41st Bloody Mary Pursuit

Queen Mary SC

41st Bloody Mary Pursuit Race - Final Results

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 324, Scoring system: Appendix A
Rank Junior Lady Helm Grand Master Class Sail No Club Helm Crew Start No Position Total Nett
1st National 12 3530 Burghfield SC Graham Camm Zoe Ballantyne 28 1.0 1.0 1.0
2nd National 12 3540 Ranelagh SC Jon Ibbotson Charlotte Stewart 28 2.0 2.0 2.0
3rd Icon 18 Starcross YC Paul Bartlett Greg Bartlett 36 3.0 3.0 3.0
4th International 14 1517 Netley SC Ben McGrane James Hughes 67 4.0 4.0 4.0
5th International 14 1519 Itchenor SC Archie Massey Harvey Hillary 67 5.0 5.0 5.0
6th Solo 5469 Sheffield Viking SC Thomas Gillard   19 6.0 6.0 6.0
7th Laser 200906 Staunton Harold SC Craig Williamson   22 7.0 7.0 7.0
8th Laser 198962 Thames SC Rob Cage   22 8.0 8.0 8.0
9th National 12 3528 Hunts SC Nick Copsey Luke Lazell 28 9.0 9.0 9.0
10th Solo 5302 Carsington SC Michael Sims   19 10.0 10.0 10.0
11th Blaze 807 Chase SC Martin Saveker   32 11.0 11.0 11.0
12th National 12 3527 Thorpe Bay YC Kevin Iles Pip Jefferis 28 12.0 12.0 12.0
13th Laser 191077 Queen Mary SC James Baxter   22 13.0 13.0 13.0
14th Norfolk Punt 74 Norfolk Punt Club / Qmsc Andrew Friend Robert Friend 51 14.0 14.0 14.0
15th Laser 189111 Hill Head SC Neil Crossouard   22 15.0 15.0 15.0
16th Merlin Rocket 3749 Frensham/lee Nick Craig Tobytastic Lewis 39 16.0 16.0 16.0
17th Laser 203320 Queen Mary SC Gareth Edwards   20 17.0 17.0 17.0
18th Laser 31564 Hayling Island SC Graham Cook   20 18.0 18.0 18.0
19th Musto Skiff 487 Datchet Water SC Ben Schooling   52 19.0 19.0 19.0
20th Streaker 1837 Hykeham SC Robin Jones   18 20.0 20.0 20.0
21st Scorpion 2022 Peter Gray Rachael Rhodes Gray 32 21.0 21.0 21.0
22nd Junior RS Feva XL 5028 Alton Water Sports Centre Will Taylor George Catchpole 12 22.0 22.0 22.0
23rd Blaze 789 Jonathon Saunders   32 23.0 23.0 23.0
24th RS 300 481 Royal Victoria YC Martin Harrison   36 24.0 24.0 24.0
25th Junior Lady Laser Radial 197899 Grafham Water SC Karyna Manuel   20 25.0 25.0 25.0
26th Merlin Rocket 3733 Nottingham SC Tom Stewart Tom, Fran, Phil Ace Crew 39 26.0 26.0 26.0
27th Icon 03 Burghfield SC Mike Lyons Charlotte Bell 27.0 27.0 27.0
28th National 12 3474 Stokes Bay SC Jeremy Hartley Luke Hartley 28 28.0 28.0 28.0
29th Firefly 3850 Keyhaven YC Stuart Hudson Amy Morris 14 29.0 29.0 29.0
30th Streaker 1605 SCammonden Isaac Marsh   18 30.0 30.0 30.0
31st Laser 188781 Hill Head SC Ian Morgan   22 31.0 31.0 31.0
32nd Laser 204219 Grafham Water SC Daniel Wigmore   22 32.0 32.0 32.0
33rd Lady Enterprise 23349 Burghfield SC Ann Jackson Alan Skeens 20 33.0 33.0 33.0
34th Laser 133299 Hykeham SC Neil Dyer   22 34.0 34.0 34.0
35th X1 7 Lymington Town SC Peter Barton Chris Ingram 43 35.0 35.0 35.0
36th Junior Laser Radial 195357 Burghfield / Hisc Matthew Stephens   20 36.0 36.0 36.0
37th Solo 4386 Littleton SC Mike Dray   19 37.0 37.0 37.0
38th Lady Merlin Rocket 3676 Ranelagh SC Frances Gifford Sophie Mackley 39 38.0 38.0 38.0
39th RS 200 880 Hayling Island SC Paul Hammett Andy Bird 31 39.0 39.0 39.0
40th Solo 3462 Spinnaker SC Ben Cooper   19 40.0 40.0 40.0
41st Laser Radial 197782 Sutton Bingham SC Chris Jones   20 41.0 41.0 41.0
42nd Lark 24 Penzance SC Ryan Crawford Laura Lilly 29 42.0 42.0 42.0
