venue burgee

Laser 4.7 Ladder 5/World & European Qualifier 1

Queen Mary Sailing Club

Results are final as of 10:26 on February 2, 2015

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 53, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail No Helm Club M/F R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser 4.7 204122 Ben WHALEY Swanage SC   (5.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd Laser 4.7 192619 Milo GILL-TAYLOR Spinnaker / RLymYC   1.0 1.0 1.0 1.0 (8.0) 6.0 18.0 10.0
3rd Laser 4.7 179741 Arthur BROWN Royal Burnham YC / Royal Hospital School   4.0 (19.0) 7.0 4.0 7.0 3.0 44.0 25.0
4th Laser 4.7 203969 Dan THORNE-LARGE Chipstead Sc   (13.0) 6.0 4.0 5.0 2.0 9.0 39.0 26.0
5th Laser 4.7 198992 Harry BONE-KNELL Royal Hospital School   (39.0) 7.0 6.0 3.0 5.0 10.0 70.0 31.0
6th Laser 4.7 192786 Jack ELSBY-HARTMAN Restronguet SC / Royal Cornwall SC   11.0 3.0 3.0 11.0 (23.0) 5.0 56.0 33.0
7th Laser 4.7 171902 Anna STURROCK Loch Tummel / Forfar/ Royal Tay Female 7.0 (35.0) 18.0 6.0 3.0 2.0 71.0 36.0
8th Laser 4.7 161611 Gethin OWEN Clwb Hwylio Pwllheli   8.0 (29.0) 15.0 7.0 9.0 7.0 75.0 46.0
9th Laser 4.7 205712 Ben CHILDERLEY Rsrnyc   (21.0) 16.0 8.0 8.0 11.0 4.0 68.0 47.0
10th Laser 4.7 208325 Freya CUMPSTY Chew Valley Lake SC Female 10.0 12.0 10.0 10.0 6.0 (15.0) 63.0 48.0
11th Laser 4.7 202436 Mila MONAGHAN Cardiff Bay YC Female 2.0 14.0 5.0 (31.0) 18.0 12.0 82.0 51.0
12th Laser 4.7 207299 Matilda NICHOLLS RLymYC Aldeburgh YC Female (29.0) 4.0 9.0 13.0 16.0 21.0 92.0 63.0
13th Laser 4.7 204065 Adam ROWLATT Llangorse   23.0 (54.0 OCS) 13.0 17.0 4.0 8.0 119.0 65.0
14th Laser 4.7 197705 Thomas ROCKETT Barnt Green SC   (25.0) 20.0 17.0 9.0 13.0 13.0 97.0 72.0
15th Laser 4.7 191316 Christopher JONES Pwllheli   3.0 8.0 24.0 23.0 (26.0) 23.0 107.0 81.0
16th Laser 4.7 197941 Alex BUTLER Hayling Island SC   9.0 21.0 11.0 (39.0) 14.0 26.0 120.0 81.0
17th Laser 4.7 200748 Tai THOMAS-DAY Andrew Simpson SC   (27.0) 27.0 12.0 14.0 12.0 19.0 111.0 84.0
18th Laser 4.7 191236 Thomas BRYANT CAM SC   12.0 (54.0 OCS) 16.0 20.0 20.0 22.0 144.0 90.0
19th Laser 4.7 206917 Georgia KING Hollowell Sailing Club Female 6.0 26.0 26.0 15.0 24.0 (54.0 DNC) 151.0 97.0
20th Laser 4.7 205768 Deborah HUGHES Upper Thames SC Female 19.0 28.0 (29.0) 18.0 25.0 11.0 130.0 101.0
21st Laser 4.7 207377 Chloe COLLENETTE Restronguet & Mounts Bay Sailing Club Female 18.0 15.0 22.0 24.0 (32.0) 24.0 135.0 103.0
22nd Laser 4.7 197702 Alice SMITH Queen Mary Female (45.0) 17.0 14.0 19.0 27.0 27.0 149.0 104.0
23rd Laser 4.7 175825 Eloise TANGUY Guernsey YC Female 22.0 24.0 23.0 (40.0) 19.0 16.0 144.0 104.0
24th Laser 4.7 202447 Rhys WILLIAMS CBYC   16.0 9.0 19.0 (37.0) 36.0 25.0 142.0 105.0
25th Laser 4.7 145895 Douglas CALDER Burghfield   (40.0) 23.0 33.0 22.0 21.0 14.0 153.0 113.0
26th Laser 4.7 185652 Sol THORNTON Datchet Water SC   35.0 42.0 (54.0 DNF) 12.0 10.0 18.0 171.0 117.0
27th Laser 4.7 195238 George COLCOMB Crawley Mariners   32.0 31.0 20.0 (35.0) 22.0 17.0 157.0 122.0
