QMSC Martin Wadsworth   21 165.0 165.0 165.0
166th Merlin Rocket 3573 Papercourt SC Simon Bond Mark Bailey 37 166.0 166.0 166.0
167th JUNIOR Lady Topper 33527 Poole YC Carrie Cushion   0 167.0 167.0 167.0
168th RS 400 1078 Silver Wing SC Pete Jackson James Dyas 41 168.0 168.0 168.0
169th JUNIOR RS 200 890 Bartley SC Crispin Beaumont Leslie Beaumont 30 169.0 169.0 169.0
170th X1 006 QMSC Valentin Nedyalkov Roger O'Gorman 42 170.0 170.0 170.0
171st Lady Laser Radial 177957 QMSC Liz Peacock   19 171.0 171.0 171.0
172nd JUNIOR Osprey 1291 HISC Alex Willis Nick Willis 41 172.0 172.0 172.0
173rd Laser 153492 Yarmouth Gorleston Carl Buck   21 173.0 173.0 173.0
174th JUNIOR Laser Radial 193028 Bough Beech SC Elliot Marks   19 174.0 174.0 174.0
175th JUNIOR Lady Topper 46734 Docklands Sailing & Watersports Centre Grace Bradley-Shankar   0 175.0 175.0 175.0
176th Enterprise 22901 Midland SC Paul Young Phil Harrison 20 176.0 176.0 176.0
177th D-One 139 Lymington Town SC Nick Simmons   38 177.0 177.0 177.0
178th Solo 5138 Paxton Lakes SC Patrick Overs   17 178.0 178.0 178.0
179th 505 8432 LOSSC Russell Wheeler Lee Marriott 48 179.0 179.0 179.0
180th Fireball 14328 Hill Head SC John Piatt Emily Cole-Evans 38 180.0 180.0 180.0
181st JUNIOR Topper 46870 Broadstairs SC Stanley Chick   0 181.0 181.0 181.0
182nd JUNIOR Laser Radial 204217 Stewartby SC Harry Janes   19 182.0 182.0 182.0
183rd GRAND MASTER K6 119 QMSC Terry Wilkinson Graham Watkins & Frances Wensley 47 183.0 183.0 183.0
184th RS 400 564 Ogston SC Jacob Ainsworth Stuart Keegan 41 184.0 184.0 184.0
185th RS 400 799 Silver Wing SC Roger Bennett Lesley Sarjantson 41 185.0 185.0 185.0
186th International Moth 3674 QMSC Neil Baker   86 186.0 186.0 186.0
187th Lady RS 200 1265 Island Barn SC Julie Harrison Tim Chandler 30 187.0 187.0 187.0
188th RS 400 1051 Netley SC Matthew Sheahan Caroline Sheahan 41 188.0 188.0 188.0
189th JUNIOR 29er 1220 Castle Cove SC Ross Macfarlane Hugh Ward 46 189.0 189.0 189.0
190th Osprey 1340 Shoreham SC John Mills Carolyn Mills 41 190.0 190.0 190.0
191st Merlin Rocket 3442 Ranelagh SC Mark Stockbridge Ian Mcmillan 37 191.0 191.0 191.0
192nd B14 720 Draycote Water SC Chris Gandy Tom Vian 50 192.0 192.0 192.0
193rd JUNIOR Laser Radial 174959 Bewl Valley SC Ollie Batehup   19 193.0 193.0 193.0
194th Topaz Xenon 4218 Earlswood Lakes Sailing Club Darren Layton Michael Guest 26 194.0 194.0 194.0
195th Musto Skiff 260 Datchet SC Mark Cooper   51 195.0 195.0 195.0
196th Laser 2000 2325 Lee-on-the-solent Stuart Regnard Stewart Aughey 24 196.0 196.0 196.0
197th Laser 2 QMSC Sebastian Scovell   21 197.0 197.0 197.0
198th JUNIOR 29er 470 HISC Matt Hill Marcus Payne 46 198.0 198.0 198.0
199th RS 400 1037 QMSC Christopher Stanton Tom Mallett 41 199.0 199.0 199.0
200th Laser 2000 21231 Erith YC Jonathan Schofield High O'Byrne 24 200.0 200.0 200.0
201st D-One 4 Tewkesbury SC Russ Hopkins   38 201.0 201.0 201.0
202nd X1 00 London Corinthian SC Martin Dixon Chris Winnington-Ingram 42 202.0 202.0 202.0
203rd JUNIOR 29er 2123 Burghfield SC James Hutton-Penman Thomas Jayasekara 46 203.0 203.0 203.0
204th Laser 4000 4281 Erith YC Ed Sumner Jerry Michell 45 204.0 204.0 204.0
205th JUNIOR Lady Laser Radial 195294 Docklands Sailing & Watersports Centre Iona Dixon   19 205.0 205.0 205.0
206th JUNIOR Lady 420 51407 Stone SC Harriet Ayre Josie Gummer 26 206.0 206.0 206.0
207th Comet Race 503 Cotswold SC Brian Weatherley Denise Weatherley 32 207.0 207.0 207.0
208th Enterprise 23042 Sussex YC Ian O'Dell Tim Richardson 20 208.0 208.0 208.0
209th Comet 564 Cransley SC Nigel Austin   14 209.0 209.0 209.0
210th Laser 165299 Desborough SC Tom Stapleton   21 210.0 210.0 210.0
211th Lady Laser Radial 169830 Littleton SC Deborah Robertshaw   19 211.0 211.0 211.0