43rd Junior RS Feva XL 3424 Docklands Sailing & Watersports Centre Billy Vennis-Ozanne Orla Mitchel 12 43.0 43.0 43.0
44th Scorpion 2013 Pete Mitchell Simon Forbes 32 44.0 44.0 44.0
45th Fireball 15096 Bewl Valley SC Chips Howarth Vyv Townend 40 45.0 45.0 45.0
46th Junior Laser 197916 Maidenhead SC Ian Stone   22 46.0 46.0 46.0
47th RS 200 1265 Island Barn RSC Carl Mayhew Julie Harrison 31 47.0 47.0 47.0
48th Solo 5322 Hayling Island SC Andrew Voysey   19 48.0 48.0 48.0
49th Junior Laser Radial 204122 Swanage SC Sam Whaley   20 49.0 49.0 49.0
50th Merlin Rocket 3745 Hayling Island SC Stephen Cockerill Sarah Cockerill 39 50.0 50.0 50.0
51st Junior RS Feva XL 4740 Hayling Island SC James Hammett Ben Todd 12 51.0 51.0 51.0
52nd Junior Firefly 2246 West Oxfordshire SC Alexander Baxter Olivia Balfour 14 52.0 52.0 52.0
53rd Junior Laser 4.7 183310 Trent Valley SC Josh Haynes   12 53.0 53.0 53.0
54th Miracle 4051 Hayling Island SC Sam Mettam Maria Richards 13 54.0 54.0 54.0
55th Grand Master Osprey 1343 Poole YC Richard Marshall Peter Greg 42 55.0 55.0 55.0
56th RS 100 (All varients) 380 Hayling Island SC David Hitchcock   37 56.0 56.0 56.0
57th 2000 / Laser 2000 2355 Asa Tisc Matt Sargent Clare Sargent 25 57.0 57.0 57.0
58th Junior Topper 47039 Crawley Mariners Michael O'Driscoll   0 58.0 58.0 58.0
59th Junior Topper 40929 Bartley Hamish Beaumont   0 59.0 59.0 59.0
60th Junior 420 55169 Hollowell Arran Holman Corra Kermuir Hogg 28 60.0 60.0 60.0
61st Topper 17501 Papercourt SC Clive Jackson   0 61.0 61.0 61.0
62nd Solo 5138 Paxton Lakes SC Patrick Overs   19 62.0 62.0 62.0
63rd Fireball 15089 Smvc Ian Dobson Dr Ben Ainsworth 40 63.0 63.0 63.0
64th Merlin Rocket 3656 Starcross YC Olly Turner Hamish Kilburn 39 64.0 64.0 64.0
65th Phantom 1390 Carsington SC Richard Sims   35 65.0 65.0 65.0
66th Blaze 649 Rock SC Steve Pollard   32 66.0 66.0 66.0
67th RS 800 1166 Datchet Water SC Ralph Singleton Sophie Singleton 59 67.0 67.0 67.0
68th Contender 2376 Exe SC Iain Horlock   39 68.0 68.0 68.0
69th Junior Lady 420 52915 Hayling Island SC Katie Barraclough Josie Gummer 28 69.0 69.0 69.0
70th Fireball 1508 Royal Southern Robert Gullan Joe Butterworth 40 70.0 70.0 70.0
71st Lady Fireball 15083 Nottingham SC Dave Wade Tim Hartlet 40 71.0 71.0 71.0
72nd Grand Master Laser 204678 Queen Mary SC Mark Sancken   22 72.0 72.0 72.0
73rd Laser EPS 114 Island Barn RSC Mike Storey   33 73.0 73.0 73.0
74th Merlin Rocket 3734 Hayling Island SC David Hayes Jonny Ratcliffe 39 74.0 74.0 74.0
75th Laser 195225 Queen Mary SC Michael Pryer   22 75.0 75.0 75.0
76th Laser 164576 Queen Mary SC Dan Wiggins   22 76.0 76.0 76.0
77th Merlin Rocket 3739 Netley SC Olivier Vidal Rozalyn Mcgrane 39 77.0 77.0 77.0
78th Enterprise 23310 Ulley SC Matt Velamail Tim Brownell 20 78.0 78.0 78.0
79th Phantom 1130 Maidenhead SC Tim Platt   35 79.0 79.0 79.0
80th Laser 173312 Spinnaker SC Andrew Musselwhite   22 80.0 80.0 80.0
81st Grand Master Blaze 786 Royal Lymington YC Stuart Watson   32 81.0 81.0 81.0
82nd Thames A Rater 14 VTSC Martin Hunter Roger Slafford & Tom Wilson 52 82.0 82.0 82.0
83rd Hornet 2176 Weston SC Toby Barsley-Dale Gareth Russell 39 83.0 83.0 83.0
84th Merlin Rocket 3746 Brightlingsea SC Dan Willett Pete Nicholson 39 84.0 84.0 84.0
85th Lady RS 200 1510 Claire Walsh Darren Mcnamara 31 85.0 85.0 85.0
86th Merlin Rocket 3688 Hampton SC Ben Hollis Caroline Croft 39 86.0 86.0 86.0
