RS Inland Championships

Queen Mary Sailing Club

RS Inland Championships 2013

RS500 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS500 RS500 659 Island Barn SC Peter Curtis Sophie Jones (4.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 11.0 7.0
2nd RS500 RS500 1038 Leigh & Lowton SC Hannah Bristow Graeme Bristow 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 3.0 12.0 9.0
3rd RS500 RS500 709 Lancing SC Peter Matthews Karen Matthews 3.0 (4.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 16.0 12.0
4th RS500 RS500 1035 Hill Head SC Robin Mckenning Hannah Burywood 6.0 5.0 (8.0) 4.0 5.0 5.0 33.0 25.0
5th RS500 RS500 1005 Netley SC George Wilson Laura Wilson (8.0) 6.0 5.0 6.0 4.0 7.0 36.0 28.0
6th RS500 RS500 748 GYGSC Anna Zmura Keith Sykes 5.0 9.0 (11.0 DNC) 5.0 7.0 4.0 41.0 30.0
7th RS500 RS500 625 Hickling Broad SC Luke Burywood Chris Tuckett 2.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 42.0 31.0
8th RS500 RS500 616 HISC Tim Bilbrough Courtney Bilbrough (9.0) 8.0 6.0 7.0 6.0 6.0 42.0 33.0
9th RS500 RS500 1022 Hickling Broad SC John Corney Ben Corney (11.0 DNC) 10.0 7.0 8.0 8.0 8.0 52.0 41.0
10th RS500 RS500 1037 QMSC Max Gurassa Conrad Bannister 7.0 7.0 9.0 (11.0 DNF) 11.0 DNF 11.0 DNF 56.0 45.0

RS700 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS700 RS700 1028 Windsport Jerry Wales   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0
2nd RS700 RS700 1027 Snettisham Beach SC Colin Dacey   2.0 2.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 30.0 19.0
3rd RS700 RS700 944 QMSC James Bayliss   5.0 (8.0) 4.0 5.0 3.0 2.0 27.0 19.0
4th RS700 RS700 1029 QMSC Chris Kirk   4.0 4.0 3.0 (7.0) 6.0 5.0 29.0 22.0
5th RS700 RS700 949 QMSC Matt Conner   (9.0) 5.0 6.0 3.0 8.0 3.0 34.0 25.0
6th RS700 RS700 914 QMSC Graham Blake   (6.0) 6.0 5.0 6.0 4.0 4.0 31.0 25.0
7th RS700 RS700 859 QMSC Peter O'Nions   7.0 7.0 (8.0) 4.0 5.0 6.0 37.0 29.0
8th RS700 RS700 970 QMSC Gordon Davies   3.0 3.0 7.0 10.0 9.0 (11.0 DNC) 43.0 32.0
9th RS700 RS700 1031 QMSC Hamish Grifiths   (10.0) 9.0 10.0 8.0 2.0 7.0 46.0 36.0
10th RS700 RS700 755 QMSC Chris Fry   8.0 (10.0) 9.0 9.0 7.0 8.0 51.0 41.0

RS800 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club Helm Crew R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS800 RS800 1204 Emberton Park SC Roger Phillips Will Crocker 3.0 2.0 (6.0) 1.0 1.0 2.0 15.0 9.0
2nd RS800 RS800 1180 Tom Halhead Stu Jagger 2.0 (7.0) 3.0 5.0 6.0 3.0 26.0 19.0
3rd RS800 RS800 1129 Royal Lymington SC Luke Mcewen Emme Mcewen 9.0 3.0 (10.0) 2.0 2.0 4.0 30.0 20.0
4th RS800 RS800 1178 Phil Walker John Mather 8.0 1.0 (13.0) 6.0 5.0 1.0 34.0 21.0
5th RS800 RS800 1203 Grafham SC Tim Saxton Sam Littlejohn 7.0 6.0 1.0 4.0 (9.0) 5.0 32.0 23.0
6th RS800 RS800 1154 Netley SC John Pink Louise Steed 1.0 9.0 5.0 3.0 11.0 (17.0 OCS) 46.0 29.0
7th RS800 RS800 872 Notts County SC Tom Jeffcoate Sarah Martin 5.0 10.0 4.0 10.0 3.0 (17.0 DNC) 49.0 32.0
8th RS800 RS800 1189 Castle Cove SC Hugh Shone Hannah Tatersall 10.0 4.0 7.0 7.0 4.0 (17.0 OCS) 49.0 32.0
9th RS800 RS800 1166 Datchet SC Ralph Singleton Sophie Singleton 6.0 5.0 (8.0) 8.0 8.0 6.0 41.0 33.0
10th RS800 RS800 1135 Warsash SC Ella Mitchell James Marland (14.0) 11.0 9.0 9.0 7.0 8.0 58.0 44.0
11th RS800 RS800 1144 RYA Nick Charles Christian Humphrey 4.0 8.0 2.0 (17.0 DNF) 17.0 DNC 17.0 DNC 65.0 48.0
12th RS800 RS800 1185 Ullswater YC Stephen Brown Phil Bairstow 11.0 13.0 11.0 11.0 (17.0 DNC) 9.0 72.0 55.0
13th RS800 RS800 1171 Antony Mee James Penty 15.0 15.0 (17.0 DNF) 13.0 10.0 7.0 77.0 60.0
14th RS800 RS800 983 Weston SC Dan Druce Stu Moore 13.0 (14.0) 14.0 12.0 12.0 10.0 75.0 61.0
15th RS800 RS800 1146 Chichester YC/Trearddur Bay SC Martin Orton Ian Brooks 12.0 12.0 12.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 87.0 70.0
16th RS800 RS800 873 Southwood Peter Locke Sue Locke (17.0 DNF) 16.0 17.0 RAF 17.0 DNC 13.0 17.0 DNC 97.0 80.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com