212th Laser Radial 196523 Erith YC Andrew Rose   19 212.0 212.0 212.0
213th JUNIOR Lady Laser Radial 195038 Itchenor SC Clare Peterson   27 213.0 213.0 213.0
214th Laser 139186 Cotswold SC George Hocking   21 214.0 214.0 214.0
215th JUNIOR RS Feva XL 4376 Poole YC Midge Watkins Harriet Watkins 12 215.0 215.0 215.0
216th JUNIOR RS Feva 5161 HISC / HHSC Billy Vennis-Ozanne Andre Ozanne 12 216.0 216.0 216.0
217th RS 200 1088 Papercourt SC Boyce Charlie Beck 30 217.0 217.0 217.0
218th Comet 63 Burghfield SC Christopher Robinson   14 218.0 218.0 218.0
219th Comet 869 CMYC Bob Dodds   14 219.0 219.0 219.0
220th Laser 144607 Desborough SC Paul Stapleton   21 220.0 220.0 220.0
221st RS 400 845 Island Barn SC Ian Hamilton Douglas Clow 41 221.0 221.0 221.0
222nd JUNIOR Topper 47021 WYC Conor Lamb   0 222.0 222.0 222.0
223rd JUNIOR Laser 3000 3113 Hunts Sailing Club Stephen Carver Chloe Beaven- Smith 34 223.0 223.0 223.0
224th JUNIOR Topper 45238 QMSC William Cook   0 224.0 224.0 224.0
225th Bosun 3 Spinnaker SC Andrew Musselwhite Robert Harper 12 225.0 225.0 225.0
226th JUNIOR Lady Topper 44513 QMSC Rosie Johnson   0 226.0 226.0 226.0
227th JUNIOR Topper 10961 Ardleigh SC Josh Elson   0 227.0 227.0 227.0
228th RS Vision 1123 Desborough SC Richard Cowlard Chris Abell 24 228.0 228.0 228.0
229th JUNIOR Lady RS Feva XL 4744 Surbiton High School Isabel Davies Lucy Pircle 12 229.0 229.0 229.0
230th JUNIOR Laser Radial 189068 QMSC Gabriel Walsh   19 230.0 230.0 230.0
231st Merlin Rocket 3511 Hampton SC Andrew Mills Ellie Mills 37 231.0 231.0 231.0
232nd JUNIOR Topper 44161 Downs SC Peter Freeland   0 232.0 232.0 232.0
233rd Laser 5000 5233 Army Sailing Association/dale Yacht Club Taff Owens Nigel Sims 52 233.0 233.0 233.0
234th JUNIOR Lady RS Feva 1121 QMSC Cherly Lloyd Colin Lloyd 12 234.0 234.0 234.0
235th GRAND MASTER Comet 821 Shearwater SC Clive Chapman   14 235.0 235.0 235.0
236th JUNIOR Lightning 368 29 West Oxfordshire SC Alexander Baxter   17 236.0 236.0 236.0
237th JUNIOR Topper 46465 QMSC Spike Duncan   0 237.0 237.0 237.0
238th Laser 3000 3113 QMSC Oliver Fripp Jacqui Forbes 34 238.0 238.0 238.0
239th RS 500 517 Ardleigh SC Alec Mumford Jacob Elson 38 239.0 239.0 239.0
240th RS 300 356 Hawley Lake Sail Training Centre Allan Edwards   35 240.0 240.0 240.0
241st JUNIOR 29er 1026 Bough Beech SC Imogen Smith Will Smith 46 241.0 241.0 241.0
242nd JUNIOR Laser Radial 11 QMSC Alex Laidlaw   19 242.0 242.0 242.0
243rd JUNIOR 29er 773 QMSC Matthew Hodges George Zavos 46 243.0 243.0 243.0
244th D-One 105 Essex Yacht Club Tim Oswald   38 244.0 244.0 244.0
245th Laser 2000 84 QMSC nigel Berman Quentin Stanley 24 245.0 245.0 245.0
246th JUNIOR Laser Radial 183434 Papercourt SC Simon Hamment   19 246.0 246.0 246.0
247th National 12 3414 Twickenham YC Owen Lewis Simon Hannabuss 27 247.0 247.0 247.0
248th Laser 173211 QMSC Marco Severi   21 248.0 248.0 248.0
249th Laser 161539 Ranelagh SC Neil Davies   21 249.0 249.0 249.0
250th GRAND MASTER Enterprise 23218 Hampton SC Philip Chambers Ian Peerless 20 250.0 250.0 250.0
251st Laser Radial 186042 Papercourt SC Daniel Francis   19 251.0 251.0 251.0
252nd Laser 197921 RCYC Fred Cudmore   21 252.0 252.0 252.0
253rd Merlin Rocket 3682 Fishers Green SC/Wembley SC Jonathan Steward Harry Steward 37 253.0 253.0 253.0
254th International Moth 3711 Frensham Pond SC Dan Ward   86 254.0 254.0 254.0
255th RS 200 818 Island Barn SC Nick Marley Clare Cork 30 255.0 255.0 255.0
256th Lady Topper 46212 QMSC Angela Mahnke   0 256.0 256.0 256.0
257th GRAND MASTER Lady Enterprise 23221 South Bank SC Sara Bennett Sally Pearce 20 257.0 257.0 257.0
258th GRAND MASTER Merlin Rocket 1189 Thames SC Ben Marshall Selina Shah 37 258.0 258.0 258.0