87th Merlin Rocket 3756 Shoreham SC William Warren Mark Oakey 39 87.0 87.0 87.0
88th D-One 72 Queen Mary SC Tim Garvin   39 88.0 88.0 88.0
89th International 14 1548 Oxford SC Julian Pearson Nick Martin 67 89.0 89.0 89.0
90th GP14 14061 Tollesbury SC Richard Ham Jack Hardie 21 90.0 90.0 90.0
91st Finn 581 Warsah SC Vincent Hayter   30 91.0 91.0 91.0
92nd Solo 5466 Island Barn RSC Paul Playle   19 92.0 92.0 92.0
93rd Junior RS Feva XL 2574 Hayling Island SC Iain Bird Jake Hardman 12 93.0 93.0 93.0
94th Lady Tasar 2638 Queen Mary SC Elizabeth Pescod Roger Pescod 34 94.0 94.0 94.0
95th Contender 2373 Weston SC Mike Murley   39 95.0 95.0 95.0
96th RS 400 1203 Queen Mary SC Richard Gray Jon Dyas 41 96.0 96.0 96.0
97th RS 100 (All varients) 124 Royal Torbay YC Garry Phare   37 97.0 97.0 97.0
98th Junior 29er 2025 Sutton Matt Venables Curtis Mearns 98.0 98.0 98.0
99th Junior 29er 1908 Hayling Island SC Felix Crowther Tom Darling 47 99.0 99.0 99.0
100th Grand Master Osprey 1374 Hamble River SC Philip Meakins Richard Anderton 42 100.0 100.0 100.0
101st RS 200 1126 Brightlingsea SC David Conlon Sarah Bines 31 101.0 101.0 101.0
102nd Musto Skiff 324 Datchet Water SC Dave Poston   52 102.0 102.0 102.0
103rd Junior 29er 1967 Bartley Crispin Beaumont Ed Higson 47 103.0 103.0 103.0
104th Lady 29er 2112 Hayling Island SC Jess Hammett James Cook 47 104.0 104.0 104.0
105th Junior 29er 2117 VR Race Team Ed Connellan Matthew Rhodes 47 105.0 105.0 105.0
106th RS 400 1021 Silver Wing SC Roger Bennett Lesley Sarjantson 41 106.0 106.0 106.0
107th Grand Master RS 400 1325 Lymington Town SC John Cooper Becci Wigley 41 107.0 107.0 107.0
108th Junior Topper 46223 Blue Circle SC Morgan Archer   0 108.0 108.0 108.0
109th National 18X 0 Royal Cork YC Frederick John Cudmore Nicky O'Leary 51 109.0 109.0 109.0
110th RS 200 667 Rnsa Sam Thompson Leanne Hibberd 31 110.0 110.0 110.0
111th National 12 3533 Olton Mere Tom White Alex Homer 28 111.0 111.0 111.0
112th International Moth 4047 Hamble River SC Rob Greenhalgh   95 112.0 112.0 112.0
113th Laser 144607 Desborough SC Paul Stapleton   22 113.0 113.0 113.0
114th Musto Skiff 384 Datchet Water SC Stuart Keegan   52 114.0 114.0 114.0
115th Musto Skiff 373 Datchet Water SC Paul Molesworth   52 115.0 115.0 115.0
116th Junior Topper 47154 Queen Mary SC Hakan Digby   0 116.0 116.0 116.0
117th Junior Laser 4.7 197941 Hayling Island SC Alex Butler   12 117.0 117.0 117.0
118th 29er 2027 VR Race Team Rob Loveridge Emma Loveridge 47 118.0 118.0 118.0
119th International Moth 3942 Stokes Bay SC Jason Belben   95 119.0 119.0 119.0
120th Blaze 634 Wilsonian SC Martin Jones   32 120.0 120.0 120.0
121st RS 200 845 Papercourt SC George Beck Melissa Meredith 31 121.0 121.0 121.0
122nd Int Canoe 308 Royal Plymouth Corinthian YC Chris Hampe   48 122.0 122.0 122.0
123rd RS 400 845 Island Barn RSC Douglas Clow Ian Hamilton 41 123.0 123.0 123.0
124th RS 400 1342 Arun YC Jack Holden Ollie Miller 41 124.0 124.0 124.0
125th Enterprise 22901 Midland SC Paul Young Phil Harrison 20 125.0 125.0 125.0
126th Fireball 14791 Angus Hemmings Hector Czernek 40 126.0 126.0 126.0
127th D-One 139 Lymington Town SC Nick Simmons   39 127.0 127.0 127.0
128th Junior Topper 21137 WOSC Hugo Burrows   0 128.0 128.0 128.0
129th Junior Lady Laser Radial 205174 VR Race Team/ Weymouth SC Emma Stevenson   20 129.0 129.0 129.0