28th Laser 4.7 175824 Matthew LE VASSEUR Guernsey YC   (42.0) 33.0 27.0 26.0 15.0 28.0 171.0 129.0
29th Laser 4.7 201581 Abbie BACK Bewl Valley SC Female 20.0 32.0 25.0 21.0 37.0 (54.0 DNC) 189.0 135.0
30th Laser 4.7 200307 Matthew COMFORT Hawley Lake SC   26.0 (38.0) 35.0 25.0 17.0 34.0 175.0 137.0
31st Laser 4.7 184134 Henry BEARDSALL Warsash SC   (41.0) 30.0 21.0 30.0 29.0 29.0 180.0 139.0
32nd Laser 4.7 206330 Jasmin SAYED Newhaven and Seaford SC Female 31.0 13.0 32.0 (41.0) 34.0 31.0 182.0 141.0
33rd Laser 4.7 205308 Theo HARRIS Salcombe YC / RHS   47.0 11.0 28.0 16.0 (54.0 DNC) 54.0 DNC 210.0 156.0
34th Laser 4.7 206491 Georgia BAKER Weir Wood SC Female 30.0 18.0 42.0 33.0 33.0 (54.0 DNC) 210.0 156.0
35th Laser 4.7 184145 Matthew LAYCOCK Poole YC / Spinnaker SC   (43.0) 22.0 40.0 36.0 30.0 32.0 203.0 160.0
36th Laser 4.7 201453 Zofia MORITZ UKS FIR Warszawa Female 14.0 10.0 31.0 (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 217.0 163.0
37th Laser 4.7 183943 Jamie (james) MACAULAY Bewl Valley / Royal Victoria SC   28.0 44.0 36.0 27.0 28.0 (54.0 DNC) 217.0 163.0
38th Laser 4.7 200834 Ed PRICKETT Solva   17.0 (39.0) 39.0 38.0 35.0 35.0 203.0 164.0
39th Laser 4.7 202408 Harry TUCKER Weir Wood   (46.0) 37.0 37.0 34.0 38.0 20.0 212.0 166.0
40th Laser 4.7 197905 Emma BISHOP Castle Cove SC Female 36.0 (43.0) 38.0 28.0 39.0 33.0 217.0 174.0
41st Laser 4.7 182293 Huw NUNN CBYC / Bowmoor   33.0 5.0 30.0 (54.0 DNS) 54.0 DNS 54.0 DNS 230.0 176.0
42nd Laser 4.7 195237 Angus KIRK Crawley Mariners   49.0 34.0 41.0 32.0 31.0 (54.0 DNF) 241.0 187.0
43rd Laser 4.7 177558 Patrick SARSFIELD Chipstead SC   50.0 46.0 (54.0 DNF) 29.0 40.0 30.0 249.0 195.0
44th Laser 4.7 196305 Zac WEST RLymYC   24.0 25.0 44.0 (54.0 DNF) 54.0 DNC 54.0 DNC 255.0 201.0
45th Laser 4.7 198313 Abby CHILDERLEY Rsrnyc Female 34.0 36.0 34.0 (54.0 DNF) 54.0 DNC 54.0 DNC 266.0 212.0
46th Laser 4.7 182289 Hannah TUCKER Royal Hospital School Female 15.0 (54.0 OCS) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 285.0 231.0
47th Laser 4.7 171896 Emma CRANE BVSC Female 38.0 40.0 45.0 (54.0 DNS) 54.0 DNC 54.0 DNC 285.0 231.0
48th Laser 4.7 185246 Ethan LEAHY Windermere School   37.0 45.0 43.0 (54.0 DNF) 54.0 DNC 54.0 DNC 287.0 233.0
49th Laser 4.7 201697 Flo NICHOLLS RLymYC Aldeburgh YC Female 48.0 41.0 (54.0 DNS) 54.0 DNF 54.0 DNC 54.0 DNC 305.0 251.0
50th Laser 4.7 197310 Ellie MAYNARD Andrew Simpson S Centre Female 44.0 (54.0 DNF) 54.0 DNC 54.0 DNS 54.0 DNC 54.0 DNC 314.0 260.0
51st Laser 4.7 201514 William HERITAGE Gurnard Sc   (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 324.0 270.0
51st Laser 4.7 204538 Ffion THOMAS Neyland YC / Fishguard Bay YC Female (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 324.0 270.0
51st Laser 4.7 206794 Harry COWELL HRSC   (54.0 DNC) 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 54.0 DNC 324.0 270.0

www.queenmary.org.uk


sailondon@queenmary.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com