259th JUNIOR Lady Topper 47077 Whitstable Issie Bruton   0 259.0 259.0 259.0
260th RS Vision 1475 Desborough SC Paul Johnson Mark Hartley 24 260.0 260.0 260.0
261st JUNIOR Laser 203595 Erith YC Patrick Mcquilkin   21 261.0 261.0 261.0
262nd Comet Versa 223 Cotswold SC Sam Hocking Alistair Parkel 17 262.0 262.0 262.0
263rd Lady Comet Duo 103 Cransley SC Jesica Austin Jason Clarke 15 263.0 263.0 263.0
264th Laser 136077 King George SC Andy Baccas   21 264.0 264.0 264.0
265th International 14 1508 Itchenor SC Colin Smith Peter Helm 66 265.0 265.0 265.0
266th RS Vision 1487 Desborough SC Mike Barrett Bob Steer 24 266.0 266.0 266.0
267th Laser 3 QMSC Ian Laidlaw   21 267.0 267.0 267.0
268th Merlin Rocket 2805 Thames SC Stephan Kettner Jane Goward 37 268.0 268.0 268.0
269th JUNIOR Topper 13311 Paxton Lakes SC William Russell   0 269.0 269.0 269.0
270th JUNIOR Lady Topper 43563 Docklands Sailing & Watersports Centre Leila Moore   0 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Laser 2000 2244 Burghfield SC Mark Wilkes A N Other 24 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Fireball 14099 Glenn Bolton Adam Sykes 38 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Lady Topper 46538 QMSC Isobel Walker   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Topper 28352 CMYC Izac Dodds   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Lady Topper 12819 Poole YC Ellen Robinson   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Lady Topper 46213 QMSC Erin Guy   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Laser Radial 173742 Salcombe YC Michael Calvert   19 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Topper 44343 Crawley Mariners Andrew O'Driscoll   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Topper 47228 Hollowell Arran Holman   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Laser Radial 202176 Middle Nene SC Daniel Wigmore   19 339.0 DNC 339.0 339.0
270th JUNIOR 29er 2117 Middle Nene SC Ed Connellan Matthew Rhodes 46 339.0 OCS 339.0 339.0
270th JUNIOR Lady Scorpion 2002 Poole YC Helena Pugh Milly Pugh 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th JUNIOR 29er 21 HISC Owen Bowerman Mlorgan Peach 46 339.0 DNF 339.0 339.0
270th GRAND MASTER D-One 11 Burghfield SC Nigel Milligan   38 339.0 DNC 339.0 339.0
270th JUNIOR Lady RS Feva XL 4745 Itchenor SC Katie Davies Gemma Keers 12 339.0 DNC 339.0 339.0
270th JUNIOR RS 200 326 QMSC Murray Hampshire Graeme Hampshire 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th JUNIOR 29er 476 Parkstone Yacht Club Matt Currell Emma Hattersley 46 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Merlin Rocket 3634 Parkstone YC Ben Archer James Warren 37 339.0 DNC 339.0 339.0
270th RS 200 940 Island Barn SC Dicken Maclean Hannah Young 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th Merlin Rocket 1978 Tamesis Charlie Morgan Hayley Manning 37 339.0 DNC 339.0 339.0
270th RS 200 1353 Littleton SC Sue Antonelli Dan Goodman 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th International 14 1547 Royal Southern YC Robert Larke Dave Chislom 66 339.0 DNF 339.0 339.0
270th National 12 3388 Burghfield SC Alan Beeton Amanda Wooding 27 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Merlin Rocket 370 HSC Andrew Dalby Andrea Ralphingtons 37 339.0 OCS 339.0 339.0
270th Merlin Rocket 550 Ian Dobson Christian Birrell 37 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Lark 2515 Shustoke SC Kevin Rose Chloe Broad 27 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Laser 2000 22362 Asa Stuart Southan Jane Turner 24 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Lady RS 200 945 IBRSC Clare James Lucy Gibson 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th RS 800 951 Weston SC Andrew Blundell Maddie Fenner 57 339.0 DNF 339.0 339.0