130th RS 400 1370 Lymington Town SC Keith Willis Julie Willis 41 130.0 130.0 130.0
131st Topaz Xenon 4218 Earlswood Lakes SC Darren Layton Michael Guest 27 131.0 131.0 131.0
132nd Junior Topper 32397 Papercourt SC Tom Bromley   0 132.0 132.0 132.0
133rd Grand Master Miracle 4021 Maidenhead SC Brian Jones Paul Cook 13 133.0 133.0 133.0
134th Junior Topper 44343 Crawley Mariners Andrew O'Driscoll   0 134.0 134.0 134.0
135th Grand Master Enterprise 22866 Weir Wood SC Dick Lankester David Wylie 20 135.0 135.0 135.0
136th Junior Laser Radial 171987 Queen Mary SC Alexander Knight   20 136.0 136.0 136.0
137th Junior Lady RS Feva XL 4648 Warsash SC Jess Jarman Karen Main 12 137.0 137.0 137.0
138th K1 33 Queen Mary SC Christopher Stanton   31 138.0 138.0 138.0
139th Lady RS 200 1409 Island Barn RSC Clare James Claire Overstalll 31 139.0 139.0 139.0
140th Enterprise 21932 WOSC Ben Burrows Spike Duncan 20 140.0 140.0 140.0
141st Junior Lady RS Feva XL 2047 Burnham SC Ellen Morley Niamh Davies 12 141.0 141.0 141.0
142nd Firefly 4115 WOSC Oliver Burrows Matilda Ringrose 14 142.0 142.0 142.0
143rd 2000 / Laser 2000 21102 Weston SC / Rorc Chris Neil Brown Cassie Strang 25 143.0 143.0 143.0
144th Wayfarer 10925 Hill Head SC Bradley Field Jamie Southwell 24 144.0 144.0 144.0
145th Junior RS 200 373 Burghfield SC Patrick Gannon Fraser Woodley 31 145.0 145.0 145.0
146th Comet 867 Burghfield SC Chris Robinson   14 146.0 146.0 146.0
147th Junior Lady Topper 46734 Docklands Sailing & Watersports Centre Grace Bradley-Shankar   0 147.0 147.0 147.0
148th Junior Topper 47021 Whitstable YC Conor Lamb   0 148.0 148.0 148.0
149th Junior Topper 47156 Chichester YC Charlie South   0 149.0 149.0 149.0
150th Junior RS Feva XL 4623 Warsash SC Edward Norbury Charlie Hutchings 12 150.0 150.0 150.0
151st Junior Laser Radial 201873 Papercourt SC / Hayling Island SC Dominic Hall   20 151.0 151.0 151.0
152nd Splash 2243 Trent Valley SC Ben Haynes   15 152.0 152.0 152.0
153rd Albacore 8158 Ogston SC Paul Metcalfe-Smit Lewis Brailsford 29 153.0 153.0 153.0
154th Laser 153702 Queen Mary SC Charles Parkinson   22 154.0 154.0 154.0
155th Junior Laser Radial 189352 Queen Mary SC George Nelson   20 155.0 155.0 155.0
156th RS 400 58 Queen Mary SC Tim Anderton George Hunter 41 156.0 156.0 156.0
157th K6 216 Queen Mary SC Peter Kirkby Fraser Elms 48 157.0 157.0 157.0
158th Rooster 8.1 501 Desborough SC Tom Stapleton   30 158.0 158.0 158.0
159th Lady Laser Radial 182552 Queen Mary SC Ellie Tapper   20 159.0 159.0 159.0
160th Junior Topper 45770 Queen Mary SC Magnus Handley   0 160.0 160.0 160.0
161st Junior Lark 2487 Penzance SC Kian Andrews   29 161.0 161.0 161.0
162nd Junior Topper 46937 Hill Head SC David Saunders   0 162.0 162.0 162.0
163rd Junior Lady RS Feva XL 1276 Hill Head SC Monique Vennis-Ozanne Mike Lee-Ano 12 163.0 163.0 163.0
164th Grand Master Enterprise 23218 Hampton SC Philip Chambers Ian Peerless 20 164.0 164.0 164.0
165th Enterprise 21786 Papercourt SC Michael Hodges Sian Hodges 20 165.0 165.0 165.0
166th Grand Master Laser 182478 Earlswood Lakes SC Robert Marshall   22 166.0 166.0 166.0
167th Lady 470 118 Royal Southern Annabel Vose Marina Cano 40 167.0 167.0 167.0
168th Laser 164918 Ely SC John Cant   22 168.0 168.0 168.0
169th Lady Laser 193442 Queen Mary SC Angela Mahnke   22 169.0 169.0 169.0
170th 49er 114 VR Race Team Piers Hugh Smith Ashley Greenall 71 170.0 170.0 170.0
171st Grand Master 505 9002 Shoreham SC Peter Bennett Tyer Hamsworth 49 171.0 171.0 171.0
172nd Merlin Rocket 3643 Hampton SC Tim Harridge Bug Harridge 39 172.0 172.0 172.0
173rd Junior Lady Topper 46770 Upper Thames SC Lizzy Markham   0 173.0 173.0 173.0
174th Cherub 3214 Weir Wood SC Paul Jenkins Peter Jenkins 48 174.0 174.0 174.0
175th Thames A Rater 19 Thames SC Chris Kilsby Patrick Rayner & Chris Martin 52 175.0 175.0 175.0
176th Junior 29er 1895 Burnham SC Stirling Taylor Chay Taylor 47 176.0 176.0 176.0
177th Junior Lady Laser Radial 185699 Queen Mary SC Rosie Johnson   20 177.0 177.0 177.0
178th Merlin Rocket 3518 Midland SC Julian Harms Timothy Harms 39 178.0 178.0 178.0
179th Junior Laser Radial 167609 Hill Head SC Thomas Southwell   20 179.0 179.0 179.0
180th RS 400 1118 Lymington Town SC Gary Stones Hannah Parr 41 180.0 180.0 180.0
181st Merlin Rocket 3442 Ranelagh SC Mark Stockbridge Neil Davies 39 181.0 181.0 181.0
182nd Musto Skiff 113 Stokes Bay SC Edward Wilkinson   52 182.0 182.0 182.0
183rd AltO 115 Oxford SC / Rafsa Jonathan Tweedle Sam Tweedle 46 183.0 183.0 183.0
184th Musto Skiff 260 Datchet Water SC Mark Cooper   52 184.0 184.0 184.0
185th Grand Master National 18 375 Jeremy Vines Kaan Yargici & Ollie Houseman 185.0 185.0 185.0
186th Lady RS 400 1399 Queen Mary SC Julia Hancock Mark Fuller 41 186.0 186.0 186.0
187th Junior Laser 4.7 100255 Lymington Town SC Liam Willis   12 187.0 187.0 187.0
188th Junior 29er 1221 Blackwater SC Thomas Johnson Flynn Davies 47 188.0 188.0 188.0
189th Junior Lady 29er 66 Anna Prescott Eve Townsend 47 189.0 189.0 189.0
190th Comet 875 Cransley SC Nigel Austin   14 190.0 190.0 190.0
191st Merlin Rocket 3692 Whitstable YC Rien Zilvold Julie Nuttall 39 191.0 191.0 191.0
192nd Grand Master Enterprise 23225 Lensbury SC Chris Rowsell Stephen Ball 20 192.0 192.0 192.0
193rd RS 800 1043 Rutland Water SC Christopher Dodd Bryony Meakins 59 193.0 193.0 193.0
194th Junior RS Feva XL 51 Littleton SC Toby Mizzi Tom Callan 12 194.0 194.0 194.0
195th Solo 4551 Tonbridge Town Bill Hutchings   19 195.0 195.0 195.0
196th Grand Master 2000 / Laser 2000 2078 Littleton SC Andy Bennett Sally Kelvie 25 196.0 196.0 196.0
197th Junior 29er 1324 Papercourt SC Murray Hampshire Fiona Hampshire 47 197.0 197.0 197.0
198th Junior Lady 420 51766 Burghfield SC Niamh Gannon Jenny Lorimer 28 198.0 198.0 198.0
199th Enterprise 17340 Minima YC Andy Greenwood Andy Bassett 20 199.0 199.0 199.0
200th Solo 5222 Littleton SC Joe Rycroft   19 200.0 200.0 200.0
201st Laser 4000 4616 Datchet Water SC Sam Nicholls Alex Watts 46 201.0 201.0 201.0
202nd Firefly 1522 Gurnard SC Ben Green Fi Edwards 14 202.0 202.0 202.0
203rd Comet Race 503 Cotswold SC Brian Weatherley Denise Weatherley 33 203.0 203.0 203.0
204th Junior RS 200 963 Staunton Harold SC / Ryyc Samuel J Grimshaw Rebecca E Grimshaw 31 204.0 204.0 204.0
205th Grand Master K6 119 Queen Mary SC Terry Wilkinson Gareth Watkins & Frances Wensley 48 205.0 205.0 205.0
206th Junior Laser Radial 200043 Burton SC Matthew Luxton   20 206.0 206.0 206.0
207th RS 400 1237 Queen Mary SC James Gundy Tom Hewitson 41 207.0 207.0 207.0
208th Junior Lady 29er 1249 Poole YC Kim May-Papailiou Aaron Reynolds 47 208.0 208.0 208.0