270th National 12 3429 Frensham Pond SC Tim Hemsley Megan Ferguson 27 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Firefly 4116 West Oxfordshire SC Tony Thresher Moira Thresher 15 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Enterprise 17340 Minima YC Andy Greenwood Naomi Greenwood 20 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Int Canoe 321 Blithfield SC Gareth Caldwell   46 339.0 DNC 339.0 339.0
270th D-One 131 South Cerney Jon Hammond   38 339.0 DNC 339.0 339.0
270th D-One 72 QMSC Tim Garvin   38 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Lark 2495 Shustoke SC Stuart Hydon Nick Hydon 27 339.0 OCS 339.0 339.0
270th RS 200 749 Island Barn SC Xavier O-villien Felicia Green 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th GRAND MASTER Laser 194015 Littleton SC Clive Friend   21 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Laser 5 QMSC Jeremy Pilcher   21 339.0 DNC 339.0 339.0
270th JUNIOR Laser 4.7 202457 QMSC Alex Knight   11 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Phantom 1390 Carsington SC Richard Sims   34 339.0 DNF 339.0 339.0
270th JUNIOR Topper 46374 QMSC Daniel Thompson   0 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Lady RS 200 807 Blackpool & Fleetwood YC Hannah Marsden Vicky Marsden 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th Punk 001 Weston SC Julian Pearson   339.0 DNC 339.0 339.0
270th JUNIOR RS Feva 2574 HISC Iain Bird Jake Hardman 12 339.0 DNF 339.0 339.0
270th RS 200 1424 HISC James Peters Alan Roberts 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th RS 400 1251 Netley SC Sam Parker Rebecca Marriott 41 339.0 DNF 339.0 339.0
270th RS 200 1031 Burghfield SC Ian Martin Jack Hawkins 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th Enterprise 22563 South Bank SC Allan Munro-Faure Hannah Steaggles 20 339.0 DNC 339.0 339.0
270th International Moth 3327 Brightlingsea SC Ben Clegg   86 339.0 DNF 339.0 339.0
270th International Moth 3335 Brightlingsea SC Edward Redfearn   86 339.0 DNS 339.0 339.0
270th International Moth 3942 Stokes Bay SC Jason Belben   86 339.0 DSQ 339.0 339.0
270th International Moth 3849 QMSC Leigh Albrecht   86 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Laser 8 Stokes Bay SC Alex Watts   21 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Laser 188781 Hill Head SC Ian Morgan   21 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Laser 195225 QMSC Michael Pryer   21 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Lady Laser 174956 Ranelagh SC Sarah Edwards   21 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Lady Megabyte 104 Hunts SC/GWSC Vanessa Weedon-Jones   32 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Musto Skiff 324 Datchet SC David Poston   51 339.0 DNC 339.0 339.0
270th OK 2069 Cookham Reach SC Jeremy Deacon   22 339.0 DNF 339.0 339.0
270th OK 2042 Richard Burton   22 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Lark 2527 Staunton Harold SC Rachael Rhodes Ruth Johnson 27 339.0 DNC 339.0 339.0
270th National 12 3476 Waveney And Oulton Broad Yacht Club Ian Keely Philippa Daniels 27 339.0 DNF 339.0 339.0
270th Scorpion 2013 SHSC Peter Gray Richard Pepperdine 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th RS 100 (All varients) 380 HISC David Hitchcock   36 339.0 DNC 339.0 339.0
270th Solo 1956 QMSC / Twickenham YC Alistair Edwards   17 339.0 DNC 339.0 339.0
270th RS 200 903 Marconi SC Richard Dixon Parick Horsley 30 339.0 OCS 339.0 339.0
270th Osprey 1343 Poole YC Richard Marshall Peter Greg 41 339.0 OCS 339.0 339.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com