209th International 14 1508 Bough Beech SC Colin Smith Peter Helm 67 209.0 209.0 209.0
210th Junior Lady 29er 2229 Grafham Water SC Charlotte Hooper Katie Dabson 47 210.0 210.0 210.0
211th Lady RS 200 519 Burghfield SC Sue Brannam Mike Proven 31 211.0 211.0 211.0
212th Junior Topper 44408 Queensmead SC Patrick Horsley   0 212.0 212.0 212.0
213th National 12 3388 Burghfield SC Alan Beeton Tba Tba 28 213.0 213.0 213.0
214th Junior Lady 29er 1509 Emsworth SC Phoebe Warren Lucy Harris 47 214.0 214.0 214.0
215th Laser Bahia 114 Queen Mary SC Matt Conner Griff Tanner 25 215.0 215.0 215.0
216th Junior 29er 2214 Fpsc / Hisc Alex Philpott Jess D'Arcy 47 216.0 216.0 216.0
217th RS 400 1051 Netley SC Matt Sheahan Ellie Sheahan 41 217.0 217.0 217.0
218th Grand Master Contender 2506 Lancing SC/rnsa Tony White   39 218.0 218.0 218.0
219th RS 800 951 Warsash SC Andrew Blundell Maddie Fenner 59 219.0 219.0 219.0
220th Junior Lady RS Feva XL 4883 Warsash SC Jessie Main Charlotte Lockyer 12 220.0 220.0 220.0
221st Junior Lady 29er 2217 Esc / Hisc Lauren Miles Charlie Darling 47 221.0 221.0 221.0
222nd Laser 4000 4343 Queen Mary SC Neil Heffernan Charlotte Heffernan 46 222.0 222.0 222.0
223rd Merlin Rocket 1097 Tamesis Rob Wilder Dana Church 39 223.0 223.0 223.0
224th RS 400 1031 Queen Mary SC Duncan Hodkinson Alex Hodkinson Alex Hodkinson 41 224.0 224.0 224.0
225th RS Vision 1475 Desborough SC Richard Cowlard Chris Abell 25 225.0 225.0 225.0
226th RS Vision 1123 Desborough SC Mark Hartley Paul Johnson 25 226.0 226.0 226.0
227th Junior 29er 2241 Bewl Valley SC Lewis Keen Jacob Burge 47 227.0 227.0 227.0
228th RS 800 1091 Eastbourne Sovereign SC Ben Daigneault James Powell-Cunningford 59 228.0 228.0 228.0
229th Merlin Rocket 3698 Salcombe YC/chew Valley Lake SC Graham Cranford Smith Steve Penfold 39 229.0 229.0 229.0
230th Junior 29er 79 Erith YC Oliver Scott Tom Mitchell 47 230.0 230.0 230.0
231st Junior Lady RS Feva XL 3774 Silver Wing SC Flossie Tanner Ollie Perry 12 231.0 231.0 231.0
232nd Junior 29er 773 Queen Mary SC Matthew Hodges George Zavos 47 232.0 232.0 232.0
233rd Merlin Rocket 3714 Upper Thames SC Alan Markham Matt Kite 39 233.0 233.0 233.0
234th Merlin Rocket 3569 Hampton on Sea Duncan Bell James Warren 39 234.0 234.0 234.0
235th Junior 29er 1972 Stokes Bay SC Josh Belben Chloe Barr 47 235.0 235.0 235.0
236th Junior Lady RS Feva XL 4355 Weir Wood SC Sophie Dorrington Georgia Baker 12 236.0 236.0 236.0
237th Topper 8 Hill Head SC Andre Ozanne   0 237.0 237.0 237.0
238th Junior Topper 28197 Paxton Lakes SC William Russell   0 238.0 238.0 238.0
239th Junior Topper 20785 Weymouth SC James Limb   0 239.0 239.0 239.0
240th RS 600 697 Restronguet Chris White   47 240.0 240.0 240.0
241st RS 600 673 Essc Ben Gosling-Davis   47 241.0 241.0 241.0
242nd Junior Topper 47450 Ardleigh Elliot Berry   0 242.0 242.0 242.0
243rd Junior Laser Radial 190525 Queen Mary SC Ed Mallett   20 243.0 243.0 243.0
244th Junior 29er 2124 Queen Mary SC William Birchall Benjamin Waha 47 244.0 244.0 244.0
245th Fireball 14991 Datchet Water SC Andy Robinson Tim Morgan 40 245.0 245.0 245.0
246th Laser 203595 Erith YC Patrick Mcquilkin   22 246.0 246.0 246.0
247th Junior Lady Topper 46046 Desborough SC / Queen Mary SC Coco Barrett   0 247.0 247.0 247.0
248th Lady Comet 362 Cotswold SC Maizie Gardiner   14 248.0 248.0 248.0
249th RS 400 933 Worthing SC Grahame Dorrington Richard Baker 41 249.0 249.0 249.0
250th British Moth 817 Nottingham SC Jonathan Twite   17 250.0 250.0 250.0
251st RS Vision 1487 Desborough SC Mike Barrett Bob Steer 25 251.0 251.0 251.0
252nd Junior RS Feva XL 5236 Queen Mary SC Daniel Thompson Ben Mcelroy 12 252.0 252.0 252.0
253rd Junior Lady Topper 46969 Papercourt SC Charlotte Corbett   0 253.0 253.0 253.0
254th Junior Lady Topper 45055 Island Barn RSC Kiyo Wong   0 254.0 254.0 254.0
255th Junior RS Feva XL 2046 King George SC Ethan Gerral Alex Ellis-Thomas 12 255.0 255.0 255.0
256th Junior Lady Topper 43563 VR Race Team Leila Moore   0 256.0 256.0 256.0
257th Comet Versa 224 Cotswold SC Richard Storey 25/02/1991 George Hocking 19 257.0 257.0 257.0
258th Comet Versa 223 Cotswold SC Sam Hocking Chris Taylor 19 258.0 258.0 258.0
259th RS 400 1134 Queen Mary SC Andrew Cole James Hall 41 259.0 259.0 259.0
260th Junior Topper 43333 Papercourt SC Ben Leslie   0 260.0 260.0 260.0
261st Junior Topper 46702 Queen Mary SC Tom Bithell   0 261.0 261.0 261.0
262nd Laser 4000 4281 Erith YC Ed Sumner Jerry Michell 46 262.0 262.0 262.0
263rd Junior Lady Topper 24229 Weymouth SC Alexandra Stevenson   0 263.0 263.0 263.0
264th Junior Lady Topper 42199 Papercourt SC Jessica Harman   0 264.0 264.0 264.0
265th Laser 159430 Silver Wing SC Dave Perry   22 265.0 265.0 265.0
266th Junior Lady Topper 22656 VR Race Team Emily Butterworth   0 266.0 266.0 266.0
267th Junior Lady Topper 46213 Queen Mary SC Erin Guy   0 267.0 267.0 267.0
268th 2000 / Laser 2000 84 Queen Mary SC John Parfitt Dave Lord (Dog) 25 268.0 268.0 268.0
269th Junior Lady RS Feva XL 4622 Queen Mary SC Poppy Gilks Francesca Gilks 12 269.0 269.0 269.0
270th Junior Lady Topper 46538 Queen Mary SC Isobel Walker   0 270.0 270.0 270.0
271st Junior Lady Topper 44375 Island Barn RSC Ellie Wall   0 271.0 271.0 271.0
272nd Junior Lady Topper 46438 Queen Mary SC Anna Benz   0 272.0 272.0 272.0
273rd GP14 13893 South Bank SC Gary Marshall Sara Bennett 21 273.0 273.0 273.0
274th RS 200 903 Queensmead SC Richard Dixon Jack Hughes 31 274.0 274.0 274.0
275th Merlin Rocket 3606 Tamesis Richard Mourant Joseph Woods 39 275.0 275.0 275.0
276th 49er 459 Lymington Town SC Richard Lilley Declan Clamp 71 276.0 276.0 276.0
277th Merlin Rocket 2805 Tsc Stephan Kettner Nicky Ereskine-Tulloch 39 277.0 277.0 277.0
278th Lady 3000 / Laser 3000 3033 Queen Mary SC Alison Benz Nikki Mallett 35 278.0 278.0 278.0
279th RS 800 1144 Littleton SC Daniel Goodman Debbie Robertshaw 59 279.0 279.0 279.0
280th Buzz 1058 Queen Mary SC Marc Walford Robin Derwent 35 280.0 280.0 280.0
281st Lady Merlin Rocket 1477 Thames SC Sel Shah Ben Marshall 39 281.0 281.0 281.0
282nd Laser Bahia 191 Queen Mary SC Martin Pue George Horsley 25 282.0 282.0 282.0
283rd International Moth 3795 Hayling Island SC Neil Baker   95 283.0 283.0 283.0
284th International Moth 4036 Stokes Bay SC Dan Vincent   95 284.0 284.0 284.0
285th International Moth 3947 Queen Mary SC Ed Chapman   95 285.0 285.0 285.0
286th International Moth 4050 VR Race Team Leigh Albrecht   95 286.0 286.0 286.0
287th International Moth 3614 Queen Mary SC Doug Pybus   95 287.0 287.0 287.0
288th International Moth 3916 Queen Mary SC James Phare   95 288.0 288.0 288.0
289th International Moth 3830 Shoreham SC John Clifton   95 289.0 289.0 289.0
290th RS 700 815 Queen Mary SC Anthony Newland   52 290.0 290.0 290.0
291st Lady Merlin Rocket 1206 Tsc Negla Salem Jane Goward 39 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Merlin Rocket 3684 Blithfield SC Andy Davis Tom Pygall 39 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Merlin Rocket 3709 Nottingham SC Tom Lonsdale Alice Markham 39 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Musto Skiff 456 Datchet Water SC Sergei Samus   52 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Musto Skiff 364 Stokes Bay SC Andy Rice   52 325.0 DNC 325.0 325.0
291st Solo 5364 Rya Jim Leigh   19 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Solo 3819 Chew Valley Lake SC Rob Mitchell   19 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Tasar 2522 Milton Keynes SC Ian Butterworth Sue Butterworth 34 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Tasar 2833 Porthpean SC Jeremy Hawkins Suzanne Hawkins 34 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Junior Lady Topper 46448 Warsah SC Sally Lorimer   0 325.0 DNF 325.0 325.0
291st X1 0 London Corinthians Val Nedyalkov Roger O'Gorman 43 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Junior Topper 31093 Upper Thames SC Matthew Percival-Stein   0 325.0 DNF 325.0 325.0
291st International Moth 3854 Gurnard SC Jim Mcmillan   95 325.0 DNC 325.0 325.0
291st International Moth 3944 Red Wharf Bay SC Bleddyn Mon   95 325.0 DNF 325.0 325.0
291st International Moth 4059 Frensham Ponds Dan Ward   95 325.0 DNF 325.0 325.0
291st International Moth 4062 Queen Mary SC Jonathan Heathcote   95 325.0 OCS 325.0 325.0
291st International Moth 4071 Worthing SC Phillippe Oligario   95 325.0 DNC 325.0 325.0
291st International Moth 4100 Eastbourne Sovereign SC Alex Koukourakis   95 325.0 OCS 325.0 325.0
291st Junior Laser Radial 159534 Queen Mary SC Gabriel Walsh   20 325.0 OCS 325.0 325.0
291st Grand Master Laser 203313 Queen Mary SC Michael Hicks   22 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Laser 195108 Queen Mary SC Peter Young   22 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Junior Laser Radial 195250 Queen Mary SC Edward Benz   20 325.0 OCS 325.0 325.0
291st Lady Laser Vago (All configs) 1443 Queen Mary SC Jacqui Forbes Dominic Boyle 29 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Merlin Rocket 359 Kingston University SC Guilherme Beirao Tim Cole 39 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Laser Radial 198838 Hill Head SC David Paul   20 325.0 DSQ 325.0 325.0
291st Laser Radial 203576 Cransley SC Tom Bull   20 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Lady D-One 6 Hunts SC Vanessa Weedon-Jones   39 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Fireball 15107 VR Race Team Tim Rush Sam Brearey 40 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Firefly 3095 Castaways Christian Guy Simon Cowdell 14 325.0 DNF 325.0 325.0
291st 49er 490 Queen Mary SC Simon Hawes Adam Gillbe 71 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Blaze 678 Warsash SC Rob Jones   32 325.0 DNF 325.0 325.0
291st Junior 420 55107 VR Race Team Ben Jennings Marcus Tressler 28 325.0 DNC 325.0 325.0
291st 505 7976 Reading SC Steve Poulter Lynn Poulter 49 325.0 DNF 325.0 325.0
291st 29er 1029 Bough Beech SC Ed Coates Imogen Smith 47 325.0 DNF 325.0 325